avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate teslovan florentina

Activitate teslovan florentina

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog, conform noilor modificari din Codul muncii ,administratorii de firme trebuie sa completeze aceste foi de prezenta?In situatia in care ei nu sunt angajati la firma lor dar numai ei lucreaza .
Multumesc mult
Buna ziua.

Spuneti-mi va rog,daca eu am disponibile 2 sau 3 camere pe care vreau sa le inchiriez in scop turistic ocazional ,in medie 3 luni ,cum procedez?Avand in vedere ca eu nu pot inchiria decat ocazional ,cateva luni din an ,ma supun normelor de venit care sunt publicate la ANAF?
Buna ziua.Va rog sa ma ajutatiintr-o problema.Exista o suprapunere de teren cu vecinul deoarece noi am masurat si am facut o documentatie cadastrala in 2008,iar acum vecinul a masurat (dupa o schita) suprafata lui dar suprapunandu-se 120 mp cu noi.Rezolvare amiabila nu cred ca se poate(ar avea loc sa se repozitioneze fara sa fie prejudiciat ca suprafata).Sigur se va ajunge in instanta de judecata.Intrebarea mea este: cine foloseste acea bucata de teren pana la solutionare?poate vecinul sa faca si el gard ?proprietatea noastra este imprejmuita si remasurata cu mijloace moderne.Va multumesc.
Răspuns la discuția succesiune bunuri
Multumesc mult de tot d-na avocat.Situatia e si mai complicata .v-as fi recunoscatoare daca ma mai luminati un pic.Cumparatorul ,nepotul meu de pe frate ,este minor-face 18 ani in sept.anul acesta.Contractul de vc este facut de tatal meu pe numele nepotului si curator mama lui-cumnaa mea.Contractul a fost incheiat in 2006.In 2007 fratele meu a divortat de cumnata mea .Acum dupa moartea tatalui meu,cumnata se grabeste sa vanda toata averea care a fost trecuta in acel contract-o casa mare,anexe,teren 8500mp-zona de munte langa o partie de schi-adica e o valoare.Spuneti-mi va rog, daca totusi cumnata vinde pana deschid eu actiune de donatie deghizata,cum putem impiedica actiunea ei rauvoitoare.?Tatal copilului,fratele meu ce poate face ca sa opreasca intentiile ei care sunt pana la urma in detrimentul copilului?fosta cumnata vrea sa vanda totul pana face copilul 18 ani.Cum putem opri acest lucru? care este procedura?Mentionez ca nepotul si fosta cumnata are o situatie materiala buna chiar foarte buna. multumesc mult.
buna ziua.va rog sa ma ajutati daca se poate.Tatal meu a incheiat un contract de v-c cu uzufruct viager nepotului .nepot dupa fiu lui,adica mostenitor in linie dreapta.prin acest contract pur si simplu i-a lasat toata averea acestui nepot.Eu ,in calitate de fica a vanzatorului-tatal meu,beneficiez de dispozitiile art 845 c civil? adica se poate prezuma donatie? si daca da ,care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac? exista prescriptie? Tatal meu a murit in nov. 2016 Va multumesc
Buna ziua.Imi puteti spune daca un primar care este intr-un proces cu o persoana ,are calitate de functionar public sau nu? Si care este legislatia?Multumesc mult.
Răspuns la discuția Succesiune bunuri
Multumesc d-na avocat,noi am incercat,de fapt socrul ,apoi soacra ,deci s-a incercat printr-un proces lung si costisitor sa se anuleze acel act de vc.Socrul nevazator,a fost inselat,a fost trecut un pret pe contract (bineinteles bani nu a primit,dar nu am putut dovedi),era mostenirea lui,soacra nu a stiut nimic,cumparatorul un om extrem de influient in urbea noastra mica cu relatii sus puse.De fapt contractul era redactat,iar socrul a fost dus de cumparator cu masina la notar acasa unde a semnat citiindu-se ce au vrut ei.Nu am reusit sa dovedim,nu am avut martori,iar faptele penale ale notarului si ale cumparatorului s-au prescris dupa 5 ani (asa raspuns am primit de la Sectia penala)si ca atare ne-am resemnat(daca se poate numi asa).Nu mai avem putere sa o luam de la capat.Dar ideea e ca sunt multe bunuri acolo pe care trebuie sa le luam ,sa le impartim.Iar noul proprietar nu are rabdare sa luam lucrurile si animalele .Exista un termen pentru noi,pentru a elibera imobilele?Are el dreptul sa puna lacat pe imobile fara a fi evacuate bunurile?multumesc
Răspuns la discuția Succesiune bunuri
noul proprietar nu ar trebui sa astepte impartirea bunurilor prin succesiune(deschisa actiunea astazi)?El vrea cheile de la imobil,de la poarta etc.nu are rabdare sa scoatem tot ce e acolo.Legea ne protejeaza in acest sens? si care lege?multumesc din suflet.
Răspuns la discuția Succesiune bunuri
dar bunurile din casa ? e o casa mobilata,un adapost de animale plin cu fan,animale,pasari.Anexele la fel.In contractul; de v-c scrie doar imobilele.Multumesc.
Buna ziua,
Am mare nevoie de un sfat si o indrumare.Socrul meu a decedat de 10 zile.In timpul vietii a incheiat un contract de vanzare -cumparare cu uzufruct viager cu un nepot ,pentru casa ,anexe si terenuri.Acum ,nepotul cu mama lui ne solicita cheile de la casa ,poarta fara sa ne lase sa luam bunurile .Astazi am introdus si actiunea de succesiune inclusiv pe bunuri.Intrebarea mea este: avem termen de scoatere a bunurilr din casa?asteptam succesiunea?9sunt doi mostenitori,socrul are doi copii)Ne ameninta ca pune lacat pe casa cu tot cu bunuri.Ce trebuie sa faca sotul si sora lui,adica mostenitorii,cum si cand se impart bunurile?Multumesc din suflet.