avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate florin_teodor

Activitate florin_teodor

Buna ziua,
Am avut un accident cu masina de serviciu soldat cu pagube materiale, mentionez ca masina nu are asigurare CASCO ci doar RCA. Acum seful firmei mi-a cerut ca toate costurile reparatiei sa fie suportate de mine.
As dori sa stiu daca firma era obligata ca masina sa aiba asigurare CASCO, daca sunt obligat sa platesc eu reparatia si daca nu sunt de acord sa achit acele cheltuieli cum ma poate obliga sa le platesc ?
Discuție Demisia
Am o nelamurire:
sunt angajat cu contract pe perioada nedeterminata si as dori sa stiu daca am alta alternativa de a demisiona fara preaviz pentru a ma putea angaja la alta societate intr-o perioada mai mica de 20 de zile cat prevede in cazul demisiei cu preaviz
Buna ziua,
as dori sa stiu de ce avantaje beneficiez ca si SRL daca angajez o persoana care se afla in somaj cu contract de munca pe perioada nedeterminata sau determinata
In perioada 29 septembrie 2010 si pana la data de 15 aprilie 2011 am lucrat la o societate cu contract de munca pe perioada determinat (inregistrat la ITM)
La data de 15 aprilie 2011 contractul de munca a expirat si nu mi-a mai fost prelungit.
Am cerut eliberarea adeverintei de vechime pentru perioada lucrata pentru a putea intocmi actele pentru somaj.Precizez ca pot beneficia de somaj deoarece in ultimele 24 de luni am 12 luni cotizate la sistemul asigurarilor sociale.
Problema este ca aceasta societate se eschiveaza si tot amana eliberarea adeverintei de vechime.
Ce pot sa fac sau unde sa ma adresez pentru a putea face presiunu asupra lor ca sa elibereze adeverinta ?
Problema mea este urmatoarea:
Din Martie 2010 nu mai am loc de munca si implicit nu am mai contribuit la bugetul asigurarilor sociale.
As vrtea sa stiu daca pot sa platesc stagiul de cotizare pentru pensie la casa de pensii sau in alta parte in asa fel ca sa am platit pentru punctul de pensie.
Nu stiu cat de explicit am fost dar as dori ceva lamuriri.
Răspuns la discuția Pot sa beneficiez de somaj?
Aceste contracte sunt legat intocmite, inregistrate la ITM si cu plata la zi a tot ceea ce inseamana contributie la asigurarile sociale.
Societatea la care am lucrat cu CM pe perioada nedeterminata, zice ca dupa terminarea preavizului sa merg la somaj iar eu nu doresc sa uzez de somaj pana dupa data la care imi expira CM cu perioada determinata mai precis 31 martie 2011.
Am o vechime in munca de peste 25 ani.
In ultima perioada am lucrat la o socitate cu CM pe perioada nedeterminata pina la data de12 ianuarie 2011. De la aceasta data sunt in preaviz urmand a se intocmi actele de somaj. Din luna octombrie 2010 am fost in concediu fara plata, ca urmare m-am angajat la o alta societate cu CM pe perioada determinata , contractul imi expira la data de 31 martie 2011.
As vrea sa stiu daca voi putea beneficia de somaj dupa expirarea CM pe perioada determinata.
Mentionez ca in ultimii 10 ani nu am avut intrerupere pe cartea de munca si nici nu am beneficiat de somaj.