avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Activitate floryn2006_i

Activitate floryn2006_i

Buna ziua ,sper sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare.In urma cu 1 am mi-a fost intocmit dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat.Sa solutionat dosarul si mi-a venit prin posta ordonanta de scoatere de sub urmarirea penala si sanctionare cu caracter administrativ.Intrebarea mea este daca imi pot redobandi permisul de conducere inainte de a achita amenda administrativa intrucat am fost deja scos de sub urmarire penala.Va multumesc anticipat.
Buna ziua.Vreau sa preiau un bar si pentru aceasta m-am gandit sa-mi infiintez un pfa.Trebuie sa fiu calificat in domeniul comertului pentru a-mi infiinta un pfa cu acest domeniu de activitate?
Buna ziua.Am si eu o intrebare .Vreau sa-mi depun dosarul la primarie pentru acordare loc casa intr-o localitate in care mi-am facut mutatie de circa 6 luni.Problema ar fii ca in localitatea in care am locuit cu parintii pana acum 6 luni am ramas cu niste datorii la financiar pentru ca nu am radiat o masina.Ma poate afecta in vreun fel acest aspect ,faptul ca am niste datorii intr-un alt oras? Cu stima.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția permis conducere suspendat
Nu am facut intrucat am fost plecat din tara.Imi puteti spune unde sa fac aceasta cerere.La politie?
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema.In urma cu apx un an jumate mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 1 luna pentru cumul de puncte.Am predat permisul de conducere ,dupa o luna l-am luat inapoi si mi-am reluat activitatea cu care acumulasem punctele de penalizare aceea de sofer taxi in constanta.Ceea ce nu stiam era ca eu nu acumulasem doar 15 puncte ci 28,asadar intro luna mi-a fost suspendat permisul pentru a doua oara de data aceasta pentru 3 luni.Avand 22 de ani si cam mult curaj pe vremea aceea am condus cu permisul suspendat si am fost prins de politie de 2 ori si mi s-au intocmit 2 dosare penale.In fine de atunci nu am mai condus,intre timp un dosar s-a solutionat cu amenda administrativa de 500 ron dar cel de-al doilea dosar nu se mai solutioneaza.Este posibil sa imi fie anulat permisul sau sa nu am dreptul sa dau de permis o anumita perioada de timp?Va multunesc anticipat.Cu respect
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat in urmatoarea problema.In urma cu apx 2 ani (2008) am achizitionat o masina din bulgaria.In drum spre casa,eu locuind in constanta am fost implicat intr-un accident rutier(mentionez ca asigurarea masinii nu intrase in vigoare,intra dupa 24ore).In respectivul accident am fost implicat eu impreuna cu 2 tiruri.Unuia dintre tiruri ia fost data dauna totala.Proprietarul tirului mi-a intentat proces ....dar a fost declarata neinceperea urmariri penale asupra mea.In fine...mi-am recuperat permisul si am crezut ca sa terminat totul intrucat tirul a avut asigurare casco .in urma cu cateva zile am aflat ca sunt chemat in judecata de catre firma de casco care imi cere si daune de apx 1 miliard 500.Cum ar trebui sa procedez si ce as avea de facut in aceasta situatie(mentionez ca momentan nici nu ma aflu in tara).Va multumesc anticipat.Cu respect.