avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate c_stefania

Activitate c_stefania

Răspuns la discuția Pensie alimentara
Buna seara,
A sosit si sentinta prin care s a decis sa se majoreze pensia dar se tina cont de o datorie de 600 ron, lucru care scade, practic, pensia de intretinere cu 50%.
Si, daca doresc exercitarea caii de atac, sa depun recurs la aceeasi instanta.
Este corecta decizia, asa se procedeaza?
Multumesc frumos,
Alina
Buna ziua,
Am inaintat o cerere pt majorare pensie alimentara, acum tatal minorei realizeaza venituri, am expus motivele mele -adica primea 100 lei/luna, nici aia la timp.
Tatal minorei a spus ca are popriri pt impozite neplatite, credit si datorie la Anaf.
Judecatoarea a cerut dovezi ca aceste datorii ale paratului exista, eu intelegand din atitudinea dansei ca prima data tine cont de datoriile dansului si nu de ce spune legea.
Credit am si eu, mai mare decat a lui, fac ore suplimentare sa imi pot creste copilul ... vin sa va intreb, de fapt si de drept, se tine cont de art 728 Noul Cod procedura civila, de art 169 Codul muncii alin 3?
Cum se procedeaza in cazul pluralitatii de creditori si cum se stabileste atunci pensia minorei?
Cu multumiri,
Alina
Buna seara,
Am citit pe net fel de fel de informatiii, dar sunt bulversata.
Exista vreo sansa sa castig in instanta pentru faptul ca am fost calomniata si defaimata la locul de munca si mi s-au adus acuzatii grave - exista martori, inclusiv managerul - acuzatii ce nu pot fi sustinute de probe, pentru ca probe nu exista.
Imi este lezata demnitatea, viata privata, imi este jignit copilul, imi este patata imaginea. N-as deschide gura daca as fi vinovata, dar nu am referate, am respectat Regulamentul de ordine interioara, nu am abateri.
Si totusi risc sa imi pierd slujba datorita unor vorbe din partea unei doamne frustrate careia nu i-am permis sa ma jigneasca.
Ce imi ramane de facut?
Multumesc!
Răspuns la discuția Scoatere minor din tara
Micuta are 4 ani, greseala mea ca nu am specificat. Nu poate calatori fara pasaport in Ungaria? Multumesc!
Buna ziua,
Am un copil minor pe care il am incredintat printr-o hotarare definitiva si irevocabila, tatal nu are nici un drept.
Vrem sa iesim intr-o mica vacanta in Ungaria, este suficienta sentinta la vama? Trebuie tradusa?
Iar, cata vreme in Ungaria se poate calatori doar cu cartea de identitate, trebuie sa ii fac micutei pasaport?
Cu multumiri.
Răspuns la discuția Vecini scandalagii
Va multumesc pentru toate detaliile, o zi buna!
Răspuns la discuția Vecini scandalagii
Am incercat si amiabil sa ii spun ca tata are la activ doua infarcturi si face dializa de 3 ori pe saptamana, copilul avea 1 an cand s-au mutat aici, nici un rezultat. Am contactat proprietarii, dansii fiind in chirie, nici un rezultat. Asociatia de proprietari ne-a spus sa ne descurcam singuri. Sunt doua doamne singure pe palier cu ei, deranjate si dansele, le-a amenintat si acum dansele tac malc de frica.
Am chemat si politia intr-o noapte, dar dansii spun ca au drepturi si ca vor sa isi traiasca viata.
Bun, sa sesizez in scris Asociatia, ce poate Asociatia sa faca?
Cu multumiri.
Buna ziua,
Am citit legea nr 61/1991 privitoare la linistea si ordinea pulica insa raman cu cateva nelamuriri.
Prolema pleaca de la vecinii de deasupra la care muzica urla si in timpul programului de liniste si in afara acestuia, am chemat politia pe la 12-01 noaptea, muzica continua sa urle, scandalurile nu lipsesc, galagia este mereu prezenta. Am incercat cu vorba buna, mi-au dat cu flit, daca le-am batut la usa sa lase muzica incet ca nu imi pot adormi copilul de galagie, au afisat pe usa ca au dreptul sa isi traiasca viata. Am si eu un copil de nici 4 ani si un parinte foarte bolnav.
In apararea mea, spun ca si eu am dreptul la liniste si odihna, drept pe care mi l-am castigat prin munca, sunt platitoare de taxe si impozite la zi iar sa ascult manele ziua sau noaptea nu ma coafeaza cel mai bine. Inteleg ca fiecare vrea sa faca ce vrea el, dar mizam pe limita bunului simt, aceea de a nu deranja tertele persoane.
In ce masura pot sa actionez in instanta aceasta familie? Sau cui pot sa fac o plangere, cui pot cere a-mi fi respecctate drepturile? Mi-am culcat copilul si la 1 noaptea pentru ca dansii petreceau iar dimineata am trezit-o sa mearga la gradi.
Cu multumiri.
Răspuns la discuția Cum se raspunde la intampinare?
Da, s-au dovedit si veniturile iar tatal a cerut admiterea cererii mele, ca reclamanta. Dar trebuia sa ma informez sa stiu care e urmatorul pas.
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Cum se raspunde la intampinare?
Va multumesc frumos!