avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate telu

Activitate telu

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos pentru precizari. Foarte clare si documentate !
O zi buna
Buna ziua
Asociatia de propietari din blocul unde locuiesc a achizitionat un sistem de supraveghere video si refuza sa ne puna la dispozitie parola de acces sa putem vedea eventualele evenimente.E corect?
De asemenea la cheltuielile comune se calculeaza litul in functie de numarul de camere si nu de persoane. O vecina,vaduva,care sta la 4 camere plateste mai mult decat unii de la 2 camere care sunt 3 persoane. E corect sa fie introdusi la cheltuieli lift si locatarii de la etajul unu?
multumesc
speram ca exista o portita prin care sa induplec instanta sa imi dea o pedeapsa mai usoara
multumesc pentru rapiditatea raspunsului
toate cele bune
Firma a fost gasita la un control cu un angajat care lucra de 2 zile si nu avea intocmit CIM.....A fost amendata cu suma de 3000 lei. Contestatia se judeca la inceputul lunii februarie.Sunt sanse sa putem scapa doar cu AVERTISMENT,avand in vedere ca angajatul lucra doar de 2 zile si firma are incadrati cu CIM restul de 4 angajati ?
Multumesc pentru eventualele sfaturi
la ITM Arges se refuza depunerea(inregistrarea)statelor de plata lunare pe motiv ca lucratorii care sunt incadrati ca muncitori calificati nu au salariu lunar de 440x1,2
E corect?
Cred ca se vrea doar marirea sumelor virate catre diverse bugete si toate astea de cand a venit "portocaliul" la putere si 30% din sume raman la dispozitia ITM local,astfel se nasc niste fonduri pentru diverse "obligatii"...etc,etc
in mod corect cartile de munca se elibereaza de catre ITM doar titularului
Daca le aveti,nu e specificat nicaieri termenul de ridicare de catre titular
O zi buna
daca la incetarea CM una din decizii(vizate de ITM) se inmaneaza fostului angajat nu e nici o problema.Recuperarea cartii de munca de la ITM este ,apoi,treaba angajatului.Eu asa procedez de ani de zile si nu am avut probleme...
O saptamana buna
Răspuns la discuția contestatie PV control ITM
si totusi nu inteleg.In Codul Muncii la cap.IV,art.276(3) spune "contraventiilor prevazute la alin.(1) li se aplica dispozitiile legislatiei in vigoare"Atunci ce sa inteleg ?
Oricum multumesc tuturor celor ce au incercat sa ma ajute...
La un control ITM pe 09.10.2006 s-a gasit un angajat care a declarat ca lucreaza de pe 04.10.2006 si nu are CIM
Pe 10.10.2006 s-a incheiat PV de control in care s-a stabilit amenda de 1500 lei fara a se mentiona si posibilitatea de a plati 1/2 in 48 ore,conform prevederilor art.28 din OG2/2001.
In cap.IV din Codul Muncii la art.276 lit.g alin.3 se stipuleaza ca in instrumentarea contraventiilor se aplica dispozitiile legislatiei in vigoare.
Se poate contesta PV desi la intocmire s-a semnat cu mentiunea ca nu exista obiectiuni?
Multumesc
La un control de rutina a inspectorilor ITM de pe data de 09.10.2006 s-a gasit un lucrator ce a declarat ca e angajat cu data de 04.10.2006 si CIM nu era inregistrat inca la ITM (motivul real invocat:lipsa aviz medicina muncii)
Rezultat:pv contraventie cu 1500 RON si refuz de a trece pe PV (desi pe tipizat e specificat)modalitatea de a plati(conformOUG 2/2001)jumatate in 48 ore.Motivul:nu ne lasa sefu !Sa fie oare pentru ca 25% ramane la dispozitia ITM si se pot plati diverse obligatii(...din campanie...)Daca pe PV s-a semnat cu nu am obiectiuni se mai poate face contestatie ptr.refuzul de a putea plati jumatate din minim?