avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate vasy_v23

Activitate vasy_v23

VA MULTUMESC.Ma indoiesc ca voi obtine ceva intr-un oras cu trei judecatori unde am fost evacuat din casa pina la terminarea divortului,unde mi s-a pus sechestru pe un bun comun,adica masina cumparata pe numele meu impreuna cu fosta sotie,unde procesul de vizitare minor prin ordonata presidentiala,l-am pierdut trecindu-se doar in caitul de sarcini.sec lipsa obiect,,unde acum am proces de partaj,iar fosta a cerut expertiza contabila ca a avut venituri mai mari,si sintem la al noualea termen doar pe acest subiect,contestind toti experti,iar la ultimul,a contestat chiar judecatoarea suma de 2500,r
Doresc sa-mi raspundeti daca sint obligat sa raspund unei citatii legat de urmatoarea situatieIn urma divortului fiul meu a fost incredintat fostei sotii.Deoarece fiul meu dorea si doreste nespus sa ramina cu mine fosta l-a inscris intr-un program de consiliere psihologica.Nimic rau pina aici.La recursul facut de mine in privinta programului de vizitare,fosta mea sotie a cerut o aminare pt a depune la dosar o hirtie semnata de comisia abuzuri,cum ca mi-am abuzat copilul sexual fotografiindui organele genitale,fizic ca l-am inchi nustiu unde,si alte mizerii.Am pierdut oarecum recursul,taindumi-se din programul de vizitare,in urma acelei hirtii,care nu am vazuto niciodata nemaiexistind la dosar.Astazi ,dupa 6 luni,de atunci,primesc o hirtie unde sint invitat la psihologul la care merge copilu,acelas psiholog care ar fi trebuit sa ma invite atunci cind a emis acea mizerie de hirtie catre comisia abuzuri.Acum mentioneaza in hirtie ca pt continuarea evaluari ,evaluare care nu a cerut-o nimeni decit extrajudiciar fosta pt a se folosi de ea,trebuie sa ma prezint la psiholog.Sint comvins ca se urmareste decaderea mea din drepturi pt ca fosta nu doreste sa mai am nici un fel de legaturi cu copilul.copilul nu vrea nici cum sa stea cu ea si ea asa il poate manipula ca l-am parasit si multe altele cum a mai facut pina cind s-a terminat procesul de vizitare.INVATATI-MA CE SA FAC.sint obligat sa raspun initatiei?
Buna ziua.As dori sa-mi raspunda cineva cum se formuleaza un recurs la o instiintare primita de la parchet,in urmatoarea situatie;In urma divortului,copilul crescut pina la 6 ani exclusiv de mine,a fost totusi incredintat mamei,pe motiv ca ea ramine in casa in care a crescut copilul.Am deschis proces pt vizitare minor,am avut o sentinta.am facut apel.fosta sotie a venit cu martori mincinosi,am pierdut apelul si mi s-a mai si pus conditia ca pot lua copilul la domiciliul meu doar cu acordul minorului,iar in lipsa acordului mama este obligata sa permita sa stau cu copilul la domiciliul acestuia comform programului de vizitare,adica a doua si a patra simbata din saptamina de la orele 10-18.MI-A DAT VOIE SA IAU COPILUL DE DOUA ORI IN DECEMBRIE ANUL TRECUT ,IAR A TREIA OARA INSOTIT DE UN MARTOR CA DE OBICEI,AM MERS SA-MI IAU COPILUL COMFORM PROGRAMULUI.Mi-a deschis doamna,nu mi-a permis sa intru in casa ,copilul nu l-am vazut de fel,si a spus de fata cu martorul,ca nu mi-l da.Am facut plingere penala,pentru nerespectarea hotariri judecatoresti,politia a dat curs plingerii,a fost audiat si martorul si ea.a recunoscut la politie ca nu a vrut sa mi-l dea ,iar astazi dupa 6 luni primesc raspuns de la parchet ca doamna este scoasa de sub urmarirea penala,pt ca nu exista cauza.ca de fapt minorul nu a dorit sa vina,Martorul meu nu a fost audiat de parchet,eu nici atit,s-a luat in calcul doar declaratia doamnei dupa bunul ei plac.Am drept de recurs in 20 zile.Va rog ajutatima cum si unde sa formulez recursul. Mentionez ca este aceeasi doamna procuror,care a scoso de sub o alta urmarire penala,intr-o plingere in care fosta sotie a facut niste credite in numele meu,de la banci eu nestiind de ele,iar atunci s-a ales doar cu o amenda administrativa.Va multumesc
multumesc pt sfat,cu siguranta am sa-l urmez , sper din tot sufletul sa nu gresesc fata de copil ,sper sa nu fac si mai rau copilului.deja se simnte haituit,pt ca mama lui il lasa mai mult cu bunicii,are si fata de acestia o oarecare repulsie dar voi face tot ce pot sa-i fie bine
E mult de spus,de povestit.Acest psiholog,la instanta de apel a dat sotiei mele o hirtie in care scria ca eu am abuzat copilul sexual(pozind organele genitale ale copilului),l-am tuns, sa-l pesepsesc..l-am inchis intr-o lada...etc In urma acestei expertize,extrajudiciare semnate de acest psiholog am primit drept de vizita doar 2 simbete pe luna de la 10 la 18.pt ca sa nu fac rau copilului nu am reactionat in nici un fel fata de acesat d-na psiholog sau fata de mama copilului tot ce fac eu mama reproseaza copilului.Acum consider ca deja e prea mult pt fiul meu.si nu stiu daca l-as duce si eu la un alt psiholog nu i-as face si mai rau.El este deja foarte reticient fata de psiholog si mama lui in plus psihologi nu au program simbata cind eu pot sa-l iau in vizita
Nu am fost chemat,niciodata la consiliere de nimeni.Mama a decis acesta consiliere,pt ca nu se poate intelege cu copilul.Cind este la mine in vizita copilul este foarte fericit insa cind este in prezenta mamei ,atunci cind il iau sau il duc inapoi,deja este schimbat plinge,tremura si nu vrea sa mearga la ea

BUNA SEARA...AS DORI SA MA SFATUIASCA CINEVA LEGAT DE URMATOAREA MEA PROBLEMA......IN URMA DIVORTULUI,MEU DE FOSTA SOTIE,COPILUL MINOR,IN VIRSTA DE 6 ANI A FOST INCREDINTAT MAMEI... .COPILUL A FOST CRESCUT APROAPE IN MAJORITATEA TIMPULUI PINA LA DIVORT DE MINE(TATAL)....A FOST SI ESTE FOARTE ATASAT DE MINE....DUPA DIVORT PINA LA DEFINITIVAREA PROCESULUI DE VIZITARE,SINGURUL MEU CONTACT CU COPILUL A FOST DOAR LA GRADINITA,ATUNCI CIND ERA DUS,PT CA MAMA NU DOREA CA EU SA MAI AM LEGATURI CU COPILU...DE CITEVA LUNI COPILUL VINE LA MINE DUPA PROGRAMUL STABILIT DE INSTANTA.DE FIECARE DATA, CIND DUC COPILUL INAPOI ,ESTE PT EL O ADEVARATA TRAGEDIE,REFUZA PUR SI SIMPLU SA SE INTOARCA LA MAMA LUI.....SUB ACEST PRETEXT DAR PROBABIL SI SUB ALTELE MAMA LUI L-A INSCRIS INTR-UN PROGRAM DE CONSILIERE,PSIHOLOGICA IN URMA CU UN AN SI JUMATATE.IN TOT ACEST TIMP COPILUL A DEVENIT SI MAI INCHIS FATA DE EA , CHIAR SI FATA DE CONSILIER.REFUZIND SA-I RASPUNDA ACESTUIA LA INTREBARI .COPILUL SE SIMNTE TRADAT DE PSIHOLOG DEOARECE EL SI-A EXPRIMAT DORINTA SA RAMINA LA TATA,IAR ASTA A ENERVATO PE MAMA LA CULME SI ACEASTA PEDEPSESTE FRECVENT COPILUL..CE POT SA FAC EU CA TATA , SA OPRESC LEGAL PE MAMA SA NU MAI DUCA CEL PUTIN O PERIOADA COPILUL LA PSIHOLOG.MENTIONEZ CA ATUNCI CIND ESTE LA MINE IN VIZITA COPILUL ESTE FOARTE VESEL SI DESCHIS
VA MULTUMESC
Răspuns la discuția denunt calomnios
AM INTELES.MULTUMESC PT RASPUNS.CREDETI-MA CA DORESC SA NU SUFERE COPILUL IN PRIMUL RIND.IAR CU FOSTA NU POT SA MA INTELEG NICICUM ADUCIND ASTFEL DE ACUZE SI RECURGIND LA ASTFEL DE TERTIPURI DIN PARTEA EI.IN PRIMUL RIND COPILUL PINA LA 5 ANI A CRESCUT CU MINE,DAR CUM IN ROMINIA COPII RAMIN MAMEMLOR EL ISI DORESTE MULT SA STEA SI CU MINE.DE FIECARE DATA CIND IL DUC INAPOI PLINGE.SI ISI DOREA MULT SA VINA VREMEA CIND VA DORMI SI CU MINE.MAMA LUI TREBUIA SA SE GINDESCA CA DACA TRIMITE NEMOTIVAT POLITIA IL VA AFECTA PT CA II ESTE F FRICA DE EA.PE DEALTA PARTE NELUIND NICI O POZITIE FATA DE TOT CE FAC EA AR INSEMNA SA FIU MEREU HARTUIT SI IMPEDICAT SA-MI VAD COPILUL
EA NU RECUNOASTE NICI O HOTARIRE
IAR PREJUDICIUL CRED CA AM OMIS SA SPUN ESTE CA IN URMA ACELEI EXPERTIZE EXTRAJUDICIARE IN RECURS SE MENTIONEAZA CA POT SA-MI IAU FIUL DOAR CU ACORDUL LUI.IN LIPSA ACORDULUI RAMINE VALABILA SENTINTA DATA DE APEL ADICA SA-MI VAD COPILUL DOAR SIMBATA DE LA 10-16 IN PREZENTA MAMEI LA DOMICILIUL ACESTEIA
FARA VACANTE FARA NIMIC COPILU ARE UN COMPORTMENT F RETINUT FATA DE MINE IN PREZENTA MAMEI SI UNUL F DEGAJAT SI RELAXAT CIND EA NU E IN PREAJMA LUI
AM AVUT UN LUNG PROCES DE VIZITARE MINOR CU FOSTA MEA SOTIE AM TRECUT DE FOND,APEL,RECURS.FIECARE INSTANTA MI-A DAT ALT PROGRAM DE VIZITARE.DEOARECE FOSTA SOTIE A ADUS TOT FELUL DE MARTORI MINCINOSI.LA APEL S-A DECIS SA-MI IAU COPILUL LA DOMICILIUL MEU DE SIMBATA ORA 10-16.ASA AM SI FACUT DOAR DE DOUA ORI CA A TREIA OARA SE APROPIA SI RECURSUL IAR FOSTA A REFUZAT SA-MI DEA COPILUL COMFORM PROGRAMULUI DE VIZITARE.IN FEBRUARIE AM AVUT RECURS ,A ADUS O EVALUARE PSIHOLOGICA EXTRAJUDICIARA CUM CA FIUL MEU ESTE CONSILIAT PT CA A FOST ABUZAT FIZIC EMOTIONAL SI SEXUAL LA ULTIMA VIZITA LA MINE,LUCRURI NEADEVARATE SI NEPROBAT.CURTEA DE APEL A ADMIS RECURSUL MEU SUB FORMA CERUTA ADICA DE VINERI ORA 16 PIA DUMINICA ORA 16.VINEREA ACEASTA AM PRIMIT DECIZIA IREVOCABILA DE LA CURTEA DE APEL DUPA ORA 16 SI NU AM MERS SA-MI IAU FIUL DECIT DUPA VECHIUL PROGRAM ADICA SIMBATA ORA 10 CONSIDERIND CA POATE INVOCA CA NU A FOST ANUNTATA.SIMBATA CIND MI-AM LUAT FIUL LA ORA 10 I-AM INMINAT FOSTEI SOTII O COPIE A DECIZIEI IREVOCABILE SI I-AM SPUS CA ADUC COPILUL DUMINICA ORA 16 COMFORM NOULUI PROGRAM.PE LA ORA 21 M-AM TREZIT CU POLITIA LA USA.CA DOAMNA AANUNTAT TELEFONIC CA NU AM ADUS COPILUL.AM INMINAT ORGANELOR LEGII DECIZIA SI AU PLECAT....INTREBAREA MEA ESTE DACA POT FACE UN DENUNT CALOMNIOS IMPOTRIVA SOTIEI PT CA EA URMARESTE SA INTIMIDEZE COPILUL CA DACA MAI DOARME LA MINE VINE POLITIA SI LEGAT DE ACUZATILE ADUSE LA RECURS CE AS PUTEA FACE? VA MULTUMESC
Răspuns la discuția Iesirea din tara cu copil minor
si daca tatal are si el o sentinta definitiva si irevocabila in care are stabilit un program de vizitare? cum ramine cu dreptul cistigat in instanta al tatalui legat de programul de vizitare?
tot poate scoate mama copilul din tara?