avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate cristi 22577

Activitate cristi 22577

Răspuns la discuția Suspendare divort
motivul este ,,neprezentarea partilor legal citate''
pe cat timp se suspenda un divort si de cand incepe suspendrea? Va multumesc.
Ma numesc Cristian, sunt din jud. Arges. Sunt casatorit de 13 ani , locuiesc in casa [asa zic socrii mei ca fiind a lor] sotiei mele tot de atata timp. Acum ,dupa o cearta minora, am ajuns la divort. Am investit in curte si in casa in jur de 80.000ron asta nesocotind ca tot ce s-a facut a fost facut de mana mea, inclusiv faptul ca am cazut de pe casa incercand sa bat tabla . S-a trezit sotia mea ca nu ii mai convine traiul si a plecat la parintii ei . Avem o masina pe numele ei pentru care , daca nu a mai putut-o folosii ,ramanand la domiciliu ''conjugal''' incearca tot felul de tertipuri ajungand chiar sa bage divort.
EU stiu, dragoste cu deasila, nu se poate,dar tot ce am facut in curte a fost pentru copilul nostru, pentru a nu mai muncii si el cum am muncit noi.Mentionez faptul ca s-ar putea sa pierd totul,dar cum as putea face sa ramana minorului?
VA MULTUMESC
pot folosi masina pe numele sotiei in - bun comun- daca aceasta a plecat de acasa ? inca nu s-au bagat actele de divort. va multumesc!
daca sunt concediat dintr-o firma de cablu si internet,cand este normal sa predau echipament si materiale si in ce conditii? va multumesc.
Lucrez ca tehnician la o firma de cablu.In octombrie2011 in urma unui inventar am fost scos lipsa 1900 ron pentru 19 telefoane,eu avand cu ce documenta ca acestea sunt montate la abonati. In data de 29 februarie am fost sunat de seful de zona ca peste 2 zile [2 martie]sunt convocat de doamna directoare la C-lung,urmand sa ma intalnesc cu dansul pentru a merge la d-na directoare. Seful de zona a intarziat 30 minute timp in care l-am sunat si mi-a spus ca se stie ca intarziem. Ajungand in biroul directoarei ,am fost dati afara pe motiv ca am intarziat cele 30min. Mentionez ca abia acolo mi s-a spus ca este vorba de cercetare disciplinara. Dupa 10 min am fost sunat si mi s-a spus ca de luni 5 martie o sa-mi fie desfacut contractul de munca disciplinar prin lipsa de iventar si neprezentare la cercetarea disciplinara . Ce pot sa fac in acest caz ? va multumesc
Discuție partaj
la o suma de 60.000ron adusi in casa sotiei ,domiciliul conjugal,la un partaj ce cota parte imi mai revine mie .am cumparat mat constr.,mas. de spalat,aragaz,televizor,etc . cum dovedesc ca am adus in casa acesti bani?
Discuție moralitate
sotia mai are iesiri ,se enerveaza repede,si dupa cum a spus chiar ea''vede negru in fata ochilor si nu mai tine cont de nimic'' . pot cere un examen psihiatric la divort?
am locoit in casa sotiei si am ajuns la divort .ce condtii trebuie sa inde plinesc dupa aceea in caz ca minorul doreste sa ramana cu mine-casa ? serviciu?timp liber?
in casa sotiei am facut personal tot ce s-a modificat; garduri ,parchet in camere,gleturi,o anexa a casei de la cap la cap singur,etc. pot sa cer vre-o despagubire la divort pt munca depusa ,avand si servici in acest timp?