avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate mihaibocancea

Activitate mihaibocancea

Sa privim putin situatia din alt unghi.
Daca partea vatamata nu a suferit leziuni sau chiar daca a suferit leziuni...nu a depus la dosar un certificat medico-legal..poate sa mearga unde vrea,nu are cistig de cauza.
Daca a suferit leziuni si nu este multumit de sumele primite de la asigurator va poate actiona in instanta insa pe parte civila...acolo el cere iar legea daca ii da ceva ii da daca nu ..nu.
Daca a fost doar un accident fara victime in cazul in care nu este multumit de despagubire este problema lui. Totusi va poate actiona in instanta pe parte civila sub motivul ca i ati produs prejudiciu prin faptul ca nu a avut posibilitatea sa si foloseasca masina si i ati produs o paguba.Aceasta trebuie dovedita cu acte.
De obicei nu se da cistig de cauza in astfel de situatii dar traim in Romania.
RETINETI insa.
NU ii dati nici o suma de bani suplimentara.
Daca veti fi actionat in instanta si ii va da cistig de cauza (ma indoiesc)ii veti achita atunci acea suma....In rate.
Răspuns la discuția GaRANTIE DE GESTIUNE`
Am inteles ce a ti spus dvs.. ideea este ca exista o procedura...(PV de predare primire,inventar..etc).Daca nu s a respectat...practic dvs inca figurati cu gestiune,iar cel caruia ati predat este doar inlocuitor.Mai aveti acces in firma?Cine figureaza cu gestiunea respectiva?Solicitati ajutorul unui avocat din localitatea dvs.In prima faza consultanta sau daca problema este destul de stringenta apelati la serviciile lui.
Răspuns la discuția Contractor/conventie civila
V as sugera un contract de mandat.(contract civil) insa ar fi bine sa va interesati la ITM.
Sau poate are cineva o alta parere.
Răspuns la discuția GaRANTIE DE GESTIUNE`
Pentru a va lamuri in aceasta problema,concret,studiati legea 22/1969 cu modificarile ei.
Acolo veti gasi cum se procedeaza in astfel de cazuri.
Din pacate in conditiile actuale...(criza ...cica asa se zice) tot mai multi angajatori au inceput sa faca uz de aceasta lege ,unii fara macar sa o citeasca,o aplica dupa bunul plac.
Legea amintita are aceeasi forma si in ziua de astazi cu unele exceptii(titulatura intreprinderilor ,denumirea bancilor, chestii minore) .
Sper sa va fie de folos(eu m am lovit de ea)
Răspuns la discuția LUCRU IN SCHIMBURI
Am inteles..va multumesc mult.
Răspuns la discuția LUCRU IN SCHIMBURI
Pai ,ideea ar fi ca am un coleg care este in aceasta situatie...dar am si un sef de sectie care pentru faptul ca au refuzat sa semneze un contract de garantie {(motivind art.10 din legea 22/1969......,,exceptia bunului dat spre folosinta pentru indeplinirea atributiunilor de servici"} procedeaza la trecerea in 2 schimburi,colegul lucrind pina acum unsingur schimb (2) si tura inversa cu sotia ptr a putea fi in permanenta cineva cu copilul,iar sotia lucreaza doar un schimb (1) fiind invatatoare.
Buna seara,


Am o intrebare referitoare la lucru in schimburi.
O persoana care are copil minor,sotul si sotia lucreaza intr un singur schimb dar ture inverse,poate fi obligat sa lucreze in schimburi (1 si 2)....?Sau exista o lege care sa reglementeze acest aspect?
Va multumesc.
Buna,
Daca sinteti persoana in somaj si primiti indemnizatie faceti o copie dupa carnetul de somer vizat la zi ,copie pe care o inminati medicului dvs de familie.Pentru adeverinta trebuie sa mergeti la Agentia de somaj unde ati depus dosarul deoarece conform legii sinteti asigurata,
COpia carnetului de somer trebuie sa fie fata -verso.
Bineinteles...daca il dai intii pe el in judecata se lungeste toata povestea ptr ca daca are intradevar polita valida el va chema in instanta asiguratorul.De aceea sfatul a fost sa mearga intii la asigurator.
Eii,....Raul stai putin ca nu e chiar asa.
1.In cazul asta sint sigur 100% ca nu a avut asigurare in momentul ala.
2.Ai o copie a procesului vb?
3.Daca se apeleaza la asa ceva procedezi si tu la fel.Nu are decit sa te dea in judecata..apoi o intinzi si tu cu aminari si aminari si aminari pina se satura.
4.El cum si a reparat masina daca nu a inminat acte la politie..in ce baza a primit dovada de reparatie,iar daca nu a primit cum a reparat masina?
Doar nu i ai dat tu copii dupa actele tale..sper.
5.Polita de Asirom cind are data intrarii in aplicatie?Daca este emisa electronic are ora si data pe ea sau pe chitanta.Daca nu este emisa electronic nu este valida ...nu se mai emit polite scrise de mina.

Imi poti spune nr de inmatriculare al lui?Data accidentului te rog si eventual nr de polita sau ce date ai despre el..Daca te voi putea ajuta cumva o voi face si vom comunica prin email.
"numele de utilizator"@yahoo.com