avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 186 soluții astăzi
Forum Activitate anca2i

Activitate anca2i

Dorim sa deschidem o pizzerie cu posibilitatea de a vinde la punclul de lucru dar si cu livrare la domiciliu.
Este suficient codul CAEN 5610 sau trebuie si un cod specific livrarii in sistem catering. (5621)
La Registrul Comertului nu ne-au lamurit.
Multumesc!
Buna ziua,

Am reinceput serviciul cu doua luni inainte ca baietelul nostru sa implineasca doi ani.
Momentan tatal este in concediu crestere copil. A primit indemnizatia limitata la 1200 lei. Este legal? Nu sta doi ani, ci doar doua luni in CCC.

Pentru ce perioada as putea sa primesc Stimulent de insertie?

Multumesc!

Cu respect,
Anca
Buna ziua. Pentru primul copil am primit prima de nastere. In prezent sunt in concediu crestere al doilea copil, deci am prelungit suspendarea contractului de munca cu inca 2 ani. Imi puteti spune, va rog, mai pot primi prima de nastere si pentru al doilea copil sau o poate primi sotul?
Sunteti amabil va rog sa-mi spuneti daca pot primi suplimentarea de 600 lei si in cazul unei suprapuneri de 3 zile pentru cele doua concedii. Va multumesc.
Am cumparat acum cateva saptamani un laptop, insa nu functioneaza cum m-am asteptat. As dori sa-l schimb cu unul mai performant. Este posibil acest lucru in Romania? Exista vreo lege care sa ma ajute in acest sens? Multumesc.
Pentru mamele care vor beneficia de noua legislatie privind acordarea indemnizatiei de crestere a copilului, se mai aplica legea privind reducerea timpului efectiv de lucru cu 2 ore in cazul in care dorim sa ne reintoarcem la munca mai devreme de 1 an?