avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate takytaky1

Activitate takytaky1

Răspuns la discuția Radiere masina vanduta fara acte
Nu am vândut-o cu contract....si de aceea nu stiu cum sa procedez acum
Cum pot scoate de la impozit o masina vanduta mai demult fara contract de vanzare (masina a ramas pe numele meu).cel cariua am vandut-o..a dato alcuiva.....i sa pierdut urma mașinii. Vreau sa o scot de la impozit....cum sa fac ?
O persoana care a fost condamnată la un an de închisoare cu suspendare sub supraveghere (timp de 2 ani)....acea persoana poate pleca sezonier in strainatate?trebuie sa anunțe undva?daca pleaca fara sa anunte ce se întâmplă?
Buna ziua. Am o parcelă de pământ pe care vreau sa o vand(am acum un cumparator)dar mi sa spus de la primărie ca nu se poate acum vinde,ca trebuie sa il aiba cumpărătorul in arendă un an de zile cu contract.. acel pământ...apoi se poate face vanzare!!e adevarat?adica ..daca eu acum am nevoie urgent sa il vand ...nu pot?într-un an de zile cine stie ce se poate intampla!!O lege sau o modalitate de a face vânzarea mai repede nu există?
Răspuns la discuția am refuzat sa suflu in etilotest


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

O sa fiti cercetat sub aspectul savarsirii infractiunii pedepsite si prevazute de art. 337 alin. 1 c.p.
Sau daca as duce alt sofer sa spuna ca a fost el la volan? Ce ar putea pati acea persoana?

Pe langa acuzatia anterioara, o sa fiti acuzat de instigare la marturie mincinoasa si prietenul dvs, de marturie mincinoasa.

Da dar cand a venit politia masina era oprita inchisa eu fiind langa ea din cate am inteles din legea195/2002 ordonanta de urgenta nu aveau voie sa imi ceara sa suflu sau probe biologice?
Răspuns la discuția am refuzat sa suflu in etilotest
Buna ziua am si eu o intrebare? Venind cu masina mi-a sarit bileta ,directia facand si explozie partea dreapta fata si ma aruncat intr-un cap de pod. Facand pana a venit si politia . Am refuzat sa suflu si la probe biologice. Atunci de nervi si din prostie nu am cooinstizat. Ce as putea pati sau ce ar fi indicat sa fac in continuare? Sau daca as duce alt sofer sa spuna ca a fost el la volan? Ce ar putea pati acea persoana?
Răspuns la discuția Fișa de post
Cred ca nu am fost înțeleasă.stiu ce este fisa de post...Dar nu sunt lămurită de ce au trecut acolo ca fiind necalificat si ne pun pe noi ca muncitori sa modificăm cu pixul .(Sa scriem cu pixul ca suntem calificați)
Răspuns la discuția Fișa de post
Lucram in fabrică de confecții, la masini de cusut (masini speciale sau masini obișnuite)am semnat actul adițional cu mărirea de salar si diferența între un necalificat si un calificat nu este foarte mare. Dar la câteva zile după semnarea ....ni s-au dat aceste fise de post in care scria ca suntem toti muncitori necalificați.(spunând că nu are importanță dacă ești trecut calificat sau nu ca oricum toti lucreaza pe sector la masina de cudut).Noi ca muncitori calificați am cerut sa modifice dar ei au spus sa tăiem noi cu pixul si sa scriem ca suntem calificați...(fără a semna si ștampila ei modificarile).e normal sa facem asta?
Discuție Fișa de post
Buna ziua. Lucrez in industria textila(fiind calificat,cu liceu si diploma de calificat în industria textilă)nelămurire mea e :De ce ne pune sa semnam niște hârtii FISA DE POST in care scrie operator confectioner/muncitor necalificat!!!??nivel de instruire mediu/studii generale. Fiind calificat in domeniu nu trebuia sa scrie in FISA postului ca fiind calificat?daca semnam(fiind valabil pt întreaga fabrică)Nu ne afectează salariul?sau mai târziu pensia?
o parcela de pamant la care nu corespunde amplasamentul cel real**masurat la fata locului de cel de la cadastru si intabulare**cu cel de la oficiul de cadastru.documentatia cadastrala a fost respinsa deoarece nu corespund coordonatele,ele cuprinzand alte parcele.acum ce este de facut?ni sa spus sa dam primaria in judecata ca ar fi vina lor ca nu au dat bine coordonatele la codastru la judet.ce acte ar trebui pt a actiona in judecata inafara de acea respingere?mentionez ca sunt 9 parcele care nu corespund.doar ca numai noi avem acea respingere.ce avem de facut in continuare?