avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate PUFICI

Activitate PUFICI

Răspuns la discuția indemnizatie somaj
Multumesc mult pentru raspunsul dvs prompt.
As mai avea o intrebare: daca ma voi angaja pt o luna, apoi mi se restructureaza postul (art 65) trebuie musai sa efectuez perioada de preaviz de 3o zile? Mentionez ca n-as vrea sa lucrez decat o luna, pt ca imi voi plati singura contributiile catre Stat.
Răspuns la discuția indemnizatie somaj
Buna ziua!
Problema mea este urmatoarea: in data de 25 februarie 2011 am demisionat (nu din placere, ci obligata de sef) de la firma unde am lucrat continuu 7 ani. Stiu ca nu pot beneficia de somaj in aceste conditii. Cineva mi-a sugerat ca as putea sa ma angajez pentru o luna la firma unui prieten, apoi sa-mi restructureze postul (art 65). Am tot citit pe forum, dar n-am gasit niciun raspuns care sa ma lumineze. As putea astfel sa beneficiez de somaj?
Răspuns la discuția In atentia potentialilor someri!
145 este inca disponibil pe site-ul MO
O nelamurire as avea si eu: in cazul concedierii (adica din motive neimputabile angajatului) angajatorul este obligat sa plateasca concediul de odihna neefectuat pe ultimii 3 ani - asa inteleg din ce am citit pe forum. In cazul demisiei, angajatorul este obligat sa-ti plateasca concediul pe ultimii 3 ani sau doar pe ultimul an?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Nici vorba de evaluari mai bune in ceea ce o priveste pe colega. Fiind un pic mai in varsta decat mine, are vechime totala in munca mai mare decat mine, dar la acest loc de munca eu am vechime mai mare (aproape nesesizabil - vreo 10 zile). M-ar interesa foarte tare sa stiu ce baza legala are firma sa-mi micsoreze dintr-o data salariul fara s-o faca si in cazul colegei. Repet: avem aceleasi atributiuni, aceleasi functii, am avut mereu salarii identice. Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua!
Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta in urmatoarea problema:
lucrez la o firma privata, unde treaba nu mai merge ca in vremurile bune. Din aceasta cauza, sefii mi-au propus sa-mi dau demisia, evident am refuzat. Daca au vazut ca nu le merge cu demisia, ma ameninta cu diminuarea salariului incepand de luna viitoare. Ce baza legala au sa faca acest lucru, tinand seama ca am si o colega (amandoua facem exact aceleasi lucruri, avem aceeasi incadrare, aceleasi functii) careia ma indoiesc ca-i vor micsora salariul? Se poate vorbi de discriminare in acest caz? Mentionez ca amandoua lucram la aceasta firma de cativa ani buni (vreo 8) si am avut intotdeauna salarii identice. Eu nu am copil, colega mea are si asta a fost principalul motiv pentru care eu am fost "selectata" sa-mi dau demisia. Se poate vorbi de discriminare in acest caz?
Răspuns la discuția sesizare itm
Buna ziua!
Vin si eu cu o intrebare: as putea sa fac o sesizare la ITM pe motiv ca filiala firmei in cadrul careia lucrez nu are femeie de serviciu? Mentionez ca am adus in discutie sefului direct, dar mi-a spus ca firma nu-si permite asta, cu alte cuvinte, imi da de inteles ca eu trebuie sa fac curatenie. Saptamanal fac asta de ani multi, dar nu este suficient, ar trebui cineva care sa faca asta macar de 2 ori pe saptamana. Mai mentionez ca in biroul in care lucrez intra si iese lume zilnic si inevitabil se face multa mizerie, nu mai vorbesc de toaleta. Ce as putea sa fac in acest caz? Multumesc anticipat pentru orice raspuns.