avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate kadewe

Activitate kadewe

Daca o Firma este infiintata in timpul casatoriei,sotul ,sau sotia are vreun drept in firma? nefiind nici actionar,neavand nici un fel de functie de conducere in firma.In cazul unui eventual divort sotul,sau sotia poate revendica vreun drept referitor la Firma?
Multumesc de raspuns,
Răspuns la discuția Retragere actionar firma
Multumesc mult pentru raspuns,

Ar mai fi o intrebare:Daca Firma este infiintata in timpul casatoriei,sotul ,sau sotia are vre un drept in firma? nefiind nici actionar,neavand nici un fel de fuctie de conducere in firma.In cazul unui eventual divort sotul,sau sotia poate revendica vreun drept referitor la Firma?
Multumesc de raspuns,
Societate comerciala cu 2 proprietari.
Unul dintre proprietari doreste sa se retraga.Acesta solicita o suma de X lei(suma pe care ar fi investit o in firma la infiintare),daca nu i se plateste aceasta suma cere desfiintarea firmei.Intrebarea este: poate cere desfiintarea firmei daca nu i se plateste suma solicitata?Care ar fi solutia ca celalalt proprietar sa continue activitatea firmei?
Mentionez ca activitatea firmei nu are profit,dimpotriva bilantul contabil este pe minus.Nu sunt datorii catre stat,nici catre persoane fizice,sau juridice.
Multumesc anticipat pentru raspuns
Răspuns la discuția pensionare anticipata partiala
multumesc mult
Buna ziua,

rugamintea mea la Dvs. este sa ma informati conform legii in vigoare la ce varsta pot solicita o pensie partiala anticipata si cati ani de vechime trebuie sa am.
sunt nascut la 25.12.1956,
vechime neintrerupta in munca 32 ani 6 luni
sex: masculin
Multumesc anticipat,
Cu stima
multumesc pentru raspuns,am fost un pic nelamurita ,
In timpul celor 40 ani de casnicie,sotul a primit o mostenire.
Dupa decesul sotului,mie ca sotie ce-mi revine din aceasta mostenire,tinand cont ca avem un copil.Ce parte imi revine mie din aceasta mostenire a sotului meu si parte revine copilului nostrum?

Multumesc de raspuns
Cu stima,
Elena
dupa decesul unuia dintre soti,mostenirea se imparte:
1/2-este al celuilalt sot,
cealalta 1/2(partea defuntului) se imparte:
1/4 sotul supravietuitor
3/4 copil
deci sotul supravietuitor are deci 1/2 + 1/4 din partea sotului
[u]Acest lucru se aplica si asupra unui imobil construit in timpul casatoriei-dar pentru care toate actele, ca proprietar a fost trecut numai sotul??????????[/u]
Eu ca sotie desi nu am fost trecuta pe acte ca proprietar,conform faptului ca am fost casatoriti 40 ani si casa a fost construita in timpul casatoriei sunt si eu proprietar?
Multumesc pentru raspunsul Dvs.promt,
Cu stima
Elena
multumesc foarte mult pentru lamuriri
nu,la finante nu platesc si pentru anexe(nu sunt specificate in mod special) Anexele sunt construite o data cu casa din anii l950-sunt toate facute din lemn.Nu stiu cum avocatul nu a sesizat acest lucru,sa le fi introdus alaturi de teren si casa in instantza(dar ma rog acum este prea tarziu).