avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate adisoi

Activitate adisoi

intr un litigiu de munca am obtinut prin hotarare definitiva si irevocabila pronuntata de C.A. Bucuresti plata unor drepturi banesti si reintegrarea in functie.Intrucat angajatorul nu a facut nici un demers ptr executarea hotararii am apelat la un B.E.J,si la un expert contabil autorizat .
De reintegrare nu se mai pune problema fiinca am fost concediat iarasi in mod netemeinic ,iar ptr drepturile banesti angajatorul ma ameninta ca daca nu accept cat vrea el sa mi dea, o sa taraganeze executarea cu contestatie la executare ,contraexpertiza,etc....
De asemenea vrea sa renunt si la noul litigiu privind concedierea !
E posibil sa taraganeza executarea ?Ce pot sa fac?
Răspuns la discuția convocare cercetare disciplinara
la baza concedierii sunt doua referate prin care sunt consemnate gravitatea abaterii disciplinare intocmite in 24.08si31.08,prin care se constata absentarea nemotivata de la serviciu pana in data de 10.09.2012!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția convocare cercetare disciplinara
Am primit astazi decizia de concediere prin care sunt sanctionat cu desfacerea CIM datorita absentelor nemotivate incepand cu data de 21.08.....
Răspuns la discuția convocare cercetare disciplinara
Azi mi a fost comunicata decizia ,in copie,datorita solicitarii scrise adresata firmei.
Răspuns la discuția convocare cercetare disciplinara
Decizia de reintegrare
Art.1 Incepand cu data de 20.08.2012 se anuleaza Decizia nr...prin care s a dispus incetarea CIM
Iar decizia de reintegrare este in copie,pe care scrie,,conform cu originalul...
Răspuns la discuția convocare cercetare disciplinara
Am depus o solicitare scrisa pentru CO aferent anului 2012,avand ca motivatie rezolvarea problemelor juridice legate de reintegrare si am solicitat si un exemplar al deciziei de reintegrare.
Teoretic am fost reintegrat in 20.08,dar comunicarea deciziei am primit o astazi.In aceste conditii sunt cercetat pt absente nemotivate incepand cu data de 20.08.
Răspuns la discuția convocare cercetare disciplinara
Angajatorul imi interzice accesul la locul de munca.Sunt convocat pt cercetare disciplinara la un Cabinet Avocat !
in data de 28.08 am primit o adresa prin care eram informat ca s a dispus reintegrarea mea pe postul detinut anterior ,fara a mi se comunica si decizia de reintegrare si data reintegrarii iar acum sunt cercetat pt abateri disciplinare constand in absente nemotivate...

Am primit in septembrie 2012 o convocare la cercetare disciplinara pt data de data 1 aprilie 2012!!!!.Nu este o gluma...pur si simplu nu pot sa cred cat de incompetent poate fi juristul firmei.
Cred ca acest convocator este lovit de nulitate de la emitere.Gresesc?
Intrucat in adresa avocatului care ma informeaza ca a fost emisa decizia de reintegrare in data dex.xx.xxx,nu se face nici o referire cu privire la data reintegrarii efective am solicitat angajatorului prin scrisoare recomandata CO.legal pe anul 2012 incepind cu data la care am primit respectiva adresa ,ptr rezolvarea situatiei juridice legate de reintegrare.
Am informat adus la cunostinta d lui avocat faptul ca adresa trimisa de dansul nu contine decizia de reintegrare,printr un email,dar nu am primit nici un raspuns.
Se pare ca intr un fel sau altul se incearca in toate modurile reintegrarea pe postul detinut anterior deciziei de concediere.Am facut bine???
Stimata d na/domnisoara

Singurul demers care poate fi facut este sa se adreseze autoritatilor italiene.In tara au sanse reduse de castig.Depinde de actele pe catre le au semnat la angajare.