avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2269 soluții astăzi
Forum Activitate collen

Activitate collen

Discuție girant
Buna seara,eu in calitate de fost girant pot da in judecata persoana daca nu stiu care mai e situatia ei...daca mai munceste?se merita sa fac acest pas de a o da in judecata?
Răspuns la discuția recuperare poprire pe salariu
cam cat ar costa aceasta judecata?
Buna ziua...povestea mea suna cam asa .....am girat pe cineva,apoi sa ajuns la poprire pe salariu.....o perioada sa oprit amandurora apoi ea a plecat la capitala unde din ce a zis nu lucraeaza cu forme legale......Am fost labiroul executorului si mi-a zis ca eu cu ce se opreste din salariu nu achit nici dobanda.Acum achitat eu toata suma...vreau sa stiu daca pot da persoana respectiva in judecata,stiind ca nu lucreaza cu carte de munca.....sau ce ma indrumati sa fac...Vamultumesc
Buna ziua....Am o problema cu un credit,sunt girant,am poprire pe salariu si in urma cu cateva luni titulara si-a dat demisia si se pare ca nu i sa mai retinut si ei....Din cate stiu sa angajat dar trebuie ea sa se sesizeze ca sa-i fie luata in continuare poprirea?Inca o problema....eu daca doresc sa iau salariu in mana,nu pe card ,mai poate sa-mi faca poprire?
Răspuns la discuția poprire salariu
deci nu are treaba cu Car-ul meu?nu se mareste daca termin CAR-ul?

Discuție poprire salariu
Buna seara....am girat cuiva iar acum am poprire pe salariu...pe langa asta eu am si CAR la munca....Vreau sa stiu cand voi termina CAR-ul de platit se va marii si poprirea sau nu au legatura una cu alta?Va multumesc
Discuție restructurare
buna seara...am o mica nelamurire....prietena a lucrat la un marchet si azi i sa zis ca se fac reduceri de personal.....a fost pusa sa-si scrie demisie(ceea ce nu trebuia dupa parerea mea)......teoretic nu trebuia anuntata cu ceva timp in urma?sau cum mai e procedura?am sa verific si daca avea cartea de munca in regula.....Astept o indrumare.....ms
Buna ziua,am primit azi o hartie precum mi se va face poprire .....doresc sa stiu daca se va face pe toata suma care intra pe card sau doar 1/3 din suma pe fluturas....deoarece lucrez in armata si am norma de hrana si chiria....plus din cand in cand bani de la misiuni.....se ia din toate sau nu....Va multumesc
Răspuns la discuția neplata credit
deci intai il ia pe el la bani marunti si apoi girantul?
Discuție neplata credit
Atunci cand nu se achita creditul nici de girant...se face poprire 1/3 din salariu doar girantului sau si celui care a facut imprumutul..Va multumesc