avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate giuglea

Activitate giuglea

Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
Va multumesc pentru raspuns.De fapt asociatul neamt prin decizie scrisa dividentele ce i se cuveneau le-a cedat asociatului roman,acesta platind impozitele pe intreaga suma ridicata.
In mare m-am lamurit dar totusi nu am inteles,partile sociale conform actului constitutiv sunt 800 lei(partea asociatului care iasa din societate).Dupa ce primeste aceasta suma,restul bunurilor din firma,banilor,profitul nerepartizat poat ramane asociatului roman si daca da care este procedura?
UN SRL cu doi asociati roman 40% si neamt de origine roamna 60%.Asociatul neamt doreste sa se retraga din societate iar drepturile care i se cuvin(societatea fiind pe profit de multi ani,avand mijloace fixe-masini)doreste sa-l lase asociatului roamn?
Care este procedura,se face contract de cesiune parti sociale la valoarea lor nominala?
Poate sa lase la dispozitia asociatului roamn toate bunurile ,inclusiv profitul nerepartizat (asociatului roamn i s-au distribuit dividente de-a lungul timpului,asociatu neamt nu) lasand tot in profit nerepartizat).
Care sunt actele,impozitele ce trebuie intocmite?
Acoperis bloc de tabla fara autorizatie
Multumesc pt. raspuns!Dar intreb:
-trebuie sa platesc eu,proprietar la etajul 4 dauna produsa de acoperisul care a zburat pe masinile parcate in fata blocului, proprietarilor masininilor?
La achizitia apartamentului acoperisul era facut(fara proiect,autorizatie sau cel putin nu putem intra in posesia autorizatiilor desi nu cred ca exista).
Si cu gheata care se formeaza iarna pe acoperisul blocului tot eu proprietar la etaj 4 trebuie sa o curat sau trebuie sa instiintez asociatia ca e zapada pe bloc si poate sa cada in capul trecatorilor?

Am achizitionat un apartament la etajul 4 cu acoperis de tabla.Acoperisul a fost facut de fostii proprietari de la etajul 4 fara autorizatie.Vantul a luat o parte din acoperis si a stricat 2 masini aflate in fata blocului.Eu ,actualmente proprietar la etajul 4 sunt obligat sa platesc daune proprietarilor de masini stricate?Si cum repara acoperisul in conditiile in care restul proprietarilor din bloc nu vor sa puna bani pt. reparatii iar la fondul de rulment nu s-au mai strans bani?
Buna ziua!A incercat cineva sa faca declaratia 394 aferenta lunii iule?Nu reusesc sa introduc clientii si furnizorii cu facturile aferente,unde se introduc?Pentru firmele cu tva la incasare unde se introduc incasarile,platile?
O societate cu 3 salariati care au :2 salariati contract munca timp partial 2 ore si 1 salariat 4 ore ce procent aplica 2%?(orele lucrate insumate sunt 8 ore practice 1 salariat)Gandesc bine?
Răspuns la discuția Tva incasare 01.2016 decont 300
Da multumesc!Asta este vom baga sute de milioane pe regularizari daca asa au facut delaratia fara 24%.
Pentru o societate cu tva incasare unde trece in decontul de tva(noul model) tva-ul de 24%?
Răspuns la discuția schimbare administrator firma
Ba se depune declaratia 088,veti primi notificare de la anaf cu ce trebuie sa va prezentati la ei pe langa declaratia 088.