avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate stefania25

Activitate stefania25

Discuție buna ziua
buna ziua .in urma cu un an am primit de la tribunal custodia baiatului meu definitiva si irevacobila.si la obligat pe tatal sa imi dea o piensie alimentara si sa imi plateasca cheltuielile de judecata.si el nu mia dat niciun ban pana acum...intrebarea mea este.daca ma duc iar la tribunal il decade din drepturii care le are pentru baiat...adica vizita la domiciul meu...sau ce se intampla?

va multumes anticipat
Răspuns la discuția scoatere minor peste hotare
va multuesc anticipat la toti care mi-ati raspuns si va doresc multa sanatate.mi-a fost de mare ajutor raspunsurile dumnevoastra
Răspuns la discuția scoatere minor peste hotare
am uitat sa specific k ia dat un program de vizitare la domicilul meu a 3 a duminica din luna cateva ore dar fara luare ci sal vada la domiciliul meu=D>si asa trebuie sal anunt dak ies din tara cu copilul:)
sunt Nicoleta si am mai scrie pe acest forum si mi-a fost de mare ajutor raspunsurile voastre si de care va multumesc foarte mult pe aceasta cale.
As mai dori sa mai intreb daca am decizia de la tribunal care este definitiva si irevocabila care imi incredinteaza mie copilul si a plati pensie alimentara in valoarea cuantumului de 25% din venitul minim pe economie si cu program de vizitare la domiciliu meu in fiecare a 3-a duminica din luna.intrebarea mea este daca as dori sa plec cu minorul din tara se poate fara semnatura lui? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția pentru pensia alimentara
va multumesc pentru ca mati indrumat sa fac cum se procedeaza.:)va doresc multa sanatate
buna ziua,ma numesc Nicoleta sunt o mama a unui baietel de 3ani si 8luni.Am trait in concubinaj cu un baiat in care ca rezultat sa nascut un copil,iar el la recunoscut.ne-am despartit cand copilul avea 1an si jumate=adica de 2ani si 2luni=de atunci nu a mai sunat nici barem sa intrebe ce face dar sa trimita ceva pentru copil.in luna febroarie a anului acesta mam hotarat sal dau in judecata pentru custodie si pentru pensia alimentara pentru baiat.am avut 3 termene in care la nici 1 nu sa prezentat.am primit decizia acasa in care ma anunta ca am castigat io.baiatul ramane in custodia mea si el sa imi plateasca 25 la suta din venitul minim pe economie.iar acum asi vrea sa stiu dak el nu imi plateste pensia alimentara se poate sa fie decazut din drepturile parintesti si copilul sa poarte numele meu.Va multumesc la toti care imi veti raspunde si va doresc multa sanatate:)
sincer nu stiu ce gandeste el acum,dar ca sa-mi faca un rau poate sa zica ca vrea copilul.dar daca el nu are cu ce sa dovedeasca ca de cand ne-am despartit nu ma ajutat la cresterea copilului,nu ii intreaba de ce nu ai contribuit la cresterea copilului si acum il vrei?dupa cate am inteles el nu lucreaza in romania e plecat in strainatate.
Adica eu am dovezi ca iam dat o educatie la copil cum trebuie,lam dat la o gradinita cu program prelungit si mam dedicat nu-mai lui.dar tatal nu are nimic,nici nu are vrun martor ca ia adus o bomboana de 10 bani.
Va multumesc pentru sfaturi si va doresc multa sanatate la toti care mi-ati raspuns
dar pana acum nu lam crescut cu bani de la el.de aproape 2 ani de cand mam despartit de el lam crescut singura,lam imbracat,incaltat si tot ce are nevoie.lam dat si la o gradinita cu program prelungit.am mai avut si ajutor de la un frate,am mai muncit si eu asa lam crescut pe copil.tatal lui nu ia pasat de el nici macar nu la cautat sal vada,dar sa ma ajute la cresterea lui.:confused:
dar asi vrea sa angajez un avocat.pentru ca asa poate sa ma reprezinte mai bine in proces.si asi vrea sa mai stiu daca eu nu am servici ma incurca cu ceva
copilu poarta numele lui de familie.da la recunoscut