avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate gabicont

Activitate gabicont

Buna ziua, un contract de imprumut facut intre asociat unic si societate
ce valabilitate are daca nu are mentiuni de rambursare.
Se poate prelungii cu acte aditionale, se pot intocmii numai intre parti sau la notar,
Daca aveti un model de prelungire la contract de imprumut.
Multumim
Buna seara am accesat credit prima casa valoarea imobil 40000 euro, credit prima casa se acorda in lei. Am primit acordul in 21 12.2015 de la fondul de garantare.
Contractul de vanzare cumparare s-a efectuat data de 27. ian 2016. la suma in lei acordata de banca 175.400 lei val 40.000 euro nu s-a stipulat in contract vanzare cumparare cursul euro. Vanzatorul a calculat la curs BNR din data de 04.02.2016 cand s-a virat banii. la 4.50 dar banca a dat la curs de 4.3850. Cine suporta diferenta daca banca aspecificat ca 175.400 lei reprezinta echivalent a 40.000 euro.
Buna ziua, se poate face un divort prin mediere. Sot plecat in strainatate de 11 ani . Nu poate venii dar este de acord.
Se poate face si in lipsa acestuia !, cu documente notariale. Nu avem nimic de impartit (bunuri materiale, financiare sau copii) decat un certificat de casatorie.
Care este procedura cea mai buna pentru ambele parti. Procesul la tribunal ar fi o trauma pentru mine.
Buna ziua , unitate de alimentatie publica si turism .Inrebare
In registru de bani se trec toti salariatii( ospatari, receptioneri hotel, cameriste, sefi de compartimente, bucatari, muncitori vase, muncitori necaificati) sau numai salariatii care lucreaza si au dreptul la casa de marcat fiscala.
Buna ziua, sora mea este acuzata de fiica sa are 21 de ani, ca i-au fost furati 2000 de euro din casa, mentionez ca primeste pensie alimentara de la mama sa. Acuzatia vine dupa 4 luni de zile. Politia a venit cu - invitatie la politie. In aceasta casa au venit tot felul de persoane si prieteni de la fostul sot si prietenii , Pe ce baza pot fi acuzata pe nedrept si dupa patru luni de zile! de acest furt. Poate fi acuzata de familia sa cu ce probe si ce este de facut. Multumim
Buna ziua, salariat pe post de director societate si administrator unui SRL angajat la societate si lichidat odata cu decizia de pensionare
Incepand cu data de 08.05.2014 a fost emisa decizia de pensionare anticipata de casa de pensii.
Intrebare cum poate sa figureze in societate ce contract trebuie incheiat , ce contributii i se va retine si in ce declaratie depusa la administratie financiara. Sa nu avem probleme cu ITM sau alte institutii.
Mentionam ca este societate cu doi administratori in procente diferite. Multumim
Sot plecat in strainatate de 1o ani, sotia locuieste in Romania si doreste divort, nu sunt copii, nici bunuri materiale , sotul nu este de acord cu divortul pe cale amiabila ( notar sau primarie). Sotul are residenta si lucreaza cu contract de munca in strainanate Sotia nu mai poate sa traiasca singura si doreste divortul.
Cum poate divorta daca" viitorul fost sot" este in strainatate si nu poate veni.( nu doreste ). O persoana nu poate sa fie legata pe viata de-o persoana care ii este foarte indiferent numai de dragul unui ( certificat decasatorie). Multumim
Buna ziua, sunt mama divortata locuiesc cu fostul sot pana la definitivarea partajului, custodie comuna ptr minor, platesc pensie de intretinere ptr cei doi copii, unul este minor, celalalat este major inscris la facultate de stat, este sportiva si a fost admisa si la o unitate militara pe baza de concurs la si nu stiu daca este angajata cu contract de munca ( nu comunicam) desi locuieste in acelasi domiciliu fiind permanent plecata de acasa cu sportul si mai nou la U.M.
Intrebare :1. pensiile de intretinere se platesc la salar net cu ore suplimentare si alte sporuri sau la salar net la 1/6 din salar asa cum am primit prin hotarire judecatoreasca, platesc si eu jumatate din utilitatile acestei case, fostul sot cu ajutorul unui executor judecatoresc trimite prin fax la serviciul unde lucrez sa le trimita tot prin fax adeverinta cu salariile mele. este corect aceste solicitari pe fax daca nu este o solicitare scrisa stamilata si parafata in original. Este corect!
2. Cum pot afla daca fiica mea lucreaza la unitatea militara unde lucreaza fiind secret la ce institutie ma pot adresa, sau numai nprin avocat. Multumim