avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate criscrisan96

Activitate criscrisan96

Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti in ce consta procedura de obtinere a certificatului de mostenitor suplimentar(s-a descoperit ca la toata masa succesorala dezbatuta initial nu sunt prinse in CM 2ha de teren extravilan) si cu ce acte trebuie sa merg la notar?
Sau e necesar doar sa fiu de acord cu suplimentarea si sa semnez(tinand cont ca la dosarul initial de obtinere a CM exista toate actele).
Va multumesc!
Va multumesc pentru toate informatiile!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti ce acte imi sunt necesare de la OCPI BT,atat pentru vanzarea terenului extravilan cat si a casei,lasate mostenire de bunicii mei.Actele obtinute de la OCPI BTtrebuie legalizate/autentificate de notarul public?
Mentionez ca mai suntem inca 4 mostentori ce vor beneficia de pe aceasta mostenire.
Va multumesc de ajutor!
Buna ziua,
As dori cateva lamuriri cu privire la dezbaterea unei mosteniri.
Acum un an de zile,in 2013, mi-au murit bunicii;tatal meu este decedat din anul 2008.
Bunicii mai au, in afara de tatal meu, inca 4 copii. In vederea dezbaterii succesiunii, am cazut de acord sa mergem la notar cu toate actele necesare.
Masa succesorala consta in: o casa, un ha padure, 3 gradini in sat si teren extravilan.
Intrebarea mea este urmatoarea - este posibila dezbaterea mostenirii la o singura infatisare, daca fiecarei parti ii revine a 5-a cota din totalul masei succesorale? De asemenea: certificatul de mostenitor se obtine pe loc sau dupa un anumit timp de la infatisarea la notar?
Multumesc.
Buna ziua,
Ce procent revine dintr-o pensie de handicap(270lei) pentru achitarea lunara a unei pensii alimentare?

Va multumesc.
elga50 a scris:

Pai si datoria nu ati impartit-o cu sotul in acest rastimp? Poate v-ati despartit de el si ati dobandit apartamentul, dar ati dobandit si creanta (restanta intreaga)apartamentului, atata timp cat nu ati partajat si acest debit.

cand am preluat apartamentul datoria catre Asociatie era deja facuta. Ce sa impart?
Datoriile acumulate si facute doar de el?
I-am platit sulta fostului sot.
Am stat in chirie din 2008 pina in 2010, cand am preluat apartamentul in urma unui partaj. Asociatia a fost anuntata prin acte doveditoare ca in acel apartament a ramas la plata contributiilor doar o singura persoana.

Este hatarire judecatoreasca pe numele lui,prin care el trebuie sa plateasca acea suma datorata Asociatiei de proprietari
Buna ziua.Sunt proprietara unui apartament preluat in urma unei hotariri judecatoresti din luna septembrie 2010.Fostul sot nu si-a platit datoriile acumulate catre Asociatia de proprietari timp de 2ani. A fost dat in judecata de catre Asociatie, dar degeaba, caci Asociatia nu a apelat mai departe la un executor judecatoresc pentru a finaliza toata procedura de a recupera datoriile. Acum, Asociatia de proprietari imi trimite mie, instiintare,dar cu un alt nume de familie
( modificand doar doua litere a numelui meu de familie)suma pe care trebuia sa o recupereze de la fostul sot.
Cum trebuie sa procedez in acest caz?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Sunt divortata din iunie 2008. Ca urmare a agresivitatii(fizice, verbale)a fostului sot- pe care incepuse sa o aiba asupra noastra -am plecat de acasa cu fiica mea, locuind cu chirie din 1 martie 2008 pina in august 2010. La sfarsit de august 2010 mi-a fost atribuit apartamentul, in urma partajului de bunuri comune, si a executarii silite a acestuia platindu-i sulta fostului sot.
In tot acest timp nu am intrat deloc in acest imobil. Odata plecata i-am anuntat pe cei de la Asociatia de proprietari ca nu mai locuiesc cu fiica mea, inaintindu-le si o cerere de scoatere din evidenta de la plata utilitatilor. Acum imi spun cei de Asociatie ca ma vor executa silit din acest apartament. Chiar daca cheltuielile de la apartament apartin doar fostului sot(EU NELOCIUND DELOC,AM STAT IN CHIRIE- lucru mentionat si in hotaririle judecatoresti si in sentintele civile)el refuza vehement sa le plateasca..
Am inaintat o adresa si catre cei de la Primarie(Asociatiile de Proprietari sunt subordinate Primariilor) in care specific sa fie facuta o defalcare a datoriilor mele si a fostului sot, din momentul preluarii apartamentului, dar Asociatia de propr.impreuna cu cei de la Primarie refuza sa se pune de acord si sa vada dreptatea. Spun ca sunt cheltuieli facute impreuna,intrucat am locuit amandoi la acelasi apartament.
Am intrat in posesia apartamentului in urma evacuarii silite a fostului sot. Asociatia de propr. l-a dat in judecata pe fostul sot pentru a-si recupera datoriile.S-a solutionat in favoarea Asoc. de propr., dar el refuzasa sa plateasca.Sunt amenintata de Asoc. ca imi vor trimite executorul judec. la usa pentru recuperarea datoriilor. Va rog sa ma ajutati si sa-mi dati un sfat.
Va multumesc anticipat.