avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaIonita81

Activitate cristinaIonita81

Buna ziua. Am o nelamurire legata de zilele de concediu. La locul de munca unde lucrez avem dreptul la 22 de zile de concediu de odihna. Nu intotdeauna intr-un an apucam sa le luam pe toate si astfel zilele ramase raman neluate si s-au adunat acolo patronul spunand ca daca nu le luam in cursul anului le plateste la lichidare. De curand am aflat ca daca vrei sa iti dai demisia si nu stai in preaviz iti ia din zilele de concediu neluate cele 20 de zile de preaviz. Este legal asa ceva? Daca da care este legea care ii da acest drept.

Va multumesc
Buna ziua. Am o nelamurire. In urma depistarii pozitiv a doi colegi cu covid 19 angajatorul a hotarat sa testeze intreg personalul lasandu-ne acasa doua/trei zile pana la venirea rezultatelor. Hotarand ca aceste zile sa ne fie luate din concediul de odihna desi nu a fost decizia noastra de a sta acasa. Unii colegi mergand la serviciu desi nici acestia nu aveau rezultatele testelor. Ulterior a anuntat ca se va lucra in sambata din saptamana respectiva fara a specifica ca este vorba de vreo recuperare. Acum vine si spune ca ni se va lua doar o zi din concediu si sambata nu este platita dublu ci platita ca zi normala pentru cea de-a doua zi lasati acasa. Poate angajatorul sa imi ia zile de concediu desi a fost decizia lui sa ma tina acasa nu a mea? Are dreptul sa nu imi plateasca sambata dublu desi nu m-a anuntat de nici o recuperare si vine la o luna de zile cu aceasta idee?
Va multumesc
din pacate nu am o copie dupa cartea de identitate.
Buna Ziua

Ma confrunt cu o problema.
O matusa a decedat recent in spital.Problema noastra majora este ca nu putem sa o ridicam de la spital pentru ca buletinul dansei a fost pierdut.
Specific faptul ca ea a fost internata initial la alt spital dupa care muatat cu ambulanta la Spitalul Bagdasar Arseni.
Nici unul dintre spitale nu ne poate spune ceva de buletinul dansei.
Ce putem face nici cei de la spital nici cei de la primarie nu pot sau nu au cum sa ne ajute si va ajunge la procuratura de unde am inteles ca ne va fi si mai dificil sa o scoatem.
Va multumesc

Buna ziua

Am si eu o mica intrebare: In ce conditii poti cere schimbarea postului de lucru la locul de munca unde esti angajat? Trebuie sa fie numai pe parte de sanatate sau se poate si din punct de vedere al incompatibilitatii? Sau daca seful fumeaza, tu nu si nu intelege acest lucru,iar tu trebuie sa mai imparti si biroul cu el?
multumesc frumos
Examinarea de catre medicul de medicina muncii se face dar nu in momentul angajarii ci atunci cand vine medicul de medicina muncii pentru evaluare mai multor angajati(posibil chiar dupa cateva luni de la angajare). De accea intreb daca este ok sa se angajeze pe baza adeverintei de la medicul de familie sau trebuie trimis la medicul de medicina muncii. Si daca este obligatorie fisa si pentru angajatii mai vechi desi au trecut deja prin mai multe controale anuale la medicul de medicina muncii.
Buna Ziua

Este obligatorie fisa de identificare a factorilor de risc doar pentru cei carora le facem angajarea acum sau si pentru angajati mai vechi daca nu au aceasta fisa la dosarul de la medicina muncii? Precizez ca la noi in unitate avem asa ceva dar pe post de lucru nu pe fiecare lucrator in parte.
Este obligatoriu trimiterea celui care ii facem angajarea la medicul de medicina muncii sau se poate angaja doar pe baza unei adeverinte de la medicul de familie? La noi medicul de medicina muncii face control anual dar din ce am observat eu nu este chiar in functie de ce implica riscul pe fiecare post de lucru.
La un curs ssm am inteles ca aceasta ar fi obligatorie si ca inspectorul de la itm in caz de accident de munca ar cere fisa.
Va multumesc.

Vecinul a depus deja cerere si la firma de administratie cerand in scris raspuns de la acestia dar si chitantele si facturile in baza carora s-a introdus aceasta suma la intretinere.Are acest drept?Ca proprietar in bloc sa stie ce trebuie sa plateasca.Trebuia sa fie instiintat inainte de a fi introdusa plata in intretinere pentru ca vecinul nu stia la cate apartamente s-a spart si nici cine a sunat administratia?Repet el nu a discutat cu administratorul in acea zi reparatia in casa si-a facut-o singur.
Buna seara/ziua
Am o problema legata de intretinerea la blocul in care stau.Acum o luna de zile vecinul de sus m-a inundat.Deoarece vecinul spunea ca nu de la el curge am sunat la administratie si le-am spus problema mea.Cei de la administratie au venit cu o firma de instalatii care au facut constatari spargand la alte trei apartamente deoarece vecinul de sus nu a raspuns la usa.Vecinul de deasupra a constatat ca de la el curge si a reparat singur defectiunea pe bani lui.Insa luna aceasta cand a venit factura de la intretinere a constatat ca are de plata "reperatia la el in apartament" desi reparatia si-a facut-o singur fara bani de la administratie si nici din fondul de reparatie.Dupa ce a incercat sa afle despre ce este vorba a aflat ca ar avea de plata constatarea facuta de administratie cu firma de instalatie 210 lei si asa zisele reparatii din apartamentele celorlati vecini in jur de 50 de lei.Intrebarea mea este cine trebuie sa plateasca aceasta constatare pentru ca eu am facut sesizarea si nu vecinul de sus care nici nu a vorbit cu administratia in ziua respectiva si nici nu s-a facut vreo constatare la el in casa.Si daca este corect ca administratia i-a introdus lui aceasta plata fara ca el sa stie si sub denumirea de Reparatie aprtamentul nr... desi reparatia si-a facut-o singur vecinul fiind instalator.Ce poate face vecinul deoarece presedintele de bloc i-a inchis usa in nas.
Va multumesc