avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate tytys

Activitate tytys

eu 'X' am inaintat un proces impotriva lui 'Y' de - grăniţuire stabilire linie de hotar - dosarul este pe ror din 2009 pe parcurs s-au depus toate actele despre terenuri si s-a cerut o expertiza topo care s-a efectuat si sa depus la dosar ; am studia expertiza si eu am cerut o complectare iar Y a cerut desciderea unui proces nou in acesta pentru suprafete ''revendicare'', sa acceptat complectare iar lor --grăniţuire - stabilire linie de hotar - Disjuns din dos. nr. .
ce inseamna ?



procesul de granituire este in stadiul de studiere a expertize topo
Sunt intr-un proces de granituire cu vecinii din 2009 care nu s-a finalizat iar ei au intentat un alt proces pentru suprafata . cum face Se finalizeaza prima data ; Se merge cu ambele in paralel ,Sau suspenda granituirea pina la solutionarea celui cu suprafetele ,Mentionez ca este vorba de acelesi terenuri.
dupa o altercatie mai veche in care vecinul meu murdarindu-mi peretele casei , sotia mea i-a spus acestuia sa nu il mai murdareasca iar acesta refuzind a venit la ia si a impinso trintindo la pamint si lovindo cu piciorul la care cumnatul meu (jandarm (in afara programului)) la apucat de miini pe acesta si la ridicat dindul la o parte rezultind o altercatie in care s-au inpins si cumnatul meu atingindul cu piciorul. De fata au fost doi agenti de politie .S-au depus plingeri la politie atit sotia cit si vecinul avind fiecare certificat medico-legal , sotia 3-4 zile de ingrijiri iar vecinul 2 zile de ingrijiri ,fiecare avind si martori ,ajungind toate actele la PARCHET sa dat solutia neinceperi urmariri penale atit a cumnatului meu cit si a vecinului si aplicare unei amenzi administrative in cuantum de 200 lei pentru cumnatul meu si 400 lei vecinul ,cu posibilitate de recurs la prim procuror in 15 zile .Mentionez ca , cumnatul meu a platit amenda .A facut recurs vecinul iar solutia a fost aceeasi ,cu posibilitate de recurs la judecatorie in 15 zile .
A facut recurs la judecatorie . Cam ce rezolutie poate sa dea judecatoria ? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția LOVIRE
Am consultat un procuror si mi-a spus ca pentru 3 zile de ing. med ei nu dau inceperea urmaririi penale .
Dumneavoastra ce spuneti ?
Răspuns la discuția LOVIRE
De la politie mi sa spus ca daca vecinul nu isi retrage plangerea pentru lovire poate sa inceapa urmarirea penala impotriva mea ,cum as putea sa scap fara a incepe urmarirea penala .
Va multumesc .
Răspuns la discuția LOVIRE
Multumesc pentru sfatul dat . In cel mai rau caz ce ar putea sa imi faca mie ?Avand in vedere ca acestea sunt niste oameni care ar vrea sa imi faca rau indiferent cit ar cheltui de aceea au si angajat un avocat .Mentonez ca lucrez in M.A.I . si pentru noi legile se interpreteaza altfel.
Va multumesc anticipat.
Discuție LOVIRE
sunt in proces cu vecini pentru granituire pentru o fasie de teren de 1,20 m *104m iar vecinul a rezemat niste bucati de tabla de casa mea care este cu 10 cm in aceasta fasie pe o lungime de 15m si a inceput sa le vopseasca tablele si murdarind si peretele ,am chemat politia iara acestea l-au chemat pe vecin afara la care sotia mea la rugat sa isi ia tablele iar el a refuzat dupa care sotia a aluat o tabla si a puso jos la care vecinul a prinso se maini si a trantito jos si a lovito cu piciorul la care eu am intervenit si l-am prins si l-am lovit cu piciorul .Vecinul a depus plangere si un certificat medical cu 3 zile de ingrijiri medicale .Sotia mea a depus plangere si a plecat la urgenta iar acum asteptam interpretare radiografiilor pentru a merge la medicul legist . mentionez ca eu sunt cadru MAI.
Răspuns la discuția Expertiza pentru granituire
Dupa efectuarea expertizei si depunerea ei la dosar cu doua luni inainte de urmatorul termen ,pot sa fac ceva pentru a se si studia si sa nu se mai dea un termen pentru studierea ei.
Exista o lege care cu care sa pot merge la Primarie si sa o arat ca altfel ei au spus ca nu pot sa imi elibereze o copie a anexelor si schitelor di autorizatia vecinilor.