avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate anamariamario

Activitate anamariamario

Răspuns la discuția intrebare - poprire peste limita
in concluzie trebuia sa-mi opreasca o treime din 174 ron?
Răspuns la discuția intrebare - poprire peste limita
va rog mult spuneti-mi ce sa fac in aceasta situatie..ca azi m-am certat rau cu contabila de la scoala unde lucrez pentru ca mi-a spus ca e legal sa-mi opreasca toti banii va multumesc
Buna ziua.am poprire pe venit iar azi aveam de ridicat o diferenta de salriu de 174 lei angajatorul mi i-a oprit pe toti este normal asa ceva?va multumesc
Buna ziua.in anul 2007 am contractat un credit de nevoi personale de la banca x de 8000 ron si un card de cumparaturi de 500 ron.anul acesta mi s-a instituit proprire pe venit in luna martie banii mi se opreau din contul de salariu de la banca y.Dupa o luna executorul a renuntat la dosarul meu, contul de card ramanand blocat..iar in luna mai am mi s-a instituit proprire si pentru creditul de nevoi personale de catre un alt executor care a trimis adresa de infiintare a propririi catre angajator.acum sunt intr-o mare dilema mi se opresc bani din ambele locuri de o luna de zile sun executorul, banca, cealalta banca si nu rezolv nimic m-au bagat in ceata..azi mi s=a spus ca dosarul de executare pentru card nu are executor din aprilie dar totusi contul meu este blocat unde se duc acesti bani in conditiile in care la banca x nu ajung?cine trebuie sa-mi deblocheze contul(respectiv sa=mi sisteze proprirea pentru card daca nu exista executor si cu cel vechi numai pot lua legatura?mai pot recupera acesti bani daca mi se deblocheaza contul?va rog din suflet ajutati-ma numai am putere...m-am saturat sa mi se inchida usa in nas ,fiecare sa dea vina pe celalalt...va multumesc frumos
buna ziua.revin iar pe forum de data asta cu multe incurcaturicpe care nuy le maipot descurca...in luna martie mi s-a facut proprire pe salariu de catre o anumita doamna executor bancar.banii mi se opreau din contul de salariu de pe card...luna aceasta mi s-au orit bani atat de la locul de munca cat si de pe card.intre timp dosarul meu de executare silita a fost preluat de un alt executor bancar..am fost la banca sa spun ca mi sa oprit salariu din doua locuri acestia mau trimis la angajator angajatorul la banca si tot asa...pana la urma am luat legatura cu executorul bancar pentru a mi debloca contul de salariu care mia zis ca el nu poate sa fac acest lucru pentru ca proprirea nu a fost infiintata de el si sa aiu legatura cu fostul executor sau cu banca unde am credditul ...banca mia spus ca nu mai am nici o legatura cu ei ...fostul executor numai e de gasit...cel nou mia zis cami trimite la angajator cerere de infiintare a propririi...bani mi sau oprit lunar dar unde sau dus?nu stiu credeti0ma m-au ametit de tot numai stiu ce sa fac
ajutatima unde trebuie sa merg ca sa mi se opreasca bani o singura data doar de la angajator?mam saturat sa ma trimeata de colo colo fara nici un rezultata
executorul ma trimite la banca
banca ma trimite la executor
ajutatima va rog mult sunt disperta imi cer scuze ptr greseli raspuns va rog
banca de la care am contractat cardul a trimis adrese de proprire catre toate celelalte banci dn oras la locul de munca si mie acasa.incepusem sa ma obisnuiesc cu ideea ca in fiecare luna mi se vor opri cate 240 ron dar sa raman cu 300 ron pe card sa mi opreasca sin doua locuri si sa dea toti din umeri mi se pare dezgustator atata timp cat fiecare muncim pentru copii si familie cei de la scoala unde lucrez nu/mi pot da bani in mana ca au multi angajati nu stiu ce pot face daca nu gasesc o solutie si daca nu ma indrumati dvs cei de pe forum care vati mai lovit de asa ceva o sa muncesc ca proasta doar pentru banca
buna seara.am o mare problema si numai gasesc nici o solutie din luna martie am proprire pe cont 30 %din venit pentru un card de cumparaturi de 500 ron contractat in 2007 de la banca y.ai fiind zi de salariu descopar uimita ca acesti bani mis/au oprit la locul de munca pe stat de plata si au fost virati catre contul respectiv din 720 miau mai intra pe card 500 din care bineinteles cami mai opreste si banca inca 200 si raman cu ...nimic ce pot sa fa mi s/au oprit bani atat de la scoala cat si de pe card in total 60%din salariu banca da vina pe locul de munca ceilalti pe banca si eu numai inteleg nimic..va rog mult dati/mi un sfatce sa fac sa nu mi se mai opreasca din ambele parti va multumesc din suflet o seara placuta
inca o data va multumesc frumos pentru sfaturi..asa voi face o zi buna
va multumesc frumos pentru raspuns.referitor la cardul de cupmaraturi in valoare de 500 ron mi-s-a dat odata cu creditul cu motivatia"bonus din partea bancii"nu am semnat nimic pentru cardul respectiv am retras dupa o perioada acei 500 ron platind cam 10 12ron pe luna pentru retragere..si bun...am inteles de la ei dupa nenumaratele convorbiri telefonice ca se incadreaza tot in credti de consum iar acum ma obliga sa platesc doar pentru card 8000 ron in afara de cei 500 ron pentru credit.eu m-am folosit de bani dar nu de o suma atat de mare...mi se pare strigator la cer...ei spun ca e legal...imi voi plati datoria pentru ca m-am folosit de bani dar in limita posibilitatilor fnaciare.n-am ajuns in acesta situatie din rea voinat ci pentru ca am rams fara servici si eu si sotul cu un copil mic caruia trebuie sa-i asigur hrana zilnica.va multumesc din suflet.parca am mai prins un pic de curaj...daca o sa-mi ia si casa o sa raman pe drumuri....o zi buna
buna seara.am o mare rugaminte la dumneavostra daca ma puteti ajuta.im luna aprilie 2007 am obtinut un credit de nevoi personale in valoare de 8000ron de la banca x.mi s-a fixat o rata lunara de 170 ron pe care am platit-o 2 ani .din anul 2008 mi s-a modificat rata devenind 230-240 in loc de 170 ron.din iulie 2009 nu am mai achitat nimic la banca respectiva pentru ca posbilitatile mele financiare s-au redus semnificativ.dupa concediu de maternitate bineinteles ca mi-am piedut locul de munca am intrat in somaj pentru 6 luni primind 330 lei apoi singura mea sursa de venit devenind un ajutor social in valoare de 220 lei.va dati seama ca sin acesti bani abia puteam sa-i ofer hrana copilului meu...in fine am trecut prin situatii dramatice d.p.d.v financiar....anul trecut in 2011 am reintrat in campul muncii fiind invatatoare am inceput munca in luna septembrie.am luat legatura cu cei de la banca am suportat acuzatiile lor cum ca nu as fi vrut sa platesc mi s-a spus ca ma vor trimite in instanta.Am discutat cu ei pentru a-mi fixa o rata mai mica de 100 -150 ron dar nu au vrut sub nici o forma sa auda de asa ceva
eu momentan am salariu de 660 ron net si nu-mi pot permite sa platesc toti acesti bani la banca...la banca respectiva in momentul in care am facut creditul mi s-a dat si un card de cumparaturi de 500 ron.eu asta nu inteleg.daca eu pentru acel card nu am semnat nimic inseamna ca este inclus in credit atunci de ce la credit am de dat o anumita suma 60 mil restanta si la card am 80 mil ?eu nu m-am folosit de acersti bani din card...as dori daca se poate sa-mi dati un sfat ceva...eu am apartament pe numele meu si al sotului...daca m-au trimis in instanta e posibil ca executarea silita sa se produca fara ca eu sa fiu citata?imi pot lua aprtamentul sau imi vor face doar proprire pe venit?cat este proprirea pe venit?va rog ajutati-ma nu mai stiu ce sa fac imi vine sa-mi pun capat zilelor sunt disperata...sper ca am fost inteleasa imi cer scuze pentru greseli dar sunt foarte obosita si stresata in acelasi timp...va multumesc