avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan Banica

Activitate Stefan Banica

Răspuns la discuția Concediu de odihna
Aveti dreptate insa pe perioada cursurilor cine o inlocuieste ?Deoarece toti angajatii si-au facut deja programarile,asta inseamna ca ei si-au gasit deja inlocuitori fara sa o puna in calcul pe ea,asta deoarece ea nu exista pina in momentul de fata.
Inteleg ca este destul de complicate aceasta situatie iar rezolvarea in cazul in care nu I se accepta CO este sa-si ia medical,fara plata sau de studii .

Răspuns la discuția Concediu de odihna
Acest lucru este valabil chiar daca ea vine de la alt loc de munca ,deci nu are intrerupere in activitate?Dupa cum stiu eu dupa 6 luni de munca are dreptul la concediu atunci cum face deoarece nu cred ca nu are dreptul la concediu de odihna chiar daca cei de acolo si-au facut deja programarile pentru anul in curs.
Cazul nostrum este un caz mai special deoarece sotia mea este farmacist in anul I de rezidentiat deci nu este farmacist resident stfel incit ea o sa lipseasca foarte mult de la munca deoarece are cursuri si examene deci eu cred ca programarile celorlalti colegi ai ei,care nu sunt in aceiasi situatie,ar trebui sa se faca fara a tine cont de ea(ca si cind nu ar fi angajata acolo) deoarece nu are nimeni cum sa stie cind lipseste ea de la locul de munca.
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Sa inteleg ca nu s-a confruntat nimeni cu aceasta problema???
Buna ziua,

As dorii si eu o solutie pentru urmatoarea problema:
Sotia mea este angajata de la 01.01.2014 la un spital(de stat) si a vorbit de CO cu sefa ei,noi deja avem biletele luate in august pentru concediu iar sotiei I s-a spus ca nu poate sa-si ea concediu in acea perioada.
Va rog sa-mi spuneti ce solutii exista,legal,poate sa-si ea un concediu fara plata pentru cele 5 zile cit suntem in concediu sau exista alte variante?

Multumesc.

Buna seara,

As dorii si eu sa stiu daca peretii exteriori ai blocului sunt considerati parti comune deoarece intre placa vecinului de deasupra mea si placa de la peretele meu exterior se infiltreaza apa in apartament iar cei de la administratie mi-au spus ca repararea acestei probleme nu intra la cheltuielile comune ale blocului ci trebuie sa suport eu costul reparatiei.

Daca peretii exteriori sunt parti comune va rog dati-mi pasajul din lege care reglementeaza acest lucru,ca sa merg cu el la administratie.

Multumesc

Stefan
Răspuns la discuția Autodebransare
Ok si eu atunci ce trebuie sa fac sa stau in continuare fara apa calda si caldura toata iarna in speranta ca cei din justitie isi vor face treaba si ii vor solutiona cazurile cu restantieri sau acestia vor plati.
Da ce pot sa spun decit ca voi face si eu ilegalitati,ma voi debransa singur,deoarece cei de la RADSET n-or sa binevoiasca sa o faca si imi voi conecta centrala,sa vina dupa aceia RADET-ul sa ma dea in judecata sau amenda ca m-am debransat in momentul in care eu nu am datorii la bloc si ei nu vor sa ma debranseze sau sa-mi dea apa calda si caldura.
Răspuns la discuția Autodebransare
In legatura cu restanta,eu nu am insa au altii din bloc,cei de la RADET nu vin sa taie caldura si apa de la cei care nu au platit,ei vin si taie la toti.In aceste conditii,cind ei vin si taie apa fara sa ma intrebe si pe mine cel care a platit la zi eu de ce i-as intreba pe ei cind ma debransez ca oricum prin instalatie nu trece nimic asa ca nu am cum sa le dezechilibrez sistemul.Pot demara si procedurile insa pina sa ajunga cei de la RADET sa vina sa ma debranseze sigur intru in perioada de iarna daca nu cumva va venii si vara.

Cei rauplatnici au fost dati in judecata insa de aici pina la a se recupera banii de la ei pt a platii restantele nu va trece citeva zile ci citeva anotimpuri deoarece asa este legea in tara asta ii protejeaza pe infractori nu pe noi ceilalti.

Mai am o intrebare:daca discut cu administratorul pt rezilierea contractului cu RADET,acest lucru se va putea face doar pt mine sau trebuie reziliat contractul intregului bloc?Intreb asta deoarece sunt ferm convins ca cei care nu platesc vor vrea sa ramina bransati la RADET deoarece platesc prostii ca noi si pt ei
Discuție Autodebransare
Buna seara,

Am si eu o intrebare pentru un avocat si anume :daca sunt cu plata intretinerii la zi insa sunt restantieri in bloc iar din cauza asta in bloc va fi oprita apa calda si caldura de cei de la RADET,chiar si celor care nu au datorii,iar in urma acestui lucru eu nu mai beneficiez de caldura si apa calda si ma decuplez singur de la sistemul RADET-ului (cerere nu pot face deoarece ei nu fac debransari in perioada rece) ce se poate intimpla?

Tinind cont ca RADET-ul nu-mi mai furnizeaza caldura si apa calda chiar daca nu am restante de ce nu as putea si eu sa ma deconectez de la ei fara sa le cer acordul mai ales ca nici ei nu m-au itrebat cind mi-au taiat caldura si apa calda.

Discuție Taxe PFI
Buna ziua,
Sotia mea este farmacista si acolo unde va lucra va fi angajata cu contract de munca,ca angajat si va fi platita si pe PFI pe care trebuie sa si-o infiinteze.
As dorii sa aflu ce taxe trebuie sa plateasca ea pentru factura pe care o emite pe numele firmei pentru care este angajata.
Am inteles ca pentru suma facturata ea trebuie sa plateasca intii 16% din aceasta suma ca impozit iar din ceea ce ramine 11% CAS(asta chiar daca mai plateste inca o data pentru contractul ca angajata)
Va rog sa-mi spuneti daca asa este si daca mai trebuie sa achite ceva.

Multumesc
Răspuns la discuția demisie art 55.lit.b
Buna seara.

Numele meu este Stefan si am o intrebare legata de art 55 lit b:
Am fost angajat intr-o functie de conducere(doar in contractul de munca deoarece nu am fost implicat in nici o decizie luata in firma,si nici nu mi s-a dat o decizie de investire,cum am inteles ca trebuie sa se faca!!??) intr-o firma iar dupa 6-7 luni datorita faptului ca nu mi-am primit de 2 luni drepturile salariale mi-am dat demisia cu art 55 lit b.In momentul in care mi-am dat demisia nu au vrut sa-mi dea nr de inregistrare la demisie drept pentru care le-am trimis-o prin mail.Cei din conducere mi-au cerut sa vin inca 15 zile la munca insa eu nu mai vreau sa calc pe acolo deoarece nu o sa mai vad salariul nici pe cele 15 zile.
Intrebarea mea este daca pot sa nu mai merg la acest job nici macar o zi,sau daca nu ce pot sa fac pentru a nu mai merge la munca inca 15 zile.

Multumesc.