avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate liliigretz

Activitate liliigretz

Discuție OG6/2019
O societate supusa inspectiei fiscale in perioada 29.05.2019 -02.08.2019, pentru anii 2014 - 2018, ii sunt stabilite sume suplimentare de plata la impozit profit si TVA, si deasemenea accesorii. Poate beneficia de scutire plata accesorii, dat fiind faptul ca, controlul s-a incheiat inainte de intrarea in vigoare a acestei ordonante. La art 27 din OG, face referire la acest lucru dar eu nu inteleg. Multumesc!
Buna ziua,
Un ONG fara activitate economica, are sediul intr-o cladire nerezidentiala,
cu contract de comodat cu titlu gratuit. Pot plati din banii asociatiei utilitatile, respectiv, apa, energie, gunoi? Mentionez ca facturile pe aceste utilitati sunt pe numele proprietarului. Dar impozitul pe cladire si asigurarea?
Multumesc!
Răspuns la discuția Inregistrari inceput ONG
Multumesc, m-am lamurit!
Buna seara,
am citit, am cautat dar nu m-am lamurit. La un ONG , care sunt inregistrarile contabile de inceput? primele inregistrari.... daca la un srl incepem cu 456 si 1011, aici?

5121 = ?

Multumesc!
Societate care face lenjerie de corp, aduce materia prima din Italia, pe baza unui document "DDT conto lavorazione", unde este trecuta doar cantitatea, fara valoare. In anul 2014, societatea a efectuat prestari servicii care depasesc pragul de 900000 lei. Intrebarea mea este daca trebuie depusa declaratia Intrastat daca si la intrare si la iesire materia prima este inregistrata doar cantitativ?
O societate comerciala are un asociat unic persoana X, administrator o alta persoana Y care avea si functia de vanzator in magazinul societatii. Administratorul decedeaza, se face stocul magazinului si se constata o diferenta in minus de aproximativ 100000 lei. cum se poate scadea din gestiune acest minus? Mentionez ca nu mai sunt alti angajati, administratorul fiind si vanzator . E corect sa se scada ca o cheltuiala nedeductibila valoarea de intrare a marfii iar TVA-ul de plata sa fie cel de achizitie?
Va multumesc!
Discuție Vanzare cladire
O societate comerciala a cumparat in anul 2008 o cladire si aproximativ 100 mp pamant in jurul acesteia, in extrasul de carte funciara sunt trecute la aceeasi pozitie "cladire si teren " 1200 mp. Pretul a fost de 220000 lei, la reevaluarea din 2011 valoarea a scazut, respectiv 150000 lei. Actionarul, cetatean strain, vrea sa vanda la 80000lei, sa inchida firma, care oricum nu mai are acticitate din 2011, inregistrata ca microintreprindere, neplatitoare de TVA, fiind scoasa din evidente de catre ANAF, deoarece nu a mai avut activitate. In 2008 contractul de vanzare cumparare a fost intocmit cu TVA, dar ulterior la un control, acesta a fost anulat deoarece vanzatorul nu a depus notificare cum ca vinde cu TVA.
Intrebarile mele sunt:
1.Intocmesc factura fara TVA?(la data cumpararii societatea era platitoare de TVA, dar asa cum am spus mai sus nu l-am putut deduce)
2.Pot fi probleme din cauza faptului ca pretul e mult mai mic decat cel de cumparare din 2008?(valoarea amortizata e mica, anul amortizarii complete ar fi fost 2048)
3.Societatea ce trebuie sa declare si sa plateasca la finante? 3% din valoarea de vanzare?(mentionez ca, cladirea e construita in anul 1972)
Va multumesc.
Discuție Sold casa
La 30.11.2013 o societate este cumparata. S-a intocmit proces verbal de predare primire intre fostul administrator si actualul administrator -stoc, casa de marcat, alte mijloace fixe si obiecte de inventar, s-au platit acestea, insa soldul casei in lei- 5311, a fost de 20100 lei in balanta dar faptic a fost zero, contabila de la vremea respectiva nu a informat noul administrator ca trebuie reglat si soldul la casa. Intrebarea mea este cum mai pot regla, acum, aceasta suma?
Buna ziua,
Un magazin satesc(SRL, microintreprindere, neplatitor de TVA) unde vanzatorul e si administrator, nu emite bonuri fiscale doar din cand in cand(ca uita), lunar apar diferente intre stocul faptic si scriptic, minusul in gestiune nu e minus - c/v acesteia exista ca suma- doar ca nu e evidentiata in Z-turi. Poate inregistra aceste sume in contabilitate la sfarsit de luna pe numele sau, eventual o factura si chitanta?
Va multumesc!
Buna ziua,
O societate cumpara bustean din care face cherestea pe care o exporta. Din procesul de productie mai rezulta rumegus si laturoaie pe care le vinde intern. Ce declara, care-i declaratia, si ce plateste la Fondul de Mediu aceasta societate in martie 2014?
Va multumesc!