avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate adribb8

Activitate adribb8

multumesc!
Buna ziua,

Sper sa ma puteti ajuta cu o informatie.
Daca acum cateva zile am semnat / inregistrat cererea de incetare a ctr de munca cu acordul partilor - nu demisie - ultima zi de lucru in insitutia in care lucrez fiind 2 dec 2014. In cazul in care am 2 zile lucratoare de co medical in aceasta perioada, va trebui sa lucrez pana in 4.12.2014, practic se va prelungi preavizul?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Am nascut in sept 2011, iar de atunci sunt in cic - 3 ani pt copil cu handicap - Ar fi trebuit sa ma intorc la sevici in 23.09.2014, dar angajatorul mi-a solicitat o ceree co fara plata, pt ultima luna din cic - respectiv 23.08-23.09 - daca doresc sa raman, acasa, cu mentiunea ca o luna de co trebuie sa isi ia celalat parinte.
Stiam ca aceasta hotarare / lege s-a dat dupa momentul nasterii mele si am presupus ca nu intru sub incidenta ei.
Aveti vreo idee daca sa aplica tuturor, sau incepand cu o anumita data?


Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Cic
Nu asta era intrebarea mea. Ci, daca din pct de vedere legal exista vreo restrictie in acest sens. Multumesc!
Răspuns la discuția Cic
Multumesc pt raspuns! Ma refeream la faptul ca forma de astm este una usoara. Deci pot sa inteleg ca, cu toate ca raman acasa cu copilul, acesta fiind scopul concediului, pot sa il duc la gradinita? Multumesc!
Discuție Cic
Buna! Urmeza sa imi prelungesc co de crestere a copilului de la 2 la 3 ani, datorita unei afectiuni usoare - astm bronsic- a copilului, care se incadreaza in cele pt care se poate aplica extinderea concediului - cred cz intra in ctg copil cu handicap. Intrebarea e dc, aflata in acest tip de concediu, pot duce copilul la gradinita la varsta de 2 ani? Exista vreun impediment legal din acest pct de vedere?
Precizez ca discutam de o gradinita provata nu una de stat, nu stiu dc are vreo importanta, dar mentionez acest lucru.
Multumesc!
Ce bine ca v-am intrebat... Nu ma gandisem la asta...
Pai eu sper ca la mom intoarcerii sa pot sa imi dau demisia ca sa raman doar cu firma pe care o deschid. Dar ramane de vazut cum merg lucrurile.
BUna ziua,pecificat ca nu am voie sa fac acest lucru, dar contractul de munca fiindu-mi suspendat

Am nevoie de un raspuns la o intrebare. Sunt angajata a unei companii, de anul trecut am intrat in conceiu de crestere copil. Asta inseamna ca pt 2 ani contr meu de munca e suspendat. Intre timp am decis sa imi deschid o firma. In contractul meu de munca incheiat cu compania a carei angajata sunt, este specificat ca nu am voie sa intreprind alte activitati, inclusiv deschiderea unei firme, dar contractul fiindu-mi suspendat pt moment, ma mai supun acestui contract in aceasta perioada de 2 ani de zile?
Multumesc mult de tot pt ajutor!
Adriana
Am inteles acum. Multumesc tare mult pt suport! Sunt fff curioasa daca "calculele de acasa se vor potrivi cu cele din targ" :).

O Duminica placuta sa aveti!