avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate maricost

Activitate maricost

Buna ziua,
Am platit separat , o consultatie si un avans operatie. Clinica nu are publicat pe website si nu mi-a fost adus la instiintare ca voi pierde avansul, abia cand am anuntat ca ma voi duce si pentru a doua opinie medicala, au spus ca voi pierde avansul.

adriandimitriu a scris:

daca prima clinica are publicat (pe website) sau afisat prin clinica, acest set de conditii, nu prea e nimic de facut, altceva decat sa va judecati. si acest lucru nu garantreaza ca veti castiga.
din ce ati scris nu mi-e clar daca dvs ati platit o consultatie, un avans sau o consultatie si un avans.

In urma consultatiei unui medic chirurg plastician am fost sfatuit sa efectuez o operatie urgenta. Programarea (dura aprox o luna), se facea in urma achitarii unui avans. Am achitat prin card acest avans. Asteptand programarea la operatie, am solicitat si o a doua opinie, care este mai favorabila( ca si cost si serviciu medical.) Din discutia cu prima clinica, am fost refuzat la inapoierea avansului, motivand ca daca efectuez acea operatie in alta clinica pierd in totalitate avansul. Nu am incheiat nici un contract pentru aceasta operatie cu prima clinica. A fost doar o cosultatie, care a fost achitata separat. Mai pot recupera suma data ca avans, de la prima clinica?
Da,am semnat, dar am inteles ca o zi nu noi fi acoperit.La vechea firma contractul inceteaza cu vineri, iar la noua firma incep marti. O alta intrebare, daca dupa perioada de 90 de zile de proba, imi opresc contractul - mai beneficiez de somaj?
In urma lipsei de comenzi pe viitor, firma aluat decizia sa-mi inceteze contractul pe perioada nedeterminata, din motive imputate angajatorului.
A urmat perioada de preaviz. In perioada de preaviz am gasit in alta parte de angajat. Acum primul angajator solicita sa fac cerere de incetare a contractului cu acordul ambelor parti. Este recomandabil sa fac cererea, nu ma afecteaza cu nimic?
Buna seara,
Bunica mea a primit de la directia impozite o somatie pentru a plati impozitul pentru terenul extravilan detinut. Intrucat bunicul meu a fost veteran de razboi decedat in 2009, iar bunica in calitate de sotie beneficia de scutire de impozit am fost nedumeriti. De la Directia de impozite ni s-a spus ca trebuie s-a platim acest impozit, motivand ca dupa moartea bunicului nu s-a depus cerere de scutire de catre bunica.
A platit. Intrebarea este: mai poate recupera bunica acesti bani?
Buna ziua,
Pe o strada din Galati la un chiosc de langa un bloc intra un agent al politiei locale si intraba lucratoarea care este acolo despre identitatea ei. Aceasta in spune numele, dar la adresa intreba pentru ce anume este intrebata. Agentul o intreaba de ce nu a dezapezit trotuarul. Luratoarea arata ca a facut poteca ca s-a poata circula cat de cat lumea, a dat cu sare pe jos dar ca o masina parcata lateral o incurca s-a faca dezapezirea.
Agentul se duce in masina de servici si apoi pleaca.
Cand lucratoarea ajunge acasa gasete un proces verbal cu o amenda de 100 lei pe numele lucratoarei intocmit de agentul politiei locale si semnat ca martor de celalalt agent care a stat tot timpul in masina.
Cum pot face contestatie si cui s-a ma adresez?
O zi buna
fara zapada:D
Răspuns la discuția Masina ridicata de primarie
adriantapu a scris:

Mai intai mergeti la primarie si aflati de ce v-a fost ridicata masina. In functie de raspuns, vom putea sa va sfatuim ce sa faceti in continuare.

conform legii421/2002;problema este ca cel pe care l-au somat este vechiul propietar care este plecat din tara de 6 luni. eu fiind propietarul de drept(act vanzare cumparare, impozit platit de mine inscris in cartea tehnica a masinii)
vineri 25/03/2011 am fost anuntat de catre cunoscuti ca mi-a fost ridicata masina propietate personala din locul in care o aveam de aprox. 1 an de zile.sunand la nr. de pe masina am aflat ca este o actiune a primariei si ca trebuie s-a iau legatura cu serviciul ridicari din primarie. fiind vineri nimeni nu raspundea la telefon. mentionez ca eu sunt propietarul de drept al masinii si ca sunt cu impozitul la zi chiar in avans. in acte la certificatul de inmatriculare figureaza fostul propietar care momentan este plecat din tara si nu pot obtine o semnatura pentru programul rabla. cum s-a procedez in continuare?