avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate nistorsofia

Activitate nistorsofia

Mulțumesc!
Buna ziua,cum devine singura mea fica moștenitoarea apartamentului meu cumpărat de mine prin act de vânzare cumpărare .Ce trebuie sa faca după ce eu nu mai sunt în viață?
Care este calea cea mai simpla(dacă se poate numi așa) și legală fiind șingura moștenitoare?
Aceasta LG. a moștenirii ,a suferit ceva modificări în anul 2022?
Mulțumesc anticipat!
Mulțumesc mult!,o zi de toamna cu mult soare.
Buna ziua ,vreau sa vand apartamentul și să mă mut in alta localitate .In aceste condiții ce fac cu contractele la utilități :electricitate ,gaz, cablu ,banca ,casa de pensii,medic de familie ,etc.,se pot rezolva online, s au trebuie mers la fiecare în parte la sediu ?
Când cumpar ,cum procedez cu contractele de la furnizori ale vânzătorului???
La ce trebuie sa fiu atenta la actele de cumpărare că sa nu am probleme legislative .
P.S. menționez că eu nu am intabulat apartamentul și nici nu am bani ptr. așa ceva .Cum se procedează în acest caz ?
Mulțumesc anticipat ptr. răbdarea acordată !
Răspuns la discuția Recalculare pensie anticipata
Multumesc ...de fapt probabil se refera la penalizare dar,spuneau ca e un nou mod de calcul in 2016 fata de 2011 cand am iesit eu...dumnezeu sa I mai inteleaga !!!... o dupaamiaza placuta si La multi ani! :-)
Răspuns la discuția Recalculare pensie anticipata
nistorsofia a scris:

ECarp Mircea a scris:

Se refera la cei care sunt inca in pensie anticipata partiala.



Răspuns la discuția Recalculare pensie anticipata
ECarp Mircea a scris:

Se refera la cei care sunt inca in pensie anticipata partiala.

M am pensionat in 03.01.2011 anticipat partial ,iar in data de 06.07.2012am intrat la acordarea pensiei ptr. limita de varsta.Aceasta lege de recalculare a pensiei anticipate imi da dreptul sa depun o cerere ptr recalculare ?...sau se refera la cei care sunt inca pensionati partial si in acest moment .Nu am inteles exact substratul legii ,cum si la cine se aplica .Va multumesc anticipat ptr. lamurire
Buna ziua ,Ong. cu privire la modificare lg. 448/2006 care intra in vigoare din 2018 privind protectia persoanelor cu handicap de marire a indemnizatiei ,se refera numai la cei care sunt incadrati in handicap grav si accentuat ? Ei spun ca se mareste indemnizatia doar pentru grad de handicap grav si accentuat incepand cu anul 2018, dar cu bugetul personal complementar ce se intampla ? Eu sunt incadrata in grad de handicap mediu si primesc lunar 39 de lei .Va multumesc !
Multumesc!