avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate eugenborza

Activitate eugenborza

Alte idei?
OPERELE DE ARTA SUNT greu de vandut.
Trebuie sa fie relativ rapid de transformat in lichidati in cazul necesatatii de capital.
Buna ziua.
SItuatie: firma de constructii, profituri decente, impozit pe profit pe masura.
In ce situatie pot sa achizitionez aur a.i. sa diminuez profitul spre minim, cu scopul de a fi platit doar ulterior, dupa diverse utilizari ale capitalului???
Cu alte cuvinte imobilizez capitalul in bunuri, fara a fi impozitat, aceste vor fi vandute cand apare necasarul de capital, capitalul rulat generand astfel profit, care va plati impozitul aferent primei sume utilizate.
Evident ca acesta nu este o cheltuiala deductibila a obiectului de activitate.
Buna ziua.
Ce documente am nevoie pentru a face export in tarile UE al unui produs (suc de rosii, produs in Romania).
Ceva doamne de la banca au zis ca pot folosi biletul un an de zile daca ma dau in judecata. Toata chestiunea e ca platile le-am facut deja. Cum ma protetejez de bataia asta de cap?
Salut.
Situatie:
1. Am emis in iunie 2009 un BO catre un subcontractant(cu data scadenta, suma de plata ). Valabilitatea acestuia este la iulie 2009.(fara pv pradare primire)
2. I-am facut platile la cval acelor facturi prin luna noiembrie cu VIRAMENT bancar.
3. La acest moment nu doreste sa imi returneze BO, (in ideea ca avea si alte afaceri pe alta firma, tot a mea, unde mai aveti creante)
Intrebari : 1. Se mai deconteaza biletul daca este introdus in banca?? (Raifeisen)
2. Voi intra in CIP daca nu sunt bani in cont?
3. In acest caz voi putea iesi din CIP daca fac dovada platilor? Cat dureaza procesul? Ce alte implicatii are?
4. Cum sa fac sa anulez aceasta potentiala problema?

Multumesc.
Dupa site-ul BNR care spune :
Circulara nr.9 din 1 aprilie 2008 stabileşte nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, valabil în luna aprilie 2008, la 9,03 la sută pe an
(M.O.nr.278/9.04.2008).

rezulta o dabanda zilnica de 0,0247 % pe zi.
Este corecta?
Se calculeaza si pentru zilele nelucratoare?
Salut.
Cum pot sa aplic penalitati unei regii a statului in conditiile in care nu am trecut in contract ca pot sa le calculez aceste penalitati si am restante de plata incepand cu septembrie 2007 pana in aprilie 2008, o suma relativ mare.
Mentionez ca in contractele din restul anilor, inclusiv 2008, sunt prevazute penalitati, si doar pe 2007 au fost scoase.

Ce e de facut?
AM citit un post mai sus care zice ca se poate exclude un asociat daca nu este de acord cu politica firmei. Prin ce procedeu? In proces? se da in judecata ? poate cineva sa imi explice??
actul constitutiv initial a fost standard. firma a fost a mea. el a intrat ca asociat acuma 4 ani. de atunci nu face nimic. in actul constitutiv nu scrie nimic despre atributii.