avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate tudororos

Activitate tudororos

Am nevoie de utilaj .Accesul este asigurat fara probleme in conditiile in care utilajul vine partial desfacut astfel incat elementele sa fie manipulabile avand o greutate adecvata 100-120 kg/element . In cazul in care utilajul vine complet echipat , greutatea totala ( peste 325 kg) consider ca este imposibil de manipulat , urcat pe scari , inclinat etc. Elementele vitrate ocupa peste 50% iar o asemenea greutate prezinta un risc ridicat de deteriorare si/sau accidentare pentru manipulatori.
Problema garantiei - tocmai de aceea am solicitat dezmembrarea si reasamblarea in incinta sa fie facuta de firma .....care vor ei numai sa nu pierd garantia. Mentionez ca firma este producatoare de utilaje frigorifice insa nu cunosc daca produsul este fabricat de ei sau este intermediat.

In concluzie ...fie accept ce vrea si cum vrea furnizorul fie renunt la utilaj.
Este comandat pe firma. Nu se afla in posesia noastra . Refuzul de primire a avut ca efect reintoarcerea utilajului la firma vanzatoare.; bineinteles si aici exista taxe pentru depozitare etc etc
Buna ziua
Am comandat un utilaj frigorific de la o firma din RO iar la livrare am constatat ca acesta nu poate fi manevrat manual avand cateva sute de kilograme. Am solicitat firmei sa-l livreze dezmembrat si sa il reasambleze in interiorul spatiului dar m-au refuzat motiv pentru care si eu am refuzat receptionarea utilajului . Mentionez faptul ca nu am semnat nici o hartie la livrare solicitand returnare sumelor achitate. Firma refuza sa imi returneze banii folosindu-se de un articol din contractul semnat anterior care suna cam asa: -- Denuntarea la orice moment a comenzii de catre cumparator este interzisa. In cazul in care cumparatorul incalca aceasta interdictie el datoreaza vanzatorului daune interese in valoare de 100% aplicat asupra valorii totale a comenzii ( inclusiv tva)--.Tot in acel contract scria ca manipularea si manevrarea utilajului cade in sarcina mea.
Exista vreo sansa sa imi recuperez banii?( 5500 eu)
Multumesc
Va rog sa imi explicati daca in baza legii 215 art 121 punctul 3 exista posibilitatea ca primaria sa aduca utilitatile pe un drum de servitute care deserveste mai multe proprietati . Mentionez ca locatarii zonei detin cote parti indivize din acel drum , inclusiv unele banci de la care s-au obtinut credite pentru cumpararea imobilelor din zona. Locuitorii doneaza terenul primariei dar bancile si-au dat doar acordul pentru realizarea utilitatilor fara a renunta la cotele de teren aferente drumului .
In aceste conditii exista posibilitatea de a duce utilitatile in acea zona ? Legea 215 ne permite acest lucru sau ne incadram la alte legi
multumesc
As dori sa aduc in fata consiliului local o initiativa prin care sa suportam din bugetul local al primariei contravaloarea caietelor speciale necesare invatamantului primar . Am observat ca au existat asemenea initiative (primaria Giurgiu ) dar s-au concentrat doar asupra persoanelor aflate la nivelul de saracie severa .
Va rog sa imi comunicati daca acest demers are suport legal
La inceputul lunii noiembrie am cumparat un telefon mobil din magazinul on line al unei firme. Dupa o luna de utilizare tastatura telefonului incepe sa se blocheze. In perioada 08.12.2011 - 28.12.2011 aparatul sufera 4 interventii in service.Am solicitat schimbarea telefonului dar solicitarea imi este respinsa .Momentan refuz sa ridic telefonul dupa a 4 -a interventie.
Care sunt conditiile de inlocuire a aparatului si ce demersuri trebuiesc urmate?
Discuție returnare avans
In vederea realizarii unui sistem de incalzire intr-un apartament , am contactat o firma care se ocupa cu comercializarea si montarea acestor sisteme.Dupa consultarea ofertei am platit avans suma de 5000 lei.Pentru acesti bani am primit chitanta.
Problemele au aparut in momentul in care trebuia realizata instalatia ,deoarece firma nu s-a prezentat la realizarea lucrarii ,fiind amanat de citeva ori. Am inteles ca firma a adus materialele necesare la sediul lor dar eu nu am intrat in posesia lor.
Cum trebuie abordata problema ? in vederea recuperarii avansului dat , si ce termen legal exista pentru returnarea avansului.
Am vreo obligatie de plata a transportului materialelor , acestea fiind comandate din tara ?
sunt in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani, copilul imi este bolnav si m-i s-a prelungit concediul cu inca un an.am beneficiat de bani de maternitate de la 4 firme( lucr.cu jumat.de norma la fiecare) , dar una dintre firme este in lichidare.
la primaria de domiciliu trebuie sa duc copii dupa deciziile de suspendare de activitate a copilului pana la 3 ani dar de la firma in lichidare nu am cum sa fac decizia fiindca nu are stampila.adeverinta privind veniturile ce le-am avut cum o voi completa? veniturile de la firma in lichidare le voi mai trece in adeverinta?
1. Am cerut instantei restituirea taxei auto pentru un autoturism inmatriculat in 2010 dar intre timp am vandut autoturismul. Mai pot recupera taxa ?

2. Se recupereaza taxa si pentru autoturismele inmatriculate in 2011?
Am infiintat o firma de inchirieri auto dar nu imi ajung autoturismele.
Exista vreo posibilitate legala de a inchiria masini de la persoane fizice in scopul reinchirierii catre clientii firmei?

multumesc anticipat