avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate ucurel69

Activitate ucurel69

Dupa 17 ani de munca pe post de maistru mecanic conform pregatirii oe care o am,m-i s-a operat in cartea de munca functia de maistru ceramist fara sa fiu anuntat,fiind astfel incadrat in grila de salarizare inferioara celei de maistru mecanic.Va rog sa-mi souneti ce as putea face? Va multumesc.
Răspuns la discuția succesiune
eu am fost copilul mamei din prima casatorie ,mai am un frate rezultat din casatoria cu tatal vitreg,iat acesta a mai avut un fiu din prima casatorie. Mama a murit in urma cu 12 ani iar fratele care era numat al tatalui in urma cu doi ani .El are o fiica.Mosteneste toata averea tatalui ei?Recunoaste si ea ca eu l-am ingrijit pe tatal vitreg,(stiu si autoritatile locale ,vecinii...)n-am putut sa am servici pentru ca a stat la pat 2 ani. Va multumesc mult!
Discuție succesiune
ce dovada pot face ca eu am avut grija de tatal vitreg ,fratele recunoaste acest lucru,chear si nepoata mostenitoare atatalui vitreg. Nepoata mosteneste toata partea tatalui?
Răspuns la discuția succesiune
in afara de faptul ca stiu toate rudele,vecinii si autoritatile locale nu am nici o dovada.Sotia celuilalt fiu la cit are dreptul?

Discuție succesiune
am dreptul la mostenire in urma decesului tatalui vitreg? . Mentionez ca mai am un frate rezultat din casatoria de 33 ani cu tatal vitreg,care la rindul lui a avut un fiu din cealalta casatorie el fiind decedat de 2 ani(el are o fiica si sotia vaduva) .Mama a decedat in urma cu 12 ani s-afacut succesiunea dupa mama,jumatate din partea ei raminindu-i tatalui vitreg iar cealalta jumatate mie si fratelui meu din partea mamsei.Amavut grija de tatal vitreg vitreg fiind bolnav de diabet si cancer .A-si dori sa-mi spuneti daca eu mai am dreptul la ceva in utma decesului tatalui meu ?si eu si fratele meu locuim in casa parinteasca.dar sotia sau nepoata celuilalt fiu? Va multumesc foarte mult!
Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca faptul ca am lucrat cca.300 de ore pe luna la lucrari de investitii si tehnica noua timp de ani de zile nu ma ajuta de loc la majorarea pensiei? Am un fluturas de salar din 1992 in care m-i s-a retinut 3% din salariul brut si 1% din salariul negociat.Va rog sa-mi spuneti ce inseamna? Va multumesc mult.
Va rog respectuos sa-mi spuneti ce trebuie sa fac? Ca n-am idee! Va multumesc din suflet.
Sant pensionar si sant chirias al unei gradini de 4 ari a primariei din 1990 pana in prezent.In 1991,am construit o constructie din caramida fara autorizatie.Platesc atat chirie pe teren,cat si impozit.Va rog sa-mi spuneti ce posibilitati am de a intra in legalitate?
Va rog sa-mi spuneti daca se ia in considerare salariul brut realizat in acord global conform principiului contributivitatii,la calcularea pensiei? .Si daca da,cum sa obtin adeverinta de la Soc.la care am lucrat,deoarece refuza sa-mi emita adeverinta din care sa rezulte venitul brut lunar realizat? Va multumesc!







Răspuns la discuția mostenire
noi sintem 7 frati ,nu a existat testament