avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Activitate ionelbarus

Activitate ionelbarus

Buna ziua. In prezent sunt pensionar medical, grupa a doua. Perioada cat beneficiez de pensionarea medicală se ia in calcul la stabilirea pensiei de drept si in ce condiții? Care este baza legala? Multumesc!
Buna ziua. Tata doreste sa transfere dreptul sau de proprietate a cotei cei revive asupra tuturor bunurilor pe care le are, atat comune cat si proprii, mamei mele, iar ea sa fie stapana de drept numai dupa moartea sa. Cum trebuie sa procedeze.? Care este cea mai economica forma de transfer?
Discuție Neplata salariu
Lucrez la o firma de callcenter si de circa 6 luni de zile nu am primit salariul. Cum trebuie sa procedez?
Din punct de vedere legal daca fratele de tata cere in instanta ca toate cheltuielile sa fie suportate de ceilalti frati, ar fi posibil?
Tata cand s-a casatorit cu mama avea un copil. Dupa casatorie au mai rezultat doi copii. Tata a murit pe front iar mama a primit o suprafata de teren drept ajutor de vaduva de razboi. In 1990 am primit un titlu de proprietate pe numele celor 3 frati cu toata suprafata de teren. Cand sa impartim terenul, fratele de tata nu a fost de acord cu impartirea in mod egal, el sustinand ca 65% din suprafata ii revine lui ca si mostenire de la tatal sau iar restul sa se imparta in mod egal la 3. Noi nu am fost de acord, iar el a deschis proces. In prima faza am fost citati la un mediator, dar din motive obiective, nici eu si nici fratele de mama nu am putut fi prezenti. Dosarul s-a mutat la judecatorie unde in urma probelor administrate instanta a hotarat ca numai 25% din suprafata ii revine fratelui de tata restul fiind impartit in mod egal la 3. Cheltuielile de mediator, expertul care a impartuit terenul au fost suportate de fratele de tata. Deasemenea a avut si aparator. Intrebarea mea este aceste cheltuieli cum vor fi impartite?
In anul 2010 am contractat un credit de la Garanti Bank in euro. In cadrul ratei lunare. platesc si un comision de administrare, procentual la valoarea creditului ramas. Cine ma poate lamuri cum sa procedez pentru a scapa de acest comision, pe care-l consider o clauza abuziva din partea bancii.
Răspuns la discuția fondul funciar


Discuție fondul funciar
As dori cateva lamuriri cu privire la recuperarea drepturilor privind fondul funciar. Bunicul meu- ION- a avut un fiu-Pavel-, dupa ce a murit bunica s-a recasatorit cu o doamna pe nume - Maria-, care avea un fiu pe nume Tudor. In urma relatiei lor a rezultat doua fete, Otilia si Elena. Bunicul meu a murit pe front, iar Maria a primit de la stat o suprafata de pamant. Cand au fost eliberate titlurile de proprietate, Tudor, Otilia si Elena se afla pe un titlu unde este o anumita suprafata de pamant, printre care si cea primita de Maria ca si vaduva de razboi. Bunicul avea si el, in momentul recasatoriei o suprafata de pamant , alta decat cea din titlui unde sunt cei trei.Inrebarea mea este cum trebuie sa fie impartite proprietatile existente pe ambele titluri, atat al Mariei cat si al lui bunicu?
Am inchiriat un imobil cu 700 lei, declarat la fisc si platesc impozit la el calculat de fisc asfel:
- venit brut estimat = 8400 lei;
- cheltuieli deductibile = 2100 lei;
- venit net estimat = 6300 lei;
- impozit = 1008 lei.
Doresc sa stiu daca trebuie sa platesc CASS si cum se calculeaza acesta, cat ar fi de plata?
Pe data de 12.05.2012 am incheiat un contract cu o firma de cablu, pe tremen de un an, pentru internet. Incepand cu data de 01.05.2012 datorita unui caz de forta majora am fost nevoit sa ma mut din localitatea unde era instalat postul de internet intr-o alta localitate, dintr-un alt judet. Am mers la un oficiu al firmei, am prezentat cele de mai sus si am solicitat mutarea postului de internet la noua adresa, dar raspunsul a fost ca acest lucru nu este posibil. Atunci am solicitat rezilierea contractului fara plata unei taxe de reziliere. Am depus o cerere in acest sens iar dupa cinci zile am primit raspuns din partea lor ca nu se aproba cererea si daca doresc rezilierea contractului trebuie sa platesc pe langa taxa de abonament pentru perioada de promotie si luna in curs si o taxa de 100 lei. Oare este corect acest lucru, este legal sa platesc aceasta taxa de reziliere de 100 lei?