avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate luizzacretu

Activitate luizzacretu

Răspuns la discuția dosar daune
scz dar cei de la asirom sunt ... eu am dosar de dauna pe casco nefiid eu cel vinovat si au intirziat 3 luni dupa 7 ani de asigurare casco au purificat la singe contractul in favoarea lor . de dupa care au vrut sami puna piese de producator si daca am aflat au certat servisul ,, ce firma sunteti voi de spuneti clientilor ce piese puneti pe masina'' desi eu le-am pati mai mult de 300 de euro asa ca aveti grija cu cine aveti a
Multumesc! Am cerut ajutorul celor de la BAAR si au raspuns ca au luat legatura cu cei din bulgaria sa vada daca masina mai era in circulatie sau daca avea asiguraresa vad ce -mi raspund
asa am incercat dar asiguratorul in speta asirom nu a fost de buna credinta dupa ce am avut asigurare la ei 7 ani la 2 masini fara nici - o dauna si nici acum din vina mea a bagat bete in roate de a trebuit sa ii amenint cu csa si in principiu nu mai vreau sa am de a face cu ei probabil ca le trebuesc clienti care sa l-i pacaleasca o sa incerc un avocat si revin ce sanse am? Nu las ierta pentru ca daca toti suntem lasi legea o so faca hotii
mentionez ca revin cu o noua intrebare . am avut un accident in februarie pe dn 2 E 85 .Respectivul vinovat de accident a vrrut sa intoarca prin loc nepermis eu venind pe banda 2 dupa o curba in afara localitatii fara viteza altfel cauzele ar fi fost mai tragice .coliziunea a fost frontala pentru mine el fiind surprins perpendicular si am intrat cu botul masini in usa soferului el ramanind incarcerat .sa deschis dosar penal pentru amindoi soferii ,nu inteleg de ce pentru ca era clar cine e vinovat dar sa dat rezolutie cu NUP pentru amindoi soferi deoarece nu sa facut plingere .acum eu am facut masina pe casco deoarece respectivul sofer vinovat avea nr de bulgaria si nu a prezentat asigurare motivind ca sa zapacit si nu o gaseste .lam sunat de citeva ori si l-am rugat sa o trimita prin fax dar nu a facuto.societatea la care am casco am ajuns la un acord cu ei sa-mi dea suma care mi se cuvine dar sa numi dea dauna totala pentru ca nu mai puteam face niciodata casco la acea masina si am contibuit eu cu diferenta de 4500 lei conform cu factura .intrebarea este ce sanse am sami recuperez diferenta banuesc ca si asigurarea o va face,. procesul verbal spune clar din vina exclusiva a soferului cu nr de bulgaria roman totusi
dupa producerea accidentului care este perioada limita pentru a acctiona in judecata vinovatul de producerea accidentului deoarece acesta nu a vut asigurare ?
propunerea a fost verbala pentru ca discutia se poarta prin telefon la centru . au timis prin email un acord pe care spun sa scriu alaturi ca nu sunt de acord cu valorificarea masini de catre ei so scanez si sa leo trimit .Dar eu le-am spus ca vreau sa sami repar masina si sa trimita bani .Trebuie naparat acest acord si daca da poate sa ma prejudieze cu ceva la suma de bani Va rog lamuritima .multumesc
Revin cu o noua problema .Dupa acidentul suferit masina cu nr de bulgaria nu a prezentat asigurare desi era vinovat am recurs la polita mea casco.Servisul agreat de societatea mea casco nu au ajuns la un consens si reparatia masini costa mai mult de 80% din polita mea de asigurare urmind sa-mi dea o suma de bani conform politei casco plus asa zisa epava care poate fi reparata.Acum dupa ce am zis sa-mi dea bani si pun eu diferenta sa-mi pot repara masina asiguratorul imi trimite sa semnez un acord prin care societatea de asigurare sa efectueze in numele meu si pentru mine demersurile necesare pentru evaluarea si valorificarea epavei. eu nu vreau acest lucru pentru ca eu vreau sa-mi repar masina iar in prima faza au zis ca-mi dau 80% din valoarea politei si masina acum schimba foaia si vine cu acest acord pe care nu vreau sa-l semnez mentionez ca masina pote fi reparata (bara ,aripi ,capota ,un sezor ,faruri, radiator) plus o cerere de despagubire care nu contine nici o suma, pe care n-o pot semna in aceste conditii.Ce este de facut in aceste conditii? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția cum trebuie sa procedez va rog?
sa inteleg ca daca eu nu sunt vinovat de accident sunt taxat ca si vinovat regresul nu se mai face catre vinovat ei nul mai da in judecata pentru vina lui Daca eu am pretentii trebuie sal dau in judecata singur sau impreuna cu asiguratorul casco in ce conditii si daca pot o reintregire a politei ca sami acopere dauna. Multumesc.
in urma unui accident in care vinovatul roman avea nr de bulgaria nu a prezentat asigurarea eu urmind sa folosesc polita mea casco cu regres fata de vinovat [care nu a acordat prioritate si intocmiduise dosar penal } Mam adresat asiguratorului meu casco si am prezentat anexa 2 asa cum mi sa cerut urmind toate procedurile cerute de ei servis agreat .Acum polita mea era asigurata pentru3100 de euro reparatia e in jurul acestei sume asiguratorul meu in speta spune ca daca reparatia costa mai mult imi da doar 2400 de euro scazindumi 300 de euro difereta pe care eu o mai am de achitat urmind sa se dea dauna totala eu ramanind fara casco .intebarea e daca asiguratorul meu in cazul de fata procedeaza corect deoarece vina numi apartine ei urmind sa recupereze banii de la persoana vinovata Daca suma ar fi3100 de euro mas incadra pentru reparatie iar in cazul 80%dinvaloare nu ,doar urmind sami repar masina in regim propriu imtrebarea mea este asiguratorul meu procedeaza corect deorece eu pierd polita casco ca si cind eu as fi vinovat se face un abuz chiar daca se stipuleaza in contract ca pentru dauna totala se da 80% din valoare in cazul in care eu nu sunt vinovat asiguratorul meu nu e de rea credinta alaturi de ei nu mas puta constitui parte civila pentru difereta politei mele ca vinovatul sa plateasca . in speranta ca o sa primesc un raspuns va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția POLITIA NU-MI DA ANEXA 2
va rog sa- mi spuneti care sunt primi pasi pe care sa-i fac pentru sesiszarea innstantei .am scos certificat medico legal si ecografie trebuie sa ma incadrez in timp de 30 zile .deoarece nu a prezentat nici pina acum cartea verde actiunea trebuie sa-l vizeze doar pe vinovat mentionez ca avea nr de bulgaria . va rog ce trebuie sa fac inainte de ami cauta un avocat si cam la ce suma mar duce ca sa pot sa ma pregatesc de un proces