avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate iulya_muzzy

Activitate iulya_muzzy

Răspuns la discuția Arhive carti de munca
Despre uzina mecanica dun cluj napoca
Buna. Am nevoie de o informatie. Unde as putea gasi arhiva cartilor de munca a unei societati care s-a desfiintat de cativa ani? Ma intereseaza incadrarea grupei ptr varsta de pensionare. Multumesc
Răspuns la discuția Certificat fiscal
Inseamna ca nu o sa pot inmatricula masina....nu? nici macar daca o sa il dau in judecata? Nu se poate face nimic?

Multumesc
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Am cumparat o masina de la o persoana plecata de cativa ani in Germania. Domnul respectiv a scos si nr rosii, iar acum, cand eu vreau sa o inmatriculez, nu pot obtine de la dansul certificatul fiscal necesar inmatricularii. Domnul are cateva amenzi de circulatie luate si neplatite si spune ca nu are bani sa le plateasca momentan. Pot sa imi imatriculez masina altcumva, fara acest certificat fiscal al domnului respectiv? Sau exista vreo metoda prin care sa il pot obliga sa imi elibereze acest certificat?

Multumesc
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu o problema. Eu sunt in concediu de maternitate de un an si 3 luni. In septembrie anul acesta am descoperit ca mi s-au retinut bani din indemnizatia de crestere a copilului din cauza ca figurez ca administrator la firma(eu fiind adminstrator la un magazin de haine second la care am angajata de aproape trei ani). Am sunat la asistenta sociala si mi s-a spus ca figurez cu debit pe lunile din 2013. Am inteles ca se poate schimba administratorul ptr ii ca sa nu mi se retina bani si pe lunile care au ramas din anul acesta. Cum pot rezolva problema asta? Inca nu am primit nicio instiintare de la asistenta sociala, am aflat ca am sunat eu sa vad de ce mi se retin banii. e normal sa mi se retina bani fara a ma instiinta in prealabil? Pot face altcumva sa nu mi se retina banii pe lunile urmatoare, avand in vedere faptul ca eu mi-am platit impozitul pe firma pana in septembie 2014. Acum, daca platesc ultima transa, o sa mi se retraga banii si ptr anul acesta?

Multumesc

Multumesc
Răspuns la discuția Schimbare administrator ptr II
Problema e in felul urmator....eu sunt in concediu de maternitate de un an si 3 luni. In septembrie anul acesta am descoperit ca mi s-au retinut bani din indemnizatia de crestere a copilului din cauza ca figurez ca administrator la firma. Am inteles ca se poate schimba administratorul ptr ii ca sa nu mi se retina bani si pe lunile care au ramas. Cum pot rezolva altcumva problema asta? Inca nu am primit nicio instiintare de la asistenta sociala, am aflat ca am sunat eu sa vad de ce mi se retin banii. e normal sa mi se retina bani fara a ma instiinta in prealabil?

Multumesc
Buna ziua
As putea schimba administratorul pentru o intreprindere individuala? Sunt in concediu de maternitate si as vrea sa schimb administratorul ptr ii. Mi-ati putea spune va rog cat timp si ce costuri implica aceasta schimbare? Si daca il schimb cum voi mai plati impozitul care trebuia platit pana in 25 decembrie pe numele meu? Decizia de impunere este pe numele meu si mai am o transa de platit anul acesta.

Multumesc!
Buna ziua
As dori sa stiu daca se poate elibera un certificat fiscat de catre o alta persoana decat cea in cauza cu o imputernicire. Vreau sa inmatriculez o masina cumparata de la cineva din germania care a scos numere rosii pe numele sau si el nu mai poate veni decat anul viitor si mi s-a cerut ptr inmatriculare certificat fiscal de la dl de la care am cumparat masina. Daca am imputernicire de la dansul pot scoate eu certificatul?

Multumesc
Buna ziua
Am si eu nevoie de niste informatii va rog. Am un magazin de imbracaminte si in decembrie 2012 am angajat o persoana absolventa, din somaj. As vrea sa stiu cat sunt obligata sa tin persoana la locul de munca. Magazinul nu mai merge foarte bine si ma gandesc serios sa il inchid. Cand am angajat respectiva persoana din somaj, timp de un an eu am primit lunar o suma de bani. As vrea sa stiu ce se poate intampla daca inchid magazinul dupa 1 an jumate de cand e angajata. Voi fi obligata returnez suma respectiva de bani? Cat trebuie sa stea o persoana angajata din somaj la locul de munca?

Va multumesc!!!
Răspuns la discuția Forma juridica
Multumesc de informatii! Mai am o intrebare: daca imi fac pfa pot angaja o persoana sau trebuie sa imi fac ii?
Multumesc