avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Activitate corinus37

Activitate corinus37

Răspuns la discuția MOSTENIRE
Multumesc mult,acum am inteles.O seara placuta.
Discuție MOSTENIRE
Buna seara,va rog sa-mi dati un raspuns.Dupa moartea mamei mele,eu impreuna cu tatal meu am cumparat un apartament.La ceva timp tata,s-a recasatorit cu o femeie cu 3 copii majori.Va rog sa-mi spune-ti ce drepturi are sotia lui dupa moartea tatalui meu.Sunt casatoriti de 20ani,nu au intocmit nici un contact prenuptial cand s-au casatorit.Sau ce drepturi am si eu dupa moartea tatalui.
Multumesc.
Sincer nu stiu daca in final veti rezolva ceva.In aceeasi situatie sunt si eu.Tot din 2008 au inceput cercetarile si degeaba.Avocatul,care dupa ce i-am platit onorariul,,s-a dat la fund,,E vorba de 9000euro care mi-au disparut de la banca,banii fiind trimisi din alta tara prin serviciul western union.
imi pare rau pentru d-voastra,dar la acea masina de spalat nu mai puteti spala.Motivul?Nu o mai gasiti niciodata.Acum doi ani mi-au furat bicicleta din scara blocului,am facut plangere la politie,dar degeaba,nici hotul nici bicicleta nu au fost gasiti.:sorry:
Buna ziua.Pana acum cateva zile am avut domiciliul in jud.Botosani,masina fiind inmatriculata la Botosani.Recent mi-am schimbat domiciliul in jud Hunedoara.Ce trebuie sa fac pentru a schimba placutele de inmatriculare cu numere de Hunedoara?Cat timp mai pot circula cu numere de Botosani,daca eu am domiciliul in Hunedoara?Multumesc
Răspuns la discuția preaviz
Multumesc mult.
Răspuns la discuția preaviz
multumesc.Eu le-am dat preaviz de 15 zile,dar contabila a zis ca contractul de munca va fi incheiat cu data cand am depus cererea de preaviz,nu cea de dupa preaviz.
Discuție preaviz
Buna ziua.Cine doreste sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare;Contractul de munca se incheie cu data cand s-a dat preavizul,adica cu 15 zile inainte de a pleca de la unitate,sau ultima zi de munca[inclusiv cele 15 zile de preaviz]?Multumesc
Răspuns la discuția Divort cat mai rapid
Am depus actele la judecatorie pentru divort prin acordul ambelor parti pe 12 mai.Ne-au dat termen de gandire pana pe 15 septembrie.Si atunci,gata.Deci si prin acordul partilor, divortul dureaza 3 luni.
Răspuns la discuția somaj in Italia
Eu am luat somaj dupa 2 ani de munca cu acte in regula.La inceput cand mi-am depus actele la INPS,imi lipseau 5 zile pentru a completa 2 ani,iar dosarul mi-a fost respins.Am refacut dosarul deoarece eram convinsa de cei 2 ani lucrati,si intradevar au gresit ei in calcule.Deci pana la urma am primit somaj dar durata de munca trebuia sa fie de 2 ani.