avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters195628

Activitate ContSters195628

Răspuns la discuția Echivalare studii
dar cu ce ar putea fi echivalate? totusi au fost 3 ani de studii universitare si, studiile de atunci nu sunt comparabile cu 3 ani de azi...
buna ziua,

as dori sa stiu daca, studiile de subinginer absolvite inainte de 1990, mai exact prin 1985 pot fi echivalate macar cu studii de masterat????
daca eu detin terenul concesionat si pe acest teren, altcineva il va munci, de exemplu, va face agricultura, cine trebuie sa obtina autorizatie de mediu???
va rog sa mi spuna cineva cum se calculeaza penaliatatile (ce procent) la plata datoriilor la asociatia de proprietari si care este legislatia in vigoare.
solicit acest lucru deoarece d-na administrator calculeaza penalitati dupa "ureche" si preferential, adica la unii mai "clontosi" da, la altii nu.
este corect???? ca de ex. se poate vedea lista pe luna octombrie la avizier de pe strada garii, bl.8.
cum pot sa o reclam si unde sa ma adresez? a mai fost reclamata si de alti locatari dar in zadar, probabil ca unii dintre administratori sunt pilosi si nu sunt controlati.
mentionez ca locuiesc in tulcea si este vorba de asociatia de locatarii a Bloc 8.
multumesc anticipat.
Buna ziua,
As dori sa aflu in ce conditii as putea sa ma inscriu in Registrul National al elaboratorilor de studii pentru protectia mediului, in situatia in care eu lucrez la o autoritate locala pentru protectia mediului? Am citit Ordinul privind aprobarea conditiilor de elaborare a RM, EA, etc. ... dar nu am regasit ca ar trebui sa mi dau demisia ...
Am constatat ca mai sunt inscrise vreo 2 colege, care actualmente lucreaza...cum pot proceda si eu?
multumesc anticipat!
buna ziua,
va rog sa mi spuneti cine stie unde scrie ca....pentru drepturile salariale cu titlu executoriu castigate in instanta se intocmesc state de plata separat de cele salariale? imi aduc aminte ca am citit mai de mult undeva si numai gasesc acum ...va rog mult poate ma ajuta cineva.
multumesc mult
buna ziua,
va rog frumos sa mi spuneti de ce drepturile castigate in instanta si care s au dat in primul trimestru 1,25% s au cumulat cu salariul? ESTE CORECT??
Care este actul normativ care prevede asa ceva?
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog mult sa-mi spuneti daca recalcularea pensiilor militare conform OUG nr. 1/2011 este legala. Are cineva vreun model de contestatie?
Multumesc mult!
Multumesc mult!
o seara placuta!
Buna seara,

Cine ma poate ajuta sa mi spuna daca drepturile salariale castigate in instanta cu titlu executoriu (ma refer la ce vom primi anul acesta 5%) se vor impozita?
Care este baza legala?

Multumesc tuturor si pentru ca sunt prima data pe anul acesta pe site, va doresc un LA MULTI ANI cu multa sanatate!