avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate cool_girl_em

Activitate cool_girl_em

Răspuns la discuția Perimare proces? Ce se intampla?
Adica merg la aceasta data la care ne au chemat si ce se intampla? Trebuie si avocatul prezent? Nu inteleg ce inseamna aceasta sanctiune, in ce consta.
La un an de la procesul cu o doamna decedata la momentul procesului, ne a venit citatii (mie si sotului) cum sa ne prezentam la tribunal pt perimare. Ce inseamna aceasta? Avem nevoie de prezenta avocatului? Dupa procesul de anul trecut a venit si hotararea judecatoreasca in favoarea noastra. Ce se mai intampla acum?
Buna ziua domnule Tudor! La sfaritul lunii se incheie somajul dar eu deja m am angajat. In luna martie vor veni banii de somaj pentru februarie. Daca merg acum pana la incheierea somajului cu contractul de munca la somaj am ceva de castigat?
Răspuns la discuția Angajare dupa somaj!
Va multumesc pentru raspuns. Dar tot nu stiu din ce moment trebuie sa ma angajez. La sfarsitul lunii se incheie somajul, din ce moment trebuie angajarea?
Răspuns la discuția Angajare dupa somaj!
Sunt insarcinata doar in trei luni si jumatate. Trebuie sa ma angajez.
Buna ziua, luna aceasta se termina somajul. Sunt insarcinata si doresc sa ma "angajez" pentru a nu pierde indemnizatia c c. Din ce zi pot incepe contractul de munca? Ultima zi de somaj este ultima zi din luna februarie. Trebuie neaparat ca norma sa fie intreaga pentru a beneficia de indeminzatie? Inainte de somaj am urmat o facultate + licenta, am inteles ca timpul de la facultate pana in somaj este acoperit?

In concediu prenatal se intra cu 2 luni inainte? Aceste doua luni sau cat timp este va fi descoperit, adica nu trebuie platit impozitul pe venit? E prima sarcina si prima data cand trebuie sa ma confrunt cu aceasta situatie, nu cunosc absolut nimic din regulile acestea.

Va multumesc anticipat!
suntem in luna iunie, luna aceasta termin si facultatea, mai exact pe douazeci si ceva dau licenta, scris şi oral. Cand trebuie sa mi depun dosarul pentru somaj si cat inseamna acest somaj pt un tanar student?
e-mail ionutmak@yahoo.com, nu stiu daca a ajuns mesajul privat la dvs.
Adica sa inteleg ca daca in ultimile 12 luni am frecventat facultatea la zi pot beneficia de indemnizatie? Sunt in ultimul an la Stiintele educatiei, anul acesta am si licenta. Eu imi doresc un bebe dar as vrea sa beneficiez si de indemnizatie. Ma gandesc totusi ca daca as incerca sa raman insarcinata acum nu as mai avea ultimile 12 luni de scoala. Nu stiu cum sa procedez iar eu si sotul meu ne dorim enorm un copil dar ne dorim si indemnizatia pentru ca e destul de greu fara venit si un bebe.
Buna, sunt in ultimul an facultate la pedagogie. Daca incep sa muncesc din septembrie 2012 pana in iunie 2013, )pentru ca atat tine un an scolar) sunt 10 luni de munca. As vrea ca in iarna 2012 sa raman insarcinata si in vara ar trebui sa nasc. As avea drept la indemnizatie? Sau trebui sa lucrez 12 luni intregi pt a beneficia?