avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate gabrriel_08

Activitate gabrriel_08

as dori sa stiu in ce conditii o pers. poate pleca direct in somaj (in caz ca permite contributiile ).dupa ce i se termina concediul maternal de 2 ani.
sa spunem ca in cazul de fata s-a restructurat postul pe care era angajata pers respectiva, iar pers nu accepta un post inferior ce i sa oferit. E pasibila firma de amenda daca nu ii ofera postul care era inainte. mentionez ca si pers. ar dori sa nu lucreze pt ca are probleme cu copilul dar doar daca poate beneficia de aj de somaj
daca i-ar oferi postul pe ce preioada e obilgata firma sa o mentina in lucru?
va multumesc anticipat de informatii
deoarece am nisste rude in rep moldova care le-as putea angaja intr-o astefel de afacere (cu haine second), as dori sa stiu ce pasi trebuie urmati de la inceput. (de la infiintarea unei firme). unele dintre intrebarile mele ar fi si referitoare la:
-firma pe care as infiintao in rep. md ar trebuii sa fie platitoare de tva sau nu
-ar fi indicat cumpararea de haine de la depozite din moldova sau as putea si importa (in primul rand din romania si mai tarziu din ue)
-daca marfa se cupara la baloti , cum se face receptia la bucati si cum as putea vinde facand reduceri (din doua in doua sapamani -de ex.)
-daca o parte din haine se vor dona la centre de orfani si batrani se va reduce din impozite valoarea donata
astept raspunsuri chiar daca aveti o afacere de gen in romania pt a face anologii
astept si noi indicatii si idei va multumesc
buna ziua,
as dori sa stiu , in cazul incare am platit taxa auto in decembrie 2010, iar termenul pt judecata il am in 2 feb 2012 (deci actele sunt bagate undeva prin mai-iunie 2011), si in conditiile aparitiei noii legi referitoare la taxa pe poluare, daca mai pot recupera banii platiti integral cu tot cu dobanzi sau daca o sa recopar doar o parte de 25% din taxa platita
va multumesc anticipat pt raspunsuri.
doresc sa infiintez o firma de montaj biciclete ,deocamdata fiind in perioada de informare-As dori sa stiu daca
1-sunt conditii diferite fata de infiintarea unei firme
2-pot obtine facilitati din partea statului
3- la importul pe piese , platesc texe vamale si antidumping pt piese sau declarand ca montez biciclete platesc pt biciclete?
4-pot fi scutit de platirea tva-ului la importul de piese daca declar ca toate bicicletele realizate cu piesele respective le voi exporta mai apoi?
cam astea sunt o parte din intrebarile care ma framanta momentan-astept ajutorul dvs.
in cazul in care doresc sa transport marfa la diferiti clienti din localitati diferite, jud. diferite fara a sti exact ce doreste sa cumpere fiecare si nici marfa cu care m-as putea intoarce acasa fara sa o vand, ce acte de provenienta a marfii trebuie sa am asupra mea.?
iar daca as face un aviz pe toata marfa si as fi controlat dupa ce am livrat marfa la vreo 3 clienti cum se justifica ca nu mai am toata marfa de pe aviz in masina
va rog sa-mi spuneti ce variante ati mai intalnit sau cum se poate rezolva legal aceasta problema