avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate samir69

Activitate samir69

Buna ziua,
Inteleg ca a aparut o modificare in lege care spune ca daca ai programul de lucru atipic,in speta este 7x7,sa explic un pic lucram 4 zile stam 1 zi,intram sch 2 lucram 4 zile stam 1 zi ,lucram 4 zile sch 3 stam doua zile,in cazul concediului medical zilele de sambata si duminica nu se iau in considerare ca si trecere pe acele zile a CM ele fiind zile nelucratoare din pct de vedere fiscal cu toate ca din cauza programului meu de lucru eu sunt programat la servici.Imi puteti spune cineva care este legea care reglementeaza aceasta sectiune cu legea concediilor medicale sau cum se face si la altii.Concediu de odihna se ponteaza conform graficului de lucru.
Ex:daca ziua de lucru pica cf grafic sambata si duminica ma poate trece in CO.,la medical NU.
Multumesc!
Multumesc de raspuns,dar de asemenea imi puteati spune ca daca nu doreste un angajat sa treaca la cedent isi poate da demisia pur si simplu,si mai exact faptul ca la un transfer de intreprindere salariatul nu are nici o putere de decizie.Multumesc anticipat
Intrebarea mea era cat de cat clara si anume ce se inimpla in cazul refuzului de a semna de catre angajat transferul pentru cedent
In cazul unui transfer de intreprindere partiala /totala daca salariatii(unul sau mai multi) intreprinderii care urmeaza a fii transferati refuza sa mearga la noul angajator(cesionarul) chiar daca sunt respectate toate reglementarile in vigoare,acestia refuzand pentru un motiv sau mai multe,intemeiate sau nu,acestia pot beneficia de salarii compensatorii conf.CCM actual incheiat si in vigoare,unde spune ca pentru desfintarea postului de munca efectiv din motive neimputabile salariatului beneficiaza de aceste salarii,sau pe viitor este bine sa specificam in CCM acest lucru.(Ex Service Firma petroliera ,cei care au trecut la noul angajator au primit jumatate din salarii cine nu a vrut au beneficiat de toate salariile)
Multumesc pentru raspuns
Suntem trei sindicate la acelasi angajator,in doua orase diferite,suntem inregistrati la aceeasi federatie reprezentativa la nivel de sector de activitate deoarece nici unul nu este reprezentativ la nivel de unitate,participam in comun la negocierea unui singur contract.DPDV juridic cum este legal; sa semnam fiecare reprezentant al fiecarui sindicat sau ca si cum am fii o comisie desemnata de aceiasi federatie noi fiind mandatati de catre federatie ptr a participa in numele lor la negocierea CCM
Daca o firma privata acorda prima de vacanta in valoare de 1000Ron. si vrea sa acorde vouchere de vacanta care sa acopere ca si suma in valoare ca si prima de vacanta(adica 1000Ron-33%taxe la stat raman67%angajat)cit poate acorda angajatorul in vouchere ca suma sa nu aiba cheltuieli suplimentare stiind ca angajatorul are facilitatea de ascadea aceasta suma din venitul impozitat la profit.
Ex.In loc de 1000Ron sa acorde vouchere in valoare de 1500RonB-)
Răspuns la discuția Noul CCM 2013 actualizat
Deci,in fiecare an negociem CCM la nivelul unitatii,anul acesta vor sa cadem de acord cu o procedura de aplicare conform articolului 122 pct 3 Codul Muncii 2013(republicat si actualizat),dar nu exista inca o metodologie de aplicare
Răspuns la discuția Noul CCM 2013 actualizat
La nivel de unitate,respectiv pentru o multinationala,revin si rectific ca nu legat de CCM ca in titlu ci de Codul Muncii 2013 acctualizat
Ce credeti despre contul de timp care este prins in noua lege,exista metodologie sau daca se invoca acest articol poate fii incheiat o procedura de aplicare alui