avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Activitate fluturas1980

Activitate fluturas1980

Se poate modifica o ordonanta presedintiala intr-o actiune asiguratorie a dovezilor? Multumesc raspuns, daca se poate si un raspuns motivat
a fost incheiat un antecontract de vanzare-cumparare de parinte in 2009, parintele l-a platit integral iar in 2010 s-a incheiat un contract de vanzare-cumparare de catre copil iar achizitia s-a trecut in CF pe copil. Copilula vandut apartametul si acum vrea sa cumpere altul. Ce TVA va avea achizitia noului apartament?
Singura solutie este sa dati in judecata si pe cel vimovat si firma asiguratoare. Am patit la fel cu Euroins

vsterian a scris:

Problema este ca evenimentul s-a petrecut pe data de 19 Decembrie 2017 si din ce stiu as fi avut 48h la dispozitie sa sesizez politia.Se mai poate deschide si acum un dosar la politie?

Eu si copilul de 5 ani am avut un accident de circulatie pe trecerea de pietoni si am avut 3 zile de ingrijiri medicale de un motocicist recidivist, beat, fara permis de conducere si a parasit locul accidentului. Cat pot cere daune la proces?A fost introdus in cauza Fondul de Protectie a victimelor strazii
Pe scurt.....S-a produs un accident de circulatie in iulie 2013. In faza de urmarire penala, in august 2013, partile se impaca. In ianuarie 2013 spitalul unde a fost internata victima da in judecata faptuitoarea accidentului pentru plata cheltuielilor de spitalizare. Instanta intreaba unitatea snaitara care este TEMEIUL DE DREPT INCIDENT prin raportare la data accidentului SI LEGEA IN VIHOARE APLICABILA? HELP
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Cine a facut intrebarile la civil si procedura civila? Boroi sau Raducan? sau si si?
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Cei care ati dat de unde ati invatat procedura ciivla si ce carti de teste ati folosit?
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
a_diaconu a scris:

In ceea ce priveste distanta minima in constructii:
a) partile pot conveni o alta distanta minima in afara de cea prev de lege numai prin act juridic incheiat in forma autentica
b) partile nu pot deroga de la distanta minima in constructii prevazuta de lege
c) aceasta consta in 60 cm fata de linia de hotar, daca prin lege sau regulamentul de urbanism nu se prevede altfel


b
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Ice Hellene a scris:

oana_01 a scris:

wow!!! Hellene, welcome back :) de cand nu te-am mai vazut..... :kissing:


Salut, Oana! Nu am mai scris, dar v-am urmarit atat cat am reusit. As vrea sa incerc din nou in vara. Totusi, e tare greu, avand in vedere nebunia noilor coduri. Nu stiu ce entuziasm au ceilalti care invata, dar mie mi se pare cam dificil anul acesta. Astept sa vad tematica provizorie, pana atunci mai citesc la civil. Dupa cum se vede, am inceput cu realele. :) Spor! :kissing:


Cand ar trebui sa apara tematica provizorie?
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
a_diaconu a scris:

In cazul in care arborii de 2,5 m inaltime sunt plantati la 1 m de linia de hotar si au ramuri care se intind peste fondul invecinat, proprietarul acestuia din urma:
a) poate solicita scoaterea arborilor pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestia sunt plantati
b) are dreptul de a culege toate fructele din ramurile ce se intind pe fondul sau
c) nu poate taia ramurile ce trec peste linia de hotar

a