avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Activitate lacryma

Activitate lacryma

buna ziua
am certificat de mostenitor din anul 1985 de pe urma tatalui decedat pe o jumatate de casa si teren de 250mp(suprafata totala e de 0.25ha). fratii au renuntat la mostenirea de pe tata in favoarea mea, iar jumatate din locuinta a ramas partea mamei. in anul 1986 mama vinde partea ei de locuinta mie si unui frate.
fiind mostenitoatea tatalui pot se poate intocmi titlu de proprietate din teren, cota ce mi se cuvine?
multumesc
buna ziua,
detin un contract de vanzare-cumparare pe un teren intravilan. acest contract este echivalentul titlului de proprietate? pt ca am fost la primarie sa-mi faca titlu si cei de acolo mi-au spus ca nu se poate, atunci cand exista un contract de vanzare-cumparare nu se poate face titlu de proprietate.
buna ziua
tocmai s-a terminat perioada de preaviz (prin demisie). am fost sunata si mi s-a spus ca tot ceea ce voi primi acum,ca act, este doar o adeverinta de vechime. si cartea de munca mi-o va trimite imediat ce o primesc ei de la itm. este corect?
multumesc
Discuție 15 zile preaviz
cele 15 zile de preaviz sunt luate in calcul ca calendaristice sau lucratoare?
Răspuns la discuția absent nemotivat
multumesc pt raspuns. dar daca le transmit concediul medical, pe acesta perioada a concediului voi avea platite la stat toate darile care se cuvin?
buna
cum ma afecteaza daca in cartea de munca sau in sistemul acesta nou - on line, este trecut absente nemotivate?
multumesc
buna ziua
sunt in preaviz prin demisie. seful mi-a spus la telefon ca nu e necesar sa ma prezint la munca in aceste 15 zile si ca voi fi platita. ce se poate intampla daca am incredere in sef si nu ma prezint la servici?
multumesc
cate ore minime pe saptamana ar trebui legal savarsite de catre angajat?
daca imi iau concediu medical in timpul preavizului, solicitat prin cerere de demisie, se prelungeste perioada preavizului?
Răspuns la discuția 4h/zi in preaviz
pt demisie