avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate business-man

Activitate business-man

Răspuns la discuția drept de semnatura
ruslim poti sa faci si asa daca peste tine este un contabil autorizat sau un expert contabil sa verifice si sa semneze ceea ce ai facut tu ,pentru ca daca ceva e gresit cineva trebuie sa raspunda si nu raspunde doar administratorul ...ce bine ar fii asa :D
Răspuns la discuția drept de semnatura
vezi www.ceccar.ro inainte sa afirmi daca am sau nu dreptate . B-)
Răspuns la discuția drept de semnatura
nu e mai nene poti sa fi terminat 12 facultati tu nu ai drept de semnatura intru cat nu esti contabil autorizat pentru asta trebuie sa iti iei ex de contabil autorizat conform reglementarilor in domeniu luate de Comisia Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania
vezi www.ceccar.ro
nu e vb de contract de fidelitate e vb de o clauza de neconcurenta mai exact
Art 21 alin (3) Indemnizatia de neconcurenta lunara datorata salariatului nu este de natura salariala, se negociaza si este de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului individual de munca sau, in cazul in care durata contractului individual de munca a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
1. trebuie sa te plateasca pentru asta dupa cum reiese mai sus
2. citeste tot codul muncii mai ales ca e open source si sa sti singur ce ai de facut si cum sa iti aperi drepturile
3.legat de cauza de neconcurenta poti sa semnezi linistit ca oricum exista tertipuri pe a o reduce sau anula dar daca vrei sa pleci curand nu semna nimic nici un contract
intru cat nu stiu toate aspecte ia legatura cu mine pe messenger id : dani_business_man
sau citeste aici pe site tot codul muncii
www.avocatnet.ro/content/art...


bafta
Exista o vorba Romaneasca "cine se asemana se aduna " sa nu imi spui mie ca nu stia cu cine umbla ...sa fim serios...e daca ii plac bad boys acum sa suporte consecintele ....unele lucruri daca ne permitem luxul de a lea avea trebuie sa platim pentru ele asa ca in orice actiune exista reactiune. ea a reactionat cu el si a fost trasa in lumea lui...e din familie buna ???pai dai nene spaga si scapi sau ia-ti avocat traznet iar daca are avocat ce mai intrebi pe forum discuta direct cu el ...unele sfaturi sunt prea bune sa fie date gratis in plus tu nu sti toate faptele sau locurile pe unde a umblat sau ce a facut si nu dai nici informatii complete ....si de obicei la gainari nu prea te baga daca nu esti intradevar vinovat . oricum daca chiar e nevinovata sa continue sa spere si sa roage la Dumnezeu ...dar tot la ideea cu cine se aseamana se aduna B-)

...iauzi stundeta ....ei si ...oricine care are o diploma de bac si vreo cateva milionane poate fii student

bafta
Răspuns la discuția probleme cu contractul Romtelecom
Hmm tot nu prea mi-ai zis de contract . De ce nu intri in privat pe messenger . Eu unul nu am vazut in oferta lor Advance cu 1 port deci obligatoriu trebuie sa mergi la ei sau sa ii suni si sa le zici ca tu ai Advance cu 1 port si platesti pt 4 porturi pentru ca nu e normal asa ceva. In principiu n-ar trebui sa ai probleme ca ai semnat tu sau nu oricum e vb de contract pentru ca nu trebui sa platesti ceva ce nu ti se ofera .Sincer ma cam pui sa vorbesc in necunostiinta de cauza si risc sa fac greseli.
Deci i-a contractul si pe tatal tau si modemul si mergi peste ei si nu pleci pana nu rezolvi problema dar inainte dai un tel si zile ce si cum.
pa...vezi ca sunt pe messeger
Răspuns la discuția contract de asigurare sociala?
stiu sistemul ...ma lovesc si eu de el si m-am lovit ...noroc ca sunt si avocat si mai intru in ei ca stiu ce si cum au dreptul sau nu ... pai imi pare rau pt tine ca te dor cele ce le-ai enumerat . oricum se poate incheia doar la sal min pe economie dar asta sti deja.

bafta si sa te faci bine
Răspuns la discuția probleme cu contractul Romtelecom
hmm . e posibil sa fie o confuzie majora la ei si lipsa de informatii la tine . data viitoare citeste tot da absolut tot ce semnezi . din cate stiu eu au 2 modemuri Modem Basic si Modem Advanced primul e la 4euro iar cel de-al doilea la 8 euro . Si acum sa analizam optiunile
din cate stiu eu poti sa mergi cu buletinul pesoanei pe numele careia e facut contract romtelecom in speta cel de telefon si inchei contractul pentru internet prin ADSL cu ei dar pe numele persoanei din buletin intru cat tu esti minor ...desi e o mare aberatie . Asa ai facut ?????
Si acum apara o nebuloasa tu zici asa " La instalare mi-au adus un modem tip advanced cu 1 port, chirie 4 euro. Din inconstienta am semnat contractul in care este trecut modemul pe care mi l-au adus dar chiria celui pe care l-am comandat. " de unde sti ca e asa ai citit in contract ????si asa scrie ????varianta ar fi sa iti fi adus Basic si in contract sa fie trecut tot Advanced sau Romtelecomul a facut o eroare pe care oricum o face mai des si poate nu vine omul sa reclame nimic .altfel nu vad cum sa iti ia banii cand tu ai Basic Ethernet prin care poti conecta doar 1calc in loc sa ai
Advansat Ethernet unde poti conecta calc >1 .
mai citeste o data contractul si vino cu detalieri iti las id meu de messenger dani_business_man
daca tot nu esti lamurit suna la cei de la click ca au tel verde (oricum sunt niste incompetenti :D)
Răspuns la discuția drept de semnatura
Nu prea ai invatat la Ase bine ca nici nu se face mare lucru , dreptul de semnatura ca si contabil il ai dupa ce profesezi o anumita perioada 2/3 ani nu stiu exact abia apoi ai drept sa semnezi ca si contabil . iar daca vrei sa si audit pai trebe sa iti iei examenul de audit .

bafta si continua master in conta dar fa-i si dreptul ca sa nu stai la mana altora .si eu tot ASE am terminat anu asta B-)
oricum ASE sucks ....tot daca esti autodidact inveti
bafta
Răspuns la discuția contract de asigurare sociala?
hmm pai daca sti de ce mai intrebi :D , si oricum ti-am zis ca nu stiu exact unde sa plateste si ori tu nu sti ce ai scris ori eu nu stiu sa citesc ai vorbit acolo sus si de vechime ..pai cum vrei sa ai vechime daca nu platesti contributia la somaj ...sau esti cumva roman vrei sa ai fara sa dai #-o . in al doilea rand iti da dreptul la sanatate si medici de familie daca platesti asig de sanatate ce treaba are una cu alta . tu ori le incurci ori te faci ca sti . pai daca aveai venit iti lua de acolo direct contributiile . daca tu iti iei angajamentul ca iti platesti nu au treaba cu tine poti sa platesti din ce vrei tu si din ce sti tu .
daca nu dute la ei ca nu cred ca te dor picioarele pana acolo sau gura sa intrebi .eu ti-am zis ce stiu ca a facut o cunostiinta dar mai simplu e sa cunosti vreun patronas ceva sa iti bagi cartea de munca la el si lui ii platesti doar contributiile e cel mai simplu asa . sa nu se afle ca sti de la mine :))