avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate AmaliaPopescu

Activitate AmaliaPopescu

Astazi am primit prin posta o comunicare de la judecatorie.Care spune cam asa(sincer nu prea inteleg termenii): "sa precizati cererea pe aspectul exercitarii autoritatii parintesti si pensiei de intretinere,sa indicati locul de munca al paratului(nu are).Sa aratati motivele de fapt pe care se intemeiaza cererea,dovezile pe care se sprijina fiecare capat de cerere.sa indicati numele si adresa martorilor.Sa faceti dovada informarii cu privire la avantajele procedurii medierii".
-Eu din prima fraza n-am inteles ce se cere(o alta cerere?) sau trebuia sa mai scriu ca doresc sa pastrez copilul,iar in legatura cu pensia alimentara am precizat ca doresc ca paratul sa plateasca pensie minorului.
-Loc de munca el nu are.
-Motivul l-am specificat in cererea depusa(nepotrivire de caracter),iar dovezile....ce dovezi?
-Martori nu am(am inteles ca atunci cand scriu in cerere "din culpa comuna" nu e nevoie de martori,la drept vorbind motivul este altul>parasirea domiciliului conjugal al paratului,dar am scris asa sa nu mai fie nevoie de martori)
-despre mediere am primit raspuns mai sus.acum nu stiu daca si acolo pot rezolva si singura(fara el) deoarece el nu doreste sa divorteze,nici sa se prezinte(mediator,judecatorie).
Multumesc anticipat de raspuns.
unde gasesc eu mediatorul asta si ma costa ceva?daca el nu vrea sa mearga tb sa merg singura?da,inteleg ca este mai complicat :(
Nu putem ajunge la mediator pentru ca nu am ajuns la nici un consens.el nici nu vrea sa divorteze,nici sa plateasca pensie alimentara.Cam cat timp ar dura divortul in cazul acesta?
Ce fel de cerere mai trebuie sa fac si unde s-o depun pt pensie alimentara?Sau se ia in considerare cererea de divort?Pt k acolo am scris si de pensie alimentara.
Doresc sa divortez de sotul meu.Tin sa mentionez ca avem un copil impreuna(varsta> 3luni).As vrea sa se termine cat mai repede,fara avocati.Unde pot divorta mai rapid si ieftin.Nu vreau la notar deoarece am aflat ca va costa cam 400-500ron si nu dispun de banii acestia.Partaj nu doresc(nu avem ce imparti).In privinta copilului as dori sa stiu cum se calculeaza pensia alimentara(el nu lucreaza),daca va primi pensia retroactiv>adik de la nastere si vizitele(inclusiv dreptul lui de a sta cu copilul).Tin sa mentionez ca eu momentan alaptez,deci nu cred k va putea lua copilul la el pentru cateva zile....X-(
Doresc sa-mi schimb medicul de familie care apartine de OPSNAJ,cu un altul ce apartine de CASMB.Tin sa mentionez ca la servici am cartea de munca din ian 2009,cu o intrerupere de 4luni in 2010.De ce acte am nevoie pt a-mi schimba medicul?Trebuie cumva sa fac dovada ca am platit sanatatea pe ultimii 5ani?
Daca este adevarat nu prea pot pt k trebuie sa mai dau niste bani din mana pt un an si ceva,ceea ce nu-mi convine.Cine ma poate lamuri???
In cadrul firmei in care lucrez nu mi-am efectuat concediul de odihna si nici nu mi s-a platit vreodata.Mentionez ca am carte de munca din anul 2009(salariu 804ron),cu o intrerupere de 3luni in 2010(iulie-sept) .As vrea sa stiu cum pot intra in posesia drepturilor banesti care mi se cuvin si pe ce perioada mi se va plati acesta? (1,2,3ani retroactiv).Multumesc
Răspuns la discuția Executarea Silita
El ia salariu pe card acum,dar zicea k dak i se vor opri dupa card banii va cere banii in mana.Eu nu inteleg de ce unii oameni sunt asa iresponsabili.Deci nu vor veni executorii sa puna sechestru pe bunurile mele,ale parintilor.Trebuie sa aratam facturile la toate? :( Si daca nu le mai avem? offffff
Fratele meu a luat un credit (de nevoi personale pe 8ani)acum ~4 ani.A platit doar 3ani,apoi nu a mai platit ratele.Creditul l-a luat pt a-si cumpara un autoturism.De cateva luni vad ca tot primeste somatii de plata prin posta.In ultima scrisoare era vorba de executare silita.El acum nu mai are masina pe numele lui,ci al socrului.Bunurile lui nu sunt decat un frigider si un tv.Mentionez k noi stam in continuare la aceeasi adresa,adica apartamentul parintilor mei,insa fratele are un servici care il trimite mereu prin tara.El nu mai vrea sa plateasca ratele la banca.....Ce urmeaza sa se intample in cazul executarii silite?Ce bunuri poate sa-i ia daca nu are?Cu cine pot vorbi execurorii daca el nu e acasa?Poate sa ia executorii din bunurile parintilor ori casa?Poate face puscarie fratele pentru ca n-are ce sa-i ia?Tin sa mentionez ca este casatorit,amandoi lucreaza.Multumesc.
Referitor la somaj,am observat ca s-au schimbat conditiile de acordare,calculul somajului.Am si eu o nelamurire:daca am o contributie la asigurarile sociale de 1an si 6luni pot depune actele pentru somaj?Adica beneficiez?Ca am citit pe undeva "contributie 12luni din ultimele 24"...nu prea inteleg.Deci beneficiez?Si cat,6luni?Mentionez ca am platit asigurari de 1an jumate.
Discuție Somajul
Sefa mea doreste sa ma bage in somaj pentru cateva luni apoi sa ma reangajeze in cadrul aceleasi firme.Ce fel de somaj e recomandat?Am inteles k exista de 2 feluri.As vrea sa stiu daca in perioada de somaj beneficiez de asigurari de sanatate si daca in perioada somajului lunile se vor adauga ca vechime,caci doresc continuitate la cartea de munca(imi doresc un copil).Multumesc anticipat de raspuns.