avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate genovel

Activitate genovel

Răspuns la discuția rca uniqa
Apropo, nu am dat nici o alternativa. Intrebati la societatea de asigurari daca va poate da contravaloarea reparatiei pentru a o repara pe cont propriu dar fiti atenta ca va vor oferi o suma mai mica, daca va ofera aceeasi suma probabil ca veti gasi pe cineva sa v-o repare cu 1400 euro. Oricum veti mai pune bani de la dvs. Cunosc un caz in care dupa definitivarea dosarului amiabil s-a trezit dat in judecata ca a aranjat accidentul. Sunt ascunse caile asigurarilor.
Răspuns la discuția rca uniqa
Uitati-va pe deviz daca manopera este mai mare de 13-15euro pe ora atunci valoarea este umflata. Incercati si la alt Service dar trimiteti un barbat cu masina si urmariti daca scade valoarea estimata. Succes!
Omule, aici ai scris numai ce crezi tu ca iti este favorabil, s-ar parea ca dupa ce ti-au tras o paruiala si au constatat ca daca te dau in judecata nu vor obtine nimic de la tine, vei scapa usor daca nu ai dat o declaratie care sa-ti agraveze situatia. Probabil ca iti va veni si o amenda pe acasa. Incearca sa te intelegi cu victima.
Răspuns la discuția rca uniqa
daca Service-ul este reprezentanta firmei ve-ti constata ca suma este umflata de 3-4 ori deoarece ei calculeaza numai materiale noi care le vor inlocui pe cele afectate de accident intimp ce societatea de asigurari a constatat ca vi s-au distrus bunuri ce au fost folosite timp de 13 ani. Solutia este sa mergeti la un atelier de reparatii care accepta sa repare unele elemente prin indreptare, iar altele prin inlocuire cu materiale bune si doar pe cele de siguranta circulatiei cu materiale noi(directie, franare, lumini, semnalizari).
Răspuns la discuția succesiune autoturism
puteti folosi masina dar urgentati in acest timp succesiunea prin notar, deoarece la expirarea asigurarii RCA nu o sa o mai puteti reinoi si nici folosi masina legal.
problema este ca intotdeaun administratorii nu vor sa incaseze pe parti ci doar intreaga suma incurcandu-l pe datornic si mai mult cu dobanzile si majorarile. Vinovat este de fapt administratorul care nu pastreaza un fond de rulment pentru fiecare locuinta egal cu cel putin o cheltuiala lunara, iar cand acesta exista il confunda cu fondul de reparatii.
Răspuns la discuția mostenire prin judecata - recurs
Cred ca maestrul s-a cam rusinat pentru ca l-am rugat sa ma reprezinte in continuare si a spus ca nu mai poate indiferent de onorariu, e de acord ca s-a strecurat o greseala dar el nu este matematician ci om de litere.
buna seara,
in urma decesului tatalui am deschis succesiunea in instanta, 2 fii si sotia supravietuitoare,eu fiind departe de judecatorie am imputernicit avocatul sa ma reprezinte in instanta cu toate drepturile. Partile, am intocmit o tranzactie conceputa si scrisa de avocatul care ne reprezenta pe cei doi frati, fiind si imputernicitul meu. Dupa emiterea sentintei civile am sesizat ca o parcela de teren repartizata mie(in intelegerea verbala), a fost omisa din Hotarare si din tranzactie. Fiind in cauza am facut recurs in termen legal si la sfatul unui avocat am scris in recurs ca vom reveni cu o tranzactie notariala. Am inteles ca se poate completa tranzactia din proces.Imi puteti deslusi mai precis ce solutie probabila va hotara instanta?
Daca matusa l-a scos din evidenta fiscala de la Bucuresti (ceea ce nu cred fiindca ar fi fost radiat din circulatie) cel mai rapid se radiaza daca o duceti la [EDITAT] si o radiaza ei daca nu aveti pretentii financiare. Pentru eliberarea Actului de dezmembrare trebuie sa predati cartea de identitate a autovehicolului, certificatul de inmatriculare pe baza carora intra autovehicolul in incinta depozitului si ulterior vi le inapoiaza impreuna cu numerele de inmatriculare. Cu actul de dezmembrare, copie dupa cartea de identitate si un formular de atestare fiscala mergeti la primarie si se radiaza fiscal, apoi duceti numerele, certificatul si cartea de identitate la evidenta mijloacelor auto(la [EDITAT] in Timisoara), a Institutiei Prefectului.
Răspuns la discuția Succesiune
in primul rand trebuie sa fii pregatit cu bani de cheltuiala. dupa care deschizi un proces de succesiune a bunicii tale, in acelasi proces arati si succesiunea partii ce revin mamei tale si declari ca parati pe toti succesorii (copii nascuti vii) ai bunicii si apoi a doua succesiune dupa mama ta unde declari parati pe toti succesorii mamei tale, inclusiv pe tatal tau daca traieste. Cauti un avocat care a mai facut succesiuni si acesta iti va cere un onorariu de cel putin 10% din valoarea averii.Trebuie pentru inceput sa platesti taxa de timbru judiciar (aproximativ 800 lei la o valoare declarata de 20000 lei orientativ) ,platesti anexa24 tot cam aceleasi valori si daca va intelegeti intre voi (ceea ce va va indica si judecatorul) scapati mai ieftin. Daca rudele nu sunt interesate vor incerca sa iti puna bete in roate si atunci judecatorul va cere expertiza materiala si masuratori (cam 4000-5000lei fiecare) iar la sfarsit iti vei recupera o parte din banii cheltuiti sub forma de cheltuieli de judecata, dar vezi ca judecatorul nu aproba toata suma ceruta.