avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate adryan245

Activitate adryan245

Răspuns la discuția juridic
judecatoarea spune ca hotararea s-a luat in sedinta publica ,ceea ce nu este adevarat.in sedinta publica se precizeaza si ce acte se depun la dosar.ESTE CORECT?
Discuție juridic
pe data de 28.06 am avut termen de judecata intr-un proces civil m-am prezentat in sala dar avocata a lipsit motivat ,dupa apelul nominal probele depuse de mine ,a depus si avocatul paratilor facturi cu cheltuieli de judecata,asa s-a incheiat sedinta fara sa se pronunte hotararea in instanta cu reiese in hotarare ,la data de 3 iulie avocata primeste hotararea judecatoreasca ,pe 14.08.2012 am fost la arhiva judecatoriei si am cerut copii dupa tot dosarul,am gasit in dosar file cu concluzii scrise formulate de parat care nu au fost depuse la termenul de judecata si consider ca a influentat hotararea instantei.ce ma sfatuiti sa fac?
Discuție juridic
am obtinut o hotarare judecatoreasca in care se precizeaza ca am dreptul in 15zile la apel.apelul l-am depus dar spuneti-mi recursul se face acum sau dupa apel?
acest teren despre care vreau informatii juridice face parte dintr-o parcela cu mai multi propietari care au fost expropriati prin decret prezidential in 1988.unele din aceste parcele au fost revendicate de fostii propietari iar acest teren este dat de comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de propietate asupra terenurilor a municipiului bucuresti altor persoane .
din acte aflam ca acest teren s-a aflat si se afla in circuitul civil putant fi instrainat oricand si oricui cu respectarea dispoziitiilor codului civil.ESTE LEGAL?
ce inseamna teren care nu a fost scos din circuitul civil din moment ce zona a fost demolata dar apartinea statului fiind casa nationalizata
care sunt pasii de urmat pentru concesionarea unui teren pe care il ingrijesc de 9 ani?
Langa propietatea mea se afla un teren care apartine primariei pe care il ingrijesc de 9 ani.Pot sa platesc impozit pe el?si care sunt urmatorii pasi de urmat pentru a obtine acte de propietate pe el.
Discuție teren expropiat
un teren care a fost expropiat in 1988 poate intra in posesia altei persoane fizice dat de primaria de sector
Ce se poate face daca pe o cladire se obtine ordonanta prezidentiala care obliga la sistarea lucrarilor,dar care nu este respectata si lucrarile continua
am contruit o locuinta in 2004 la care nu am respectat intocmai proiectul si am depasit anumite limite(pe propietatea personala)
acum as dori sa fac cadastrul dar daca nu corespund suprafata contruita cu suprafata pe care trebuie sa construiesc ma afecteaza cumva???