avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1104 soluții astăzi
Forum Activitate blueeyes550

Activitate blueeyes550

Buna ziua ... Vreau sa va intreb, daca cineva are contract de munca in Austria cu toate actele in regula (lucreaza 2 luni in Austria cu 2 luni sta acasa in Romania), poate in cele 2 luni cat sta acasa sa lucreze in Germania tot cu contract de munca cu mai putin bani? Afecteaza cu ceva contractul de munca din Austria cel din Germania ? Astept un raspuns ... Va multumesc ...
Răspuns la discuția Contract de consultanta
Azi m-au sunat din nou si mi-au spus ca este un contract de consultanta juridica, pentru atunci cand nu ma mai inteleg cu patronul, imi chem avocatul in drepturi internationale in baza contractului de consultanta pe care l-am incheiat in tara si ma reprezinta ... Asta mi-a zis ... Se face astfel de contract aici ???? Ma puteti lamuri ??? Va multumesc ...
Răspuns la discuția Contract de consultanta
Inseamna ca e teapa ... asa-i ?
Răspuns la discuția Contract de consultanta
Deci, mi se cere un contract de consultanta pe o perioada de 1 an, perioada cat sunt plecata in strainatate ... Se face asa ceva ptr cat timp esti plecat ? Nu am mai auzit pana acum ... Ma puteti sfatui ? Astept raspunsul ... Va multumesc ...
Răspuns la discuția Contract de consultanta
Asta mi-a fost trimis pentru plecare in Italia ...

Acte necesare

Copie dupa:
Cartea de identitate

Cazier sau declaratie pe propria raspundere 9 (primiti un model in atasamente)

Adeverinta medicala de la medicul de familie ” apt de munca ” ( adeverinta medicala de obtinut cu 7 zile inainte de data de plecare)

Un cont bancar in euro pentru primirea salariului, il deschideti la o oarecare banca dupa ce ajungeti si incepeti munca

CONTRACT DE ASISTENTA JURIDICA PENTRU UN AN, IL PUTETI OBTINE DE LA UN AVOCAT CARE VA POATE REPREZENTA PESTE HOTARELE ROMANIEI SAU CU NOI
DACA DORITI SA O FACETI CU NOI TREBUIE SA ACHITATI SUMA DE 92 EURO, SA SCANATI DOVADA DE PLATA FACUTA LA BANCA
Buna ziua ... M-ar interesa, daca plec in strainatate imi trebuie un contract de consultanta ???
Răspuns la discuția SUCCESIUNE MOSTENIRE ...
Dar se poate face separat succesiune ? Si se poate iesi cu masina din tara ?
Buna ziua ... Va rog daca puteti sa ma lamuriti cu o problema ... Tatal meu a murit de 2 ani si ceva si nu am reusit sa facem succesiunea pe apartament si masina ... Este mama mea eu si fratele meu ...
- Prima Intrebare ... Se poate face dezbaterea mostenirii separat pe masina si separat pe apartament ??? Cam cat ajunge ca si cost ???
- A doua Intrebare ... Se poate iesi cu masina din tara, eu ca si fiica, conducator auto ???
Va multumesc si astept raspunsurile ...
Buna seara ...
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in aceasta chestiune importanta ...
Mama mea e foarte bolnava, dar pentru tara asta trebuie sa nu ai vedere, sa fii fara un picior, sa fii imobilizat la pat ca sa poti primi un grad de handicap macar accentuat ca atat ar trebui sa primeasca si ea. A fost astazi sa isi ridice certificatul de handicat si STUPOARE ii da GRAD DE HANDICAT USOR cu CARACTER PERMANENT. X-(X-(X-(X-(X-(X-(
Sa va povestesc putin ... Mama are pe rand:
- stent-uri la inima in numar de 3 (din 1995 ... deci aproape 19 ani)
- diabet zaharat de tip II insulino - dependent (de peste 12 ani)
- operata de cancer ovarian (de 3 ani)
- si inca multe altele ...
Cum se poate sa dea comisia asta GRAD de HANDICAP USOR, cand pana acum a luat GRAD DE HANDICAP ACCENTUAT ?????? Deci ce sa inteleg de aici ca mama e cat se poate de bine, s-a vindecat si nu ii mai trebuie GRADUL ACCENTUAT ?????
Cum se poate asa ceva ??????? X-(X-(X-(X-(X-(
Va rog sa ma sfatuiti pentru ca as vrea sa facem contestatie si nu stiu ce ar trebui sa scriu ...
Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra ...

Discuție Succesiune ...
Buna ziua ... Tatal meu are 1 an si jumatate de cand a murit si noi nu am facut succesiunea pentru apartament si pentru masina ... Vrem sa trecem tot pe numele mamei, suntem 2 frati. Imi puteti spune daca dorim sa facem doar succesiunea pentru masina ca sa fie trecuta pe numele mamei se poate ? Sau trebuie sa le facem pe amandoua odata. Si puteti sa imi spuneti cam cat costa succesiunea la masina ?