avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate stroia_dumitru

Activitate stroia_dumitru

Buna ziua,
Pot fi notate in CF contractele de imprumut intre persoane fizice ? Precizez ca in contract nu se va mentiona nimic de vreun grad de ipoteca.
Multumesc
Datorie defunct la un comostenitor.
Am intrebat vreo 4 notari iar raspunsul nu a fost unitar. Fiecare interpreteza in felul lui. Va rog, daca un comostenitor are un contract de imprumut autentificat la notariat cu defunctul, iar scadenta este dupa decesul acestuia, cum isi recupereaza creanta ? Participa si el din cota lui parte la achitarea propriului lui imprumut ? Adica, daca creanta defunctului este de 10 lei, iar activul succesoral este de 50 lei, intai se achita cei 10 lei din toata masa succesorala, dupa care se imparte ce a ramas (40 lei) la comostenitori ? Sau din totalul de 50 lei, fiecare comostenitor suporta din cota sa cei 10 lei ? Multumesc
Imi cer scuze ca insist. Dar dupa calculul dvs, mostenitorul creditor pierde 30 lei din imprumut acordat defunctului ( adica 50% din suma imprumutata) care este suportat din cota sa parte. Corect ?
Multumesc pt raspuns, dar ca sa fie clar. Activul defunctului este de 100 lei. Datoria defunctului catre un mostenitor este de 60 lei. Asfel, mostenitorul creditor beneficiaza de cei 60 lei din activ, iar restul de 40 ramasi se imparte de 2, fiecare cate 20 lei. Corect ?
Buna ziua, va rog sa aveti amabilitatea la un raspuns fata de aceasta speta.
Au ramas 2 frati mostenitori cu cote de 1/2 fiecare. Unul dintre ei are incheiate 2 contracte de imprumut la notariat cu defunctul. Datoria defunctului fata de un frate reprezinta pasivul succesoral. Acest pasiv este suportat de ambii mostenitori in cote egale ? In acest caz mostenitor care a imprumutat defunctul iese in pierdere, intrucat jumatate din datorie se acopera din propria cota mostenita. Sau are si alte posibilitati de recuperare integrala a datoriei ? Multumesc mult !
Va rog un sfat. Vreau sa cumpar un apartament. Vom face la inceput un precontract, dupa care peste 4 luni vom semna si contractul de vanzare-cumparare. Pentru ca vreau sa profit de timpul lung care este intre precontract si contractul de v-c, doresc sa aduc imbunatatiri apartamentului. aceste imbuntatiri vreau sa le cuantific expres in precontract ( ex:10000euro) si in cazul in care nu se mai finalizeza tranzactia sa -mi recuperez binenteles investitia. Notarul la solicitarea mea este f sceptic si nu-mi recomanda. (cica nu o sa le pot dovedi in caz de litigiu si a intrat in niste amanunte pe care nu le-am inteles).
Aveti practica in acest sens ? S-a putut recupera investitia, cum a fost dovedita ?
(ma gandesc sa fac poze apartamentului inainte sa incep, sa pastrez absolut toate chitantele de pe materiale, etc)
Doresc sa cumpar un imobil. Proprietarul a trimis o procura unei rude prin care o imputerniceste sa se ocupe de aceasta vanzare. Precizez ca inca nu am vazut procura si nu stiu ce contine, dar a fost facuta in iulie 2010. Intrebarea mea este: nu reusesc sa dau de proprietar. Daca acesta a decedat intre timp ? iar procuratorul refuza cu buna stinta sau cu nestinta sa ma incunostinteze, Mai este valabil contractul de vanzare-cumparare ? La ce riscuri ma supun? Cum sa ma pun la adopost de eventualele neplaceri ?