avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate vasile2020

Activitate vasile2020

va rog daca se poate sint la facultate si as dori un model de cerere de chemare in judecata in contencios administrativ catre tribunal si curte de apel
Atit dupa bunicu care a decedat in 1990 cit si dupa bunica care a decedat am certificat de mostenitor deoarece am avut cu ia contract de intretinere ,in care din pacate nu este trecut pamintul din cauza notarului care nu a intrebat-o si a meu ca nu m-am sesizat si datorita faptului ca nu am pus accent pe extravilan dar atunci nu era nici o problema.Bunici au doi copii care la rindul lor fiecare au doi copii printre care ma numar si eu
Dar in trebuie acte de la primarie ? sau este de ajuns titlu de proprietate in original si certificatul de mostenitor deoarece sunt departe de primarie,si cu contractul de vinzare cumparare de la notar ma duc si intabulez
Printre altele in mostenirea de la bunici am si un titlu de proprietate cu citeva hectare de teren extravilan si as dori sa vind aproape un hectar ,cum pot proceda,deoarece terenul nu este trecut in cartea funciara iar tranzactia sa fie beton cu costuri cit mai reduse,la notar sau la primarie ,cum sa procedez sau in alta parte
proprietatea este intabulata ,dar politistul a luat ceva de la sora mea altfel nu intervenea dupa ce a trecut un an de la stabilirea granitei de catre executorul judecatoresc,modificind o sentinta judecatoreasca definitiva
In anul 1973 am construit o casa linga a parintilor mei pe o suprafata de 60 ari,iar in anul 1988 m-am pensionat,si am revenit acasa din alta localitate,am terminat casa si am locuit,dar nu am folosit terenul in jumatate cum a fost intabulat in anii 1990.Pe fondul neintelegerii cu sora mea care locueste in casa parintilor am deschis un proces de granetuire si dupa sentinta am primit vizita unui executor judecatoresc care a impartit terenul in jumatate anul trecut in lina mai.In urma cu doua saptamini a venit la mine seful de post si viceprimarul cu un baiat a surorii mele si a mutat tarusii deposedindu-ma de o parte de teren si mia spus sa-i dau actele de la tribunal ,la care i-am sugeret sa-i solocite surorii mele care de alfel la si chemat,cu ce sfaturi ma ajutati deoarece aceasta actiune a sefului de post este platita de sora mea nu este actiunea lui benevola ajutat de viceprimar sa para legala
Răspuns la discuția drept la mostenire
daca terenul si casa au fost instrainate ce mai poate cuprinde masa succesorala dupa moartea parintilor ca toti frati sa mosteneasca in cote egale
Răspuns la discuția drept la mostenire
ma gindeam daca mai pot face demersuri sa-mi dea o parete din terenul parintilor fiind vorba de 80 arii teren intravilan
va rog sa ma lamuriti la urmatoarea situatie suntem trei frati unul mai mare o sora la mijloc si un frate mai mic.Cel mai mare a primit de la parinti in urma cu 10 ani casa strabunicilor cu aproxmativ 25 ari in intravilan. Cel mic a primit in urma cu 2 ani de la parinti casa lor impreuna cu 80 ari tot in intravilan.Toate tranactiile cred sunt facute cu contract de vinzare cumparare dar nu sunt sigur. Parinti traesc amindoi si intrebarea ar fi daca sora mai poate mosteni ceva avind in vedere ca unul dintre parinti ar fi de acord sa repare gresala mai ales ca ,ia ii cauta mai des
va rog sa ma lamuriti:in anul 2009 am fost consilier principal,ca urmare a reducerilor in 2010 am fost retrogradat ca urmare asa zisului unui examen ca si referent superior,intrebarea ar fi cind am dreptul sa promovez si daca ,tot pe consilier principal