avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru83

Activitate alexandru83

Buna ziua

Avem un client care nu doreste sa ne mai achite un sold de aproximativ 8.000 ron. I-am trimis o fisa de verificare sold contabila pe care a semnat-o si a acceptat-o ca fiind sold inregistrat in contabilitatea lor.
Acum cateva luni am apelat la un avocat ca a facut o somatie catre ei ca in termen de 15 zile sa ne efectueze plata pentru suma restanta si scadenta de ceva timp.
Chiar si cu acea hartie nu ne-au facut plata si cred ca s-au sters cu ea la ***nd.

Exista posibilitatea de ai soma direct cu un Excecutor judecatoresc si sa imi recuperez prejudiciul fara a merge in instanta?

Multumesc
Buna ziua

Am o firma in Bulgaria la care sunt administrator si de pe care la finele anului am scos dividende pentru care am platit un impozit de 5% in Bulgaria.
Acum cateva zile cineva din ROmania cu firma in Bulgaria cu calitate de administrator care a scos dividende in anul anterior a primit o hartie de la ANAF prin care i se cere sa plateasca diferenta intre impozitul pe dividende din Bulgaria si cel din Romania.

E posibil? E vreo lege prin care statul Romana si impoziteze veniturile din alte tari atat timp cat sunt facute acolo si pentru care s-au achitat taxele din tara respectiva?
Buna ziua,

Din cate am auzit la unii din colaboratorii mei, Bilantul pentru anul 2010 se depune pana pe 30 mai, dar nu la Registrul Comertului ci la ANAF?
Firma e inregistrata in Loc. Roman Jud Neamt si depuneam Bilantul anual la Reg. Com din Piatra Neamt, acum din cate am inteles se depune la ANAF din Loc. Roman unde depun si declaratiile lunare?!
Stie cineva daca au survenit modificari cu privire la acest aspect?
Si va primi indemnizatie de crestere copil pentru cele 9 sau 10 luni de zile lucrate?
Va primi minimul de 200 de ron sau i se vor calcula lunile lucrate si se vor adauga la cei 200 de lei?
pneagu a scris:

Plata contributiilor nu are legatura cu impozitul pe venit (impozit pe salariu de ex.). Existenta venitului impozabil (salariu) este conditia de a putea beneficia de indemnizatie.


Si studentii sunt considerati salariati daca sunt studenti la facultati de stat la zi, chiar daca sunt cu taxa?
Intreb lucrul asta pentru ca o studenta care pe timpul facultatii ramane insarcinata primeste alocatia minima de 200 ron + 600 ron pentru 2 ani.. ?
De exemplu: Sora mea este insarcinata in 6 saptamani.. are contract de munca (inregistrat mai nou pe Revisal) de la 01.01.2011. Este studenta in anul 1 la facultate si preconizeaza nasterea in octombrie.
Ce suma poate primi ca indemnizatie?
pneagu a scris:

Pentru a beneficia de indemnizatie trebuie sa realizati 12 luni anterior nasterii, venituri supuse impozitarii.

______________________________________________________________
daca merge si isi plateste singura contributiile la finante pentru 12 luni de activitate sau daca se inscrie la facultate nu poate obtine indemnizatia minima de 800 de lei?
Buna ziua
Am si eu ca toti altii o intrebare:
Am 2 credite la Alpha Bank, unul de nevoi personale din care mai am de platit 2.000 Euro si un credit auto cu ipoteca pe masina la care mai am 5.000 euro.
In 2008 am ramas fara servici, si de atunci lucrez pe comision din vanzari pentru diferite firme. Din 2010 nu am mai reusit sa platesc creditele la timp si am ajuns si la intarzieri de 60 de zile.
Am fost la banca am dus toate documentele necesare refinantarii, am ajuns cu ratele la zi de 3 ori in cateva luni dar tot nu mi-au facut refinantarea sau reesalonarea.
De 3 luni de zile vanzarile in domeniul meu au cazut si abia reusesc sa-mi platesc chiria. NU am posibilitatea sa le platesc creditele si sunt sunat aproape zilnic de o firma de recuperari ca sa-mi platesc ratele.
Mentionez ca pe numele meu nu am bunuri, conturi si alte venituri in afara de comisioane.
In conditiile in care chiar nu mai pot plati, care sunt consecintele?
Sunt dispus sa renunt la Masina(care in asigurarea casco are valoarea de 4800 de euro).
2. Daca ma casatoresc si pe numele sotiei sunt anumite bunuri , exista riscul sa le execute in numele meu?
Astept cu interes parerea voastra!