avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate Vasile42

Activitate Vasile42

Nu a mai avut nimic (masină,terenuri,cont bancar,etc..) doar bunurile care au ramas in casă.
Dupa decesul tatalui meu,cu care am incheiat un contract de intreținere pe partea lui de mostenire mai trebuie dezbatută succesiunea?
Dezbaterea succesiuni dupa mama s-a facut,fiecare din cei trei frați si tatăl meu primind cota parte ce li se cuvine.
Va mulțumesc.
In urma dezbaterii unei succesiuni s-a emis un titlu de proprietate in care celor doi mostenitori le revenea cate 1/2 din totalul de 2 ha teren agricol.
Titlul s-a eliberat in anul 1995 si de atunci doar unul dintre mostenitori a beneficiat de teren,in sensul ca avand singurul exemplar al titlului la el,a dat in arenda tot pamantul(probabil cu complicitatea celor de la primarie).
Ce se poate face pentru ca cel de al doilea mostenitor sa intre in posesia pamantului care i se cuvine?.
Se poate obtine un duplicat al titlului de proprietate ?(originalul fiind in posesia primului mostenitor ,si care nu vrea sa-l dea celuilalt mostenitor).
Pamantul fiind dat in arenda cui se poate adresa pentru partea care i se cuvine?.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Semnatura imputernicit
Ce act poate fi acela care da dreptul de a imita o semnatura(a altei persoane) pe un act oficial.
Nu este ilegal?
Daca un imputernicit doreste sa retraga o suma de bani din cont, la retragerea banilor trebuie sa foloseasca semnatura titularului de cont sau semnatura personala?.Multumesc.
Răspuns la discuția Dovada plata intretinere.
Cum este mai bine pentru a face dovada platii intretinerii (in cazul unui contract de intretinere cu uzufruct), daca utilitatile sunt pe numele intretinutului?
Sa platesc facturile cu cardul meu bancar sau sa trec utilitatile (gaz,curent,..) pe numele meu?
Răspuns la discuția Dovada plata intretinere.
Care este valoarea taxei de timbru judiciar in cazul unui proces de contestare a unui contract de intretinere privind rezerva succesorala?.
In cazul unui proces (pt.incalcarea rezervei succesorale) impotriva unui contract de intretinere,se poate face dovada platii cheltuielilor de intretinere cu cardul bancar,sau sunt valabile doar chitantele?.Multumesc.
Se poate vinde un imobil obtinut in urma unui contract de intretinere?
Contractul este fara clauza de uzufruct viager iar intretinutul este si el de acord
sa se vanda acel imobil.
Multumesc.
Se implinesc 7 luni.