avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate Max22

Activitate Max22

Buna ziua ,are cineva un model de contestatie la executarea silita instituita de Anaf?
Care este tratamentul TVA in cazul vanzarilor pe Amazon .Firma din Romania este platitoare de Tva ,iar stocul de marfa provenind din China ajunge direct un depozitele Amazon din USA. Multumesc.
Răspuns la discuția sechestru asupra unui imobil
Da s-a finalizat dar interdistia a ramas in Cf desi am prezenfat sentinta definitiva.
Răspuns la discuția sechestru asupra unui imobil
Nu este vorba de o contestatie.Masura asiguratorie initiala a fost binevenita la acel moment ,dar intre timp lucrurile s-au clarificat si ar trebui sa solicitam ridicarea sechestrului.
Pentru a solicita Parchetului ridicarea sechestrului asupra unui imobil implicat intr-un dosar de urmarire penala care este procedura?
Se depune la Parchet o simpla cerere?
Daca Parchetul admite sa ridice sechestru instituit va emite un document ca raspuns la cererea mea sau va transmite direct catre ANCPI documentatia necesara?
multumesc anticipat
buna

stie cineva cat este amenda pentru nedepunere Situatii financiare ?

multumesc
Răspuns la discuția Adeverinta vechime
de la ITM se poate obtine un Raport per salariat sau o adeverinta de vechime in situatia in care firma la care am lucrat a fost radiata?
Buna ziua

Cum se poate obtine parola revisal in cazul in care s-a pierdut cea initiala?

Cum se procedeaza in cazul in care in Hotararea data de Tribunal in cazul unui apel (aceasta Horarare ramanand definitiva) nu de precizeaza concret despre cheltuielile de judecata aferente Dosarului de fond.
Concret in Hotararea data pentru apel se mentioneaza ca se cuvine sa primesc "suma de10000 lei reprezentand cheltuieli de judecata pentru apel si toate celelalte prevederi ale Hotararii de la Instanta de fond care nu contravin prezentei se mentin"In Hotararea de la fond aparea deasemenea mentiunea ca partea adversa trebuie sa imi achite cheltuielile de judecata.

Intrebarea mea este :In Hotararea de la Apel nu trebuiau cumulate sumele ,este o practica uzuala a instantelor sa procedeze asa sau este o scapare in cazul meu?

multumesc
In urma unui proces civil am de achitat cheltuielile de judecata partii adverse.
Intrebarea este cum se poate realiza aceasta plata :exista o modalitate de a vira aceasta suma intr-un cont bancar?
Si in plus care este termenul maxim de plata care trebuie respectat fara ca sa existe riscul executarii silite?