avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate corina_s

Activitate corina_s

Buna ziua,
Mama mea este pensionata pe caz de boala si inregistreaza dividende din actiuni de care ea nu stia pana anul acesta. Am fost la ANAF si ma luat o adeverinta de venit in care ea apare cu dividende in valoare de 20 lei pe an. Problema este ca medicul de familie nu ii mai elibereaza retete compensate din aceasta cauza. Eu am 2 intrebari :
1. Cum pot afla de unde sunt incasate aceste dividende (de la ce societate)?
2. Avand in vedere ca valoarea dividendelor este atat de mica, ea nu are dreptul la retete compensate 90 % , chiar daca se afla sub plafonul de 700 lei pe luna?
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția faliment,insolventa,dizolvare?
Va multumesc f. mult !! Sper ca o sa rezolv cumva...
Si daca reusesc sa platesc aceste datorii...care este procedura pt inchiderea firmei?
Răspuns la discuția faliment,insolventa,dizolvare?
Si cam cat timp se urmaresc aceste venituri? Pt. ca eu sunt angajata la alta societate cu norma intreaga...
Buna ziua,
Sunt administrator unic la o societate SRL la care sunt si angajata in prezent. Tatal meu era si el angajat, insa a decedat. Pentru a-mi desfasura activitatea este nevoie de o acreditare pe care o detinea doar tatal meu (ca persoana fizica), iar eu nu o pot obtine pt. ca nu indeplinesc conditiile necesare, deci nu mai pot incasa nimic. In prezent, firma are datorii catre fisc de TVA si impozit pe dividende pe care nu am de unde sa le platesc si nici nu voi avea. Eu nu am nimic pe numele meu, nici ca persoana fizica si nici ca persoana juridica (firma).
Intrebarea este : pot sa demarez procedura de insolventa, si daca da de unde isi va recupera statul aceste datorii de la mine? Sau o procedura de dizolvare (insa stiu ca pt aceasta este nevoie ca toate datoriile sa fie platite)?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția pensionare anticipata
Si eu la ITM trebuie sa depun ceva pana in momentul cand vine decizia de pensionare?
Buna ziua,
Tatal meu lucreaza in prezent la firma la care eu sunt administrator. Vreau sa ii depun dosarul de pensionare anticipata.
Intrebarea mea este : Cand trebuie sa inceteze contractul de munca si sa ii inchid carnetul de munca - atunci cand depun dosarul sau cand ii vine decizia de pensionare ? (pt. ca am inteles ca dureaza cateva luni pana cand ii vine decizia)
Va multumesc anticipat !
Discuție dividende
Buna ziua,
Am si eu o intrebare : Sunt actionar unic la o societate comerciala SRL pe care as vrea sa o inchid (nu stiu exact procedurile, dar o sa ma interesez); problema mea este daca trebuie sa existe dividendele in contul firmei.
Va multumesc!
Răspuns la discuția adeverinta vechime munca
Da...va multumesc !
Răspuns la discuția adeverinta vechime munca
dana_lavinia a scris:

Adeverinta de vechime nu trebuie inregistrata la ITM. O inregistrati in registrul de intrare-iesire al firmei, o semnati si o stampilati.


Sper ca m-am exprimat bine...este vorba de o adeverinta de la fostul angajator care sa ateste ca am lucrat acolo pe perioada 01.01.2011-prezent (pana la incetarea contractului).
Buna ziua,
Am nevoie pentru noul loc de munca de o adeverinta de vechime de la fostul angajator. Eu am lucrat la propia mea firma si nu stiu exact procedurile, am luat un model de adeverinta de pe site-ul ITM.
Intrebarea este : Trebuie sa inregistrez aceasta adeverinta la ITM sau este de ajuns sa o completez si sa o prezint noului angajator ?
Precizez ca inainte de 01.01.2011 am avut carnet de munca, pana la intrarea in vigoare a noii proceduri.
Va multumesc anticipat!